копія
про залишення позовної заяви без руху
31 серпня 2016 р. Справа № 818/1064/16
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління Держпраці у Сумській області до Комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради про застосування заходів реагування,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулося Управління Держпраці у Сумській області з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради про застосування заходів реагування, а саме заборони роботи (виробництва) - експлуатації пасажирських ліфтів за реєстраційними номерами: 1090, 905, 907, 865, 867, 858, 859, 737, 741, 734, 1084, 835, 751, 897, 282, 157, 951, 970, 278, 280, 382, 1495, 657, 454, 753, 1121, 1122, 1123, 1124, 1162, 1345, 1346, 462, 463, 464, 1585, 1586, 1493, 1494, 212, 249, 2026, 1910, 946, 943, 990, 921, 1036, 80, 1322, 586, 219, 940, 701, 1641,1923 - загальна кількість 56 ліфтів.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, мотивоване тим, що на момент подачі позовної заяви сплатити судовий збір не вбачається можливим, оскільки позивач є організацією, яка фінансується за рахунок бюджету, та станом на 30.08.2016 на рахунок Управління не перераховані кошти з державного бюджету передбачені на сплату судового збору.
Дослідивши матеріали адміністративного позову та зміст клопотання позивача, суд відмовляє в його задоволенні та залишає адміністративний позов без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З урахуванням вимог частини дев'ятої статті 103 КАС України, правовідносини щодо сплати позивачем судового збору та його ставки регулюються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року).
Відповідно до частин 1, 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною першою статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року, передбачено, що Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Отже, суб'єкти владних повноважень, які з 01.09.2015 року позбавлені пільг щодо сплати судового збору, повинні бути забезпечені відповідним фінансуванням.
Крім того, як слідує із постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», якою доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України «Про судовий збір», якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Тому, посилання позивача на відсутність належного фінансування Управління Держпраці у Сумській області на оплату судового збору не може бути підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки Законом України "Про судовий збір" чітко визначено обов'язок сплати судового збору суб'єктом владних повноважень при зверненні до суду з відповідним позовом майнового/немайнового характеру.
Крім того, доказів на підтвердження вказаних обставин разом із клопотанням про відстрочку сплати судового збору до суду не подано.
З урахуванням наведеного, відсутні підстави для відстрочення позивачу сплати судового збору, у зв'язку з чим у задоволенні клопотання Управління Держпраці у Сумській області слід відмовити.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року №928-VIII з 01.01.2016 року (з наступними змінами та доповненнями) встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378,00 грн.
Таким чином, оскільки позивачем подано позовну заяву, що має немайновий характер, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1378,00 грн. (тобто, 1 розмір мінімальної заробітної плати).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України, до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору. При цьому, позивач згідно із статтею 5 Закону України «Про судовий збір» не звільнений від сплати судового збору.
Відтак, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 1378,00 грн.
Керуючись ст.88, ч.1 ст.108, ст.165 КАС України, ст.3-5, ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд, -
У задоволені клопотання Управління Держпраці у Сумській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Управління Держпраці у Сумській області до Комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради про застосування заходів реагування - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 17.09.2016 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявникові.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із адміністративним позовом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова