Ухвала від 31.08.2016 по справі 539/2412/16-а

Справа № 539/2412/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.

при секретарі Мирна Т.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання рішення не законним,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання рішення не законним.

Позивач прохав : визнати незаконним рішення виконавчого комітету Лубенської міської ради №65 від 23.03.2016 р. «Про затвердження актів про визначення збитків» в частині затвердження акту комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою по вул. Шевченко, 6 площею 0,0596 га за цільовим призначенням - землі гаражного будівництва та для будівництва і обслуговування будівель торгівлі.

До суду із письмовим клопотання звернувся відповідач виконавчий комітет Лубенської міської ради, у якому прохав суд закрити провадження по справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства за нормами КАС України.

При вирішенні даного клопотання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 вважали, що позовні вимоги підлягають розгляду згідно КАС України.

Стаття 157 Земельного кодексу України встановлює, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Відповідно до п.п.1 п.«а» ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки.

Пунктом «б» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано виконавчим органам рад повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам визначений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, пунктом 1 якого встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до пункту 2 Порядку, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність у відповідача права приймати рішення, яким затверджувати акти комісії про визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ст.3 КАС України).

У відповідності до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Згідно з п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Так, предметом спору у даній справі є питання правомірності рішення відповідача про затвердження актів про визначення збитків в частині затвердження акту комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою по вул. Шевченко, 6 площею 0,0596 га за цільовим призначенням - землі гаражного будівництва та для будівництва і обслуговування будівель торгівлі.

З огляду на приписи КАС України, суд дійшов висновку про те, що реалізуючи своє право приймати рішення про затвердження актів комісії про визначення розмірів збитків, заподіяних власникам землі, відповідач діяв як суб'єкт владних повноважень, наданих йому Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Таким чином, клопотання про закриття провадження по справі задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 158, 160 КАС України,

УХ В А Л И В:

В задоволенні клопотання відповідача виконавчого комітету Лубенської міської ради про закриття провадження по справі - відмовити.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_3 Ю. А.