Справа № 22а-8078/11 Головуючий у 1-й інстанції Герасименко М. І. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
29 квітня 2011 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Бондаревської С.М.
Суддів: Омельченко Л.М. Триголова В.М.
розглянула у письмовому провадженні в м. Полтаві адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління ОСОБА_2 фонду України Зіньківського району в Полтавській області на постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 14 липня 2010року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління ОСОБА_2 фонду України Зіньківського району в Полтавській області про стягнення недоплаченої допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду,-
Постановою Зінківського районного суду Полтавської області від 14 липня 2010 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління ОСОБА_2 фонду України Зінківського району в Полтавській області - задоволений частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління ОСОБА_2 фонду України Зіньківського району в Полтавській області щодо не нарахування ОСОБА_3 доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язано Управління ОСОБА_2 фонду України Зіньківського району в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати: з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління ОСОБА_2 фонду України Зіньківського району Полтавської області просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального права, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на неврегульованість на законодавчому рівні порядку виплати допомоги особам, які мають статус «дитина війни», прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм бюджетного законодавства України, приписів ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що остання підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч.2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Відповідно до п. п. З, 4 ч.І ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як вбачається із матеріалів справи, встановлено судом першої інстанції, позивач має статус дитини війни та відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на отримання, а у відповідача обов'язку щодо здійснення позивав V доплати до пенсії, відповідно до норм ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Судом встановлено, що позивачка є дитиною війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з першого січня 2006 року їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пецсії за віком. Проте, відповідно до Закону України „Про державний бюджет на 2006 рік” від 20.12.2005 року, дію ст. 6 зазначеного Закону на 2006 рік було зупинено.
При винесенні постанови місцевим судом не було враховано зазначені обставини, та безпідставно задоволено позовні вимоги про стягнення соціальної допомоги дитині війни в період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року.
В подальшому рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 за №6-рп/2007 року визнано неконституційними положення п.12 ст. 71 Закону України „Про Державним бюджет України”.
Після прийняття вищевказаного рішення Конституційного суду України знову почали діяти положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» го редакції Закону від 18 листопада 2004 року), тобто з цього часу відновлено право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Отже, виходячи з наведеного, позивачка має право на отримання доплати до пенсії, відповідно до норм ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, тобто з моменту прийняття вищевказаних рішень Конституційного суду України.
Колегія суддів відхиляє доводи відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу на який покладено обов'язок здійснення виплат піди т пня до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
ОСОБА_2 фонд України діє у відповідності Положення „ОСОБА_2 фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями ОСОБА_2 фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, суд дійшов обґрунтованого висновку, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії п дивача, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” покладено саме на упраго'шія пенсійного фонду України за місцем проживання позивача.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплаті: , озивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої клади - ОСОБА_2 фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, колегія суддів вважає, що воші п виконали своїх повноважень без поважних причини.
Отже виходячи із вищенаведеного, постанову місцевого су :у слід частково скасувати, та постановити в цій частині нове рішення, про відмову у задоволенні позі п їх вимог щодо пенсійних виплат у період з 01 січня 2006 року по 08 липня 2007 року включно.
Керуючись ст.ст. 197,202 ч.І п.п.3,4,205 ч. 2 КАС України, Зим їм України «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління ОСОБА_2 фонду України Зінкігн і ого району в Полтавській області - задовольнити частково.
Постанову Зіньківського районного суду Полтавської облік >14 липня 2010 року скасувати частково та ухвалити в цій частині нове рішення.
Відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_3 Демидовігщодо визнання протиправною бездіяльність УПФУ Зіньківського району в Полтавській області в час шш не нарахування підвищення до пенсії передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей і ш'іни», за період з 01 січня 2006 по 08 липня 2007 року та зобов'язанні УПФУ Зіньківського району в полтавській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 з підвищенням її па о мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та відповідних виплат у період з 01 січня 2006 року по 08 липня 2007 рокувключно, з урахуванням проведених
виплат.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її постановлення та м е бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів
Головуючий: Бондаревська С.М. Судді: Омельченко Л.М. Триголов В.М. З оригіналом згідно: