Постанова від 31.08.2016 по справі 820/4625/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

31 серпня 2016 р. № 820/4625/16

Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за поданням Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним поданням та просить суд про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна Договору про спільну діяльність № 927 від 15.09.2004 року, код 473544036, уповноважена особа товариство з обмеженою відповідальністю "Цефей", код ЄДРПОУ: 32869749, на підставі його рішення від 29.08.2016 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків з підстав, передбачених ст.94 ПКУ.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, згідно до вимог ст. 35 КАСУ, в судове засідання не прибув без повідомлення про причини неприбуття, заперечень проти подання не надав.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності вказаних осіб на підставі наявних в ній доказів, у письмовому провадженні, згідно до приписів ч. 8 ст. 183-3 та ч. 6 ст. 128 КАСУ.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що подання підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ «Цефей» є Оператором Спільної діяльності за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. Сторонами Спільної діяльності за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. є ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі заступника директора з питань економіки та фінансів філії ГПУ "Полтавагазвидобування" (Сторона-1) та ТОВ «Цефей» (Сторона-2).

Відповідно до вищезазначеного договору, оператор - уповноважена Сторона, визначена договором, яка здійснює ведення спільних справ та поточне керівництво спільною діяльністю. Оператором за даним договором є Сторона-2.

Місцезнаходження юридичної особи (ТОВ «Цефей») згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 62303, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Лозівська, буд. 96.

Згідно п.5.3 розділу 5 договору №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р., ведення спільних справ та поточне керівництво спільною діяльністю здійснює Сторона-2 (Оператор - ТОВ «Цефей»).

З питань, пов'язаних із спільною діяльністю, Оператор є представником Сторони-1 та діє від її імені в межах, обумовлених даним Договором, Програмами спільної діяльності, Бюджетом спільної діяльності та рішеннями комітету управління. Оператор здійснює ведення спільних справ на підставі довіреності, що видається Стороною-1 на весь термін дії договору, у строк, не пізніше 10 днів з моменту підписання цього Договору.

До обов'язків Оператора відповідно до п.п.5 п.5.11 розділу 5 договору та п.и.6 п.5.11 розділу договору №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р., викладеним в новій редакції згідно додаткової угоди №1 від 31.05.07, відноситься ведення окремого бухгалтерського та податкового обліку спільної діяльності; своєчасна та повна сплата передбачених чинним законодавством податків, обов'язкових зборів (платежів), а також відшкодування Стороні-1 сплачених нею всіх податків, обов'язкових зборів (платежів), які стосуються та випливають із здійснення спільної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Згідно з пунктом 64.6 ст. 64 ПК України, на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені цим Кодексом. Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору. Так, ТОВ «Цефей» (32869749) перебуває на додатковому обліку в податкових органах як учасник договору №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р., відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність (код ТРДПАУ 473544036).

Договір про спільну діяльність від 15.09.2004 №927 - уповноважена особа ТОВ «Цефей» (32869749) зареєстровано 22.09.2004 року №47194 у Дергачивській міжрайонній ДШ Харківської області ДПС.

22.09.2004 року взято на податковий облік в Чутівському відділенні Карлівській ОДПІ ҐУ ДФС у Полтавській області як платник податків за неосновним місцем обліку та має стан-17.

ТОВ «Цефей» (32869749) як уповноважена особа за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. є платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Порядок обчислення та строк сплати за користування надрами визначений розділом IX ПК України.

Як свідчать докази у справі, станом на дату звернення Карлівської ОДПІ до суду згідно карток особових рахунків ТОВ «Цефей», як оператора спільної діяльності за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. рахується податковий борг на загальну суму 200 747 043,36 грн., що складається з наступного:

- по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 1 068 014,22 грн.;

- по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 198 059 028,06 грн.;

- по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату у розмірі 1 620 001,08 грн.

З метою погашення податкового боргу до ТОВ «Цефей», як оператора спільної діяльності за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. податковим органом застосовані заходи стягнення податкового боргу, з урахуванням наступних приписів закону.

Так, відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На виконання зазначених положень, з метою погашення податкового боргу, на адресу відповідача позивачем направлено податкову вимогу №248-25 від 25.05.15 р., яка 10.06.15 р. вручена платнику.

Відповідно до п.59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Вищезазначене свідчить про те, що такі заходи по погашенню податкового боргу відносно відповідача, вчиненні контролюючим органом не призвели до погашення податкового боргу.

Відповідно до ст. 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення. У разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, у податкову заставу передається майно платника податків, який згідно з умовами договору був відповідальним за перерахування податків до бюджету та/або майно, яке внесене у спільну діяльність та/або є результатом спільної діяльності платників податків. У разі недостатності майна такого платника податків у податкову заставу передається майно інших учасників договору про спільну діяльність у розмірах, пропорційних їх участі у такій спільній діяльності.

Згідно ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом. Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

На виконання вимог п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України, податковим органом в особі його керівника прийняте рішення щодо опису майна платника податків в податкову заставу від 25.05.15 року за №1750/10/16-12-25-12.

Згідно акту опису від 01.07.15 р №2 проведено опис такого майна - природного газу, що буде видобутий на Чутівському родовищі, розташованому на території Чутівської селищної ради Полтавської області, починаючи з 01.07.2015 року у кількості 5359,939307 тис. куб. метрів на загальну суму 35 375 599,43 грн.

Податкова застава зареєстрована в державному реєстрі обтяжень рухомого майна 02.07.15 року.

Згідно акту опису від 05.08.15 р №3 проведено опис майна - природного газу, що буде видобутий на Чутівському родовищі, розташованому на території Чутівської селищної Ради Полтавської області, починаючи з 01.09.2015 року у кількості 5359,93933 тис. куб. метрів на загальну суму 35 375 599,59 грн.

Податкова застава зареєстрована в державному реєстрі обтяжень рухомого майна 06.08.15 року.

Згідно акту опису від 27.10.15р №4 проведено опис майна - природного газу, що буде видобутий на Чутівському родовищі, розташованому на території Чутівської селищної Ради Полтавської області, починаючи з 01.11.2015 року у кількості 4544,4525 тис. куб. метрів на загальну суму 29 993 386,50 грн.

Податкова застава зареєстрована в державному реєстрі обтяжень рухомого майна 28.10.15 року.

На виконання вимог п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України Карлівська ОДПІ зверталася до Харківського окружного адміністративного суду з поданням про стягнення податкового боргу в сумі 35 375 599,43 грн. з рахунків ТОВ «Цефей», як уповноваженої особи за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року у справі №820/7539/15 подання задоволено в повному обсязі.

У зв'язку зі збільшенням податкового боргу 28.08.2015 року Карлівською ОДПІ направлено позов до Харківського окружного адміністративного суду про стягнення податкового боргу в сумі 39 209 824,47 грн. з рахунків ТОВ «Цефей», як уповноваженої особи за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р.

02.11.2015 року Карлівською ОДПІ збільшено позовні вимоги на загальну суму 78 438 927,33 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 року у справі №820/9741/15 позовну заяву Карлівської ОДПІ задоволено в повному обсязі, стягнуто з ТОВ «Цефей», як уповноваженої особи за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р. податковий борг в загальному розмірі 78 438 927,33 грн.

На виконання вище зазначених постанов Харківського окружного адміністративного суду позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення коштів з розрахункових рахунків підприємства, які не дали позитивного результату, у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках боржника. За рахунок виставлення інкасових доручень стягнуто з рахунків боржника кошти в сумі 8 219,67 тис. грн.

П. 91.3 ПК України визначено, що податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

На виконання вище зазначеної норми Карлівської ОДПІ направлено на адресу ТОВ «Цефей», як уповноваженої особи за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р., повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №1956/10/16-12-17-14 від 11.07.2016 року, яким повідомлено платника про проведення з 13.07.2016 року перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі.

03.08.2016 року податковим керуючим ОСОБА_1 проведено перевірку стану збереження майна ТОВ «Цефей», як уповноваженої особи за договором №927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 р., яке перебуває в податковій заставі (згідно актів опису №2 від 01.07.2015 року, №3 від 05.08.2015 року, №4 від 27.10.2015 року) за юридичною адресою: Харківська область, м. Дергачі, вул., Лозівська, 96. В ході перевірки встановлено факт реалізації природного газу в кількості 5359,939307 тис. м. куб на суму 35 375 599,43 грн., 5359,93933 тис. м. куб. на суму 35 375 599,59. грн., 4544,4525 тис. м. куб. на суму 29 993 386,50 грн., який підтверджується актом приймання-передачі від 31.12.2015 р., а також поясненням директора ТОВ «Цефей» ОСОБА_2 від 03.08.2016 року.

Пунктом 3.7. Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 573 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1843/24375) передбачено, що за результатами проведеної перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, складається акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, який реєструється в журналі реєстрації актів перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

На виконання вищезазначеної норми, податковим керуючим ОСОБА_1 складено акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває в податковій заставі від 03.08.2016 року №1.

Відповідно до ст. 92 ПК України платник податків зберігає право користування майном, що перебуває у податковій заставі, якщо інше не передбачено законом. Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою контролюючого органу, а також у разі, якщо контролюючий орган впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди. У разі якщо в податковій заставі перебуває лише готова продукція, товари та товарні запаси, платник податків може відчужувати таке майно без згоди контролюючого органу за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні, та за умови, що кошти від такого відчуження будуть направлені в повному обсязі в рахунок виплати заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу. У разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу платник податків несе відповідальність відповідно до закону.

12.08.2016 року відповідачем подано заперечення на акт перевірки стану збереження майна платників податків, яке перебуває у податковій заставі від 03.08.2016 року, яким підтверджено факт реалізації ТОВ «ЦЕФЕЙ» - уповноважена особа по договору спільної діяльності №927 природного газу на аукціонах (публічних торгах), але підтвердження того, що відчуження природного газу відбулося за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні, та що кошти від такого відчуження направлені в повному обсязі в рахунок виплати заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу не надано.

Таким чином, з врахуванням вище зазначеного Карлівською ОДПІ було направлено на електронну адресу відповідача відповідь на заперечення №2314/10/16-12-17-21 від 17.08.2016 року, якою просилося надати пояснення та завірені належним чином копії документів, які б підтверджували використання коштів від реалізації природного газу на виплату заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу 19.08.2016 року до 16.00 години.

Станом на дату звернення Карлівської ОДПІ до суду відповідь від відповідача так і не надійшла, жодних підтверджень не надано.

Підпунктом 94.2.1 п.94.2 ст. 94 ПК України однією із обставин, що являється підставою для застосування адміністративного арешту майна платника податків визначено випадок, коли платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій застави

З метою узагальнення загальної процедури застосування адміністративного арешту майна платника податків розроблено та затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.13 р. за № 568 Порядок застосування адміністративного арешту - майна платника податків (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 20] 3 року за №1839/2437). Так, приписи розділу III згаданого Порядку, а саме: ч. 1 п. 3.1. визначає, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин в тому числі: «платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі».

Пунктом 94.10 ст. 94 ПК України передбачено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

У зв'язку з вищевикладеним, керуючись ст. 94 ПК України виконуючим обов'язки керівника Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_3 прийнято рішення про застосування арешту майна платника податків від 29.08.2016 р. час прийняття 14-02 год. та надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу 29.08.2016 р. та вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Відповідно до п.2 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

На підставі викладеного вище, суд приходить висновку про наявність правових підстав для задоволення даного подання.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 183-3 КАСУ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити.

Підтвердити обгрунтованість адміністративного арешту, застосованого Карлівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Полтавській області, до майна Договору про спільну діяльність № 927 від 15.09.2004 року, код 473544036, уповноважена особа товариство з обмеженою відповідальністю "Цефей", код ЄДРПОУ: 32869749.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Самойлова В.В.