Постанова від 29.08.2016 по справі 415/4124/16-а

у.н. 415/4124/16-а

н.п. 2-а/415/96/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

в порядку скороченого провадження

29.08.16 р. м. Лисичанськ

Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Фастовець В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачу уквітні 2010 р. призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати, у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 від 05.11.1991 року (далі Закон ), у редакції, чинній на момент призначення.

Відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури», постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст. 50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Вказані обставини дали підстави 07.07.2016 р. звернутися до УПФ України в м. Лисичанську Луганської області із заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, згідно довідки прокуратури Луганської області № 18-451вих.-16 від 05.07.2016, з грудня 2015 р.

Рішенням УПФ України в м. Лисичанську Луганської області № 125/Л-7 від 07.07.2016 р. позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-У111 від 02.03.2015 р., згідно якому з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Просить визнати протиправними дії УПФ України в м. Лисичанську Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-451 вих.-16 від 05.07.2016 р.; скасувати рішення УПФ України в м. Лисичанську Луганської області № 125/Л-7 від 07.07.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати УПФ в м. Лисичанську Луганської області здійснити, починаючи з грудня 2015 року перерахунок призначеної, пенсії за вислугу років, у розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області № 18-451 вих.-16 від 05.07.2016 р., у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, як це передбачено Законом України «Про прокуратуру» №1789-Х11 від 05.11.1991 р., без обмеження її максимального розміру.

УПФ України в Лисичанську Луганської області надало заперечення проти позову, з яких вбачається, що у квітні позивачу була призначена пенсія за вислугу років згідно ЗУ «Про прокуратуру» та у квітні 2015 р. виплата пенсії була припинена, оскільки відповідно до п.15 ст 86 ЗУ «Про прокуратуру» тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. - особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасникам бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється. 06.07.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, за вислугу років, виходячи 90 відсотків від суми місячної заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати. УПФ за наслідками розгляду даної заяви було прийнято рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії №125 Л-7/2016 від 07.07.2016 р., тому що згідно ч. 20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії від 06.07.2016 р.), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу КМУ не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. 01.04.2015 р. набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 р. Пунктом 5 Прикінцевих положень до цього закону передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Передбачена у законі вимога виконана не була, тобто до 01.06.2015 р. закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах прийнято не було. За таких обставин з 01.06.2015 р. набирають чинності обмеження, передбачені вищезазначеною нормою законодавства та з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, раніше призначені не перераховуються. Посилання позивача на норми частин ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-ХІІ є неприпустимим, з огляду на наступне: 15.07.2015 р. набрав чинності ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 р. Згідно підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ даного закону, втратив чинність ЗУ «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, окрім деяких положень, зокрема крім частин 3,4,6 та 11 ст. 50-1. Тобто норми ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 06.07.2016 р., є нечинними та посилання позивача на них є хибними. Тому, УПФ вважає, що під час вирішення питання щодо перерахунку пенсії позивачу слід керуватись ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 р., норми якого не передбачають перерахунок пенсій у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Також в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на постанови КМУ від 31.05.2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».УПФ дане посилання вважає також необґрунтованими, тому що дані постанови КМУ визначають оплату праці працівників органів прокуратури. Умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури дані постанови не визначають. Щодо позовної вимоги здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру: згідно абз. 6 ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р., максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. За таких обставин дана вимога є безпідставною та необґрунтованою.

Позов підлягає задоволенню, оскільки згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та інших.

Вказані норми Закону суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами. Крім того, вони не регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Положеннями ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, згідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (у тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 в редакції від 25.09.2008 р., тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни, внесені до законів, на які посилається відповідач, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 р. (справа № 21-420а13).

Також, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-Х11 держава взяла на себе обов'язкове забезпечення не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Серед іншого, закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та передбачуваності. Згідно рішення ЄСПЛ від 23.06.1995 року у справі Толстой-Милославський проти Сполученого Королівства суд зазначив, що закон повинен бути «доступним»: громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку. Крім того, норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку.

За таких обставин відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантованого законом.

Отже новий порядок призначення та виплати та перерахунку пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Таким чином, при перерахунку пенсії підлягають застосуванню положення ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, та я набув право на пенсію за вислугою років з часу її призначення у розмірі 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплат праці.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури», постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади.

Таким чином, відмова відповідачем у перерахунку позивачу пенсії є незаконною.

Питання, пов'язані з реалізацією права на захист певних категорій громадян, визначені і рішеннями Конституційного Суду України №8-рп99 від 06.07.1999 року, №5-рп/2002 від 20.03.2002 р. та №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а також таку позицію висловлено і постановами Верховного Суду України від 10.12.2013 р. у справі № 21-420а13 та від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13.

На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 2,11,159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-451 вих.-16 від 05.07.2016 року.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області № 125/Л-7 від 07.07.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити, починаючи з грудня 2015 року перерахунок призначеної ОСОБА_1, пенсії за вислугу років, у розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області № 18-451 вих.-16 від 05.07.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, як це передбачено Законом України «Про прокуратуру» №1789-Х11 від 05.11.1991 р., без обмеження її максимального розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: