Справа № 572/2673/16-к
01 вересня 2016 року
Сарненський районний суд Рівненської області:
Слідчий суддя - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
розглянувши в м.Сарни в судовому засіданні клопотання слідчого СВ Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_4 та прокурора Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42016181200000125 від 09.08.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Сарненське лісове господарство» м.Сарни вул.Гоголя,34 Рівненської області, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку учасників судового провадження,-
Слідчий СВ Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_4 та прокурор Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернулися із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Сарненське лісове господарство» м.Сарни вул.Гоголя,34 Рівненської області в кримінальному провадженні №42016181200000125 від 09.08.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, посилаючись на те, що посадові особи лісгоспів, розташованих на території Сарненського району Рівненської області, зловживаючи своїм службовим становищем здійснюють незаконну порубку дерев, та її збут, що спричинило тяжкі наслідки у виді завданих збитків довкіллю, недоотримання бюджетами коштів за реалізовану деревину, так відповідно до інформації від 18.08.2016 року ДП «Сарненське лісове господарство» зафіксовано вчинення незаконної порубки лісу в 2016 році на суму 124455,81 грн., також проводились суцільні санітарні рубки лісу з можливим порушенням законодавста, що привело до вчинення злочинів,
і під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні дозволу на проведення Державною екологічною інспекцією у Рівненській області позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Сарненське лісове господарство» з метою збирання відомостей, які можуть бути належними та допустимими доказами злочинної діяльності службових осіб ДП «Сарненське лісове господарство», так як містять необхідні об"єктивні дані для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, який довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.364 КК України, на підтвердження чого до матеріалів клопотання долучений витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 09.08.2016 року, та наявність правових підстав для збирання доказів у кримінальному провадженні шляхом проведення Державною екологічною інспекцією у Рівненській області позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Сарненське лісове господарство», вважає, що клопотання є законним та обгрунтованим, підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Згідно положень ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій на негласних слідчих (розшукових) дій витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб, речей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель, про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, є Державна екологічна інспекція України.
Як передбачено п.3.6 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008, підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Разом з тим, як передбачено п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Отже, виходячи із пояснень прокурора в судовому засіданні, досліджених доказів, вимог діючого законодавства, суд вважає, що з метою дослідження у лісових масивах ДП «Сарненське лісове господарство» причин знищення та пошкодження лісових насаджень, законності влаштування штучних меліоративних каналів, здійснення видобутку корисних копалин (бурштину), розміру збитків, заподіяних земельним ресурсам та лісовому господарству, своєчасності та повноти проведення санітарно-оздоровчих заходів, визначених Санітарними правилами в лісах України, що затверджені Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №136 від 21.03.2012, необхідно провести перевірку дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у ДП «Сарненське лісове господарство», так як без проведення перевірки спеціалістами Держекоінспекції, які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного законодавства, охорони, захисту, використання та відтворення лісів, охорони та використання земель лісогосподарського призначення, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази та дослідити обставини, що підлягають встановленню під час досудового розслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 71, 91, 93 КПК України, п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 року, -
Клопотання слідчого СВ Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_4 та прокурора Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42016181200000125 від 09.08.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Сарненське лісове господарство» м.Сарни вул.Гоголя,34 Рівненської області, задовольнити.
Надати у кримінальному провадженні №42016181200000125 від 09.08.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, дозвіл Державній екологічній інспекції у Рівненській області провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства про використання та охорону земель та законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Державному «Сарненське лісове господарство» ЄДРПОУ 00992836 м.Сарни вул.Гоголя,34 Рівненської області щодо:
- законності вирубок, проведених в 2016 році;
- раціонального використання лісових ресурсів в 2016 році;
- заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду в 2016 році.
Тривалість позапланової перевірки встановити строком 10 (десять) днів.
Строк дії ухвали слідчого судді встановити один місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя .