Справа № 390/1343/16-п
Провадження № 3/390/429/16
30.08.2016 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Квітка О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, який народився 13 вересня 1980 року в м. Гайворон Кіровоградської області, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1, одружений, працює завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної та режимно-секретної роботи апарату Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, к. 48,
за п.5,6 ч.1 ст.212-2 КУпАП,
Громадянин ОСОБА_1, перебуваючи на посаді завідувача сектору взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної та режимно-секретної роботи апарату Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області (розпорядження голови Гайворонської РДА «Про переведення ОСОБА_2» від 14.04.2015 № 31-к, має допуск до державної таємниці за формою 3, наданий розпорядженням начальника УСБУ в області від 29.08.2013 року №43/ДСК-д та доступ до секретної інформації за відповідною формою, наданий розпорядженням голови РДА №9-р від 10.09.2013), допустив порушення покладених на нього обов'язків (відповідно до посадової інструкції, затвердженої 15.03.2015, здійснює керівництво діяльністю режимно-секретного органу /РСО/, розробляє та здійснює заходи щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх дотриманням під час проведення всіх видів робіт з матеріальними носіями секретної інформації /МНСІ/ тощо), чим сприяв існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в державному органі.
Так, в ході проведення спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею (акт №61/ОДТ/1771/дск від 12.07.2016), зафіксовано, що така діяльність здійснюється в РДА з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» (Закон), «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013р. № 939 (Порядок-939), зокрема: в частині організації та стану секретного діловодства, порядку допуску та доступу осіб до державної таємниці, засекречування та розсекречування інформації.
Комісією виявлено, що ОСОБА_2 порушено встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці.
В порушення вимог п. 50 Порядку-939, у зв'язку із закінченням в березні 2016 року терміну дії попередньої номенклатури посад працівників Гайворонської РДА, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці (погоджена з УСБУ в області 09.03.2011, вх. УСБУ від 23.02.2011 № 283), нова номенклатура посад до даного часу відповідальною особою PCO ОСОБА_2 не розроблена. В результаті такої бездіяльності ОСОБА_2 оформлення матеріалів про надання нових чи переоформлення тих, термін дії яких закінчився, допусків до державної таємниці працівникам державного органу неможливо, оскільки відсутні підстави для цього - номенклатура посад. Крім того, відсутня потреба у вже оформлених раніше працівникам органу допусках до державної таємниці та постає питання законних підстав для провадження органом діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
В порушення вимог п. 56(5) Порядку-939 облікові картки громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці (форма 76) та картки результатів перевірки громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці (форма 8) взагалі не реєструються, журнал реєстрації останніх за формою згідно з додатком 11 до Порядку-939 не заведений, що є передумовою до втрати документів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
В сейфі ОСОБА_2 в приміщенні PCO зберігаються облікові картки громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці працівників (№31/дск від 04.04.2011 ОСОБА_3, №236/дск від 11.07.2014 ОСОБА_4А.), які звільнилися в травні 2015, шестимісячний термін, протягом якого наданий їм допуск до державної таємниці залишався чинним, закінчився у листопаді 2015, але до даного часу вказані облікові картки разом з письмовим повідомленням керівника РДА до УСБУ в області для розгляду питання про скасування наданого громадянам допуску до державної таємниці працівником PCO ОСОБА_2 не направлені і допуск до державної таємниці зазначеним громадянам не скасовано (порушено вимоги п.п. 77, 80 Порядку-939), що створює передумови до розголошення державної таємниці і є загрозою витоку секретної інформації через можливість громадян ознайомлюватися з секретними відомостями.
Таким чином, ОСОБА_2 порушив встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці, тобто вчинив правопорушення, передбачене п. 5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Ведення секретного діловодства РДА здійснюється ОСОБА_2 з порушенням нормативно-правових документів.
Необхідні нормативні документи внутрішнього використання не розроблені. В порушення вимог п.п. 228-229 Порядку-939 Інструкція на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо) не розроблена; в порушення вимог п.п. 239-240 Порядку-939 Правила внутрішньооб'єктового режиму відсутні; в порушення вимог п.п. 233-235 Порядку-939 Правила пропускного режиму не розроблені. Справи за тематичним принципом не комплектуються, відповідних реквізитів не мають (порушено вимоги п.п. 354, 360 Порядку-939). В порушення вимог п.п. 363, 369 Порядку-939 справи не зшиті, секретні документи зберігаються на швидкозшивачі (як приклад, справа №10 з грифом «Таємно» за 2007-2011 роки, в якій знаходяться МНСІ: вх.№3/т від 27.01.2014, вх.№9/т від 11.03.2011, вх.№4/т від 26.04.2007, №08/т від 26.10.2006, акт спекспертизи обл.№61/ОДТ/10043/т від 18.07.2007 - вхідний реєстраційний номер Гайворонської РДА взагалі відсутній /порушено вимоги п.п. 244, 245, 248, 253 Порядку-939/; крім того, 2 МНСІ, що знаходяться у справі: №2/т від 22.06.2007 та д.б.№11 від 22.06.2007, - мають завищені грифи секретності «Таємно», тому що викладена в документах інформація під жодну статтю ЗВДТ не підпадає - в порушення вимог п.п. 160-173 Порядку-939 перегляд МНСІ та приведення їх грифів у відповідність до ЗВДТ експертною комісією не здійснюється).
Зберігання вказаних вище не підшитих та не долучених до відповідних справ МНСІ, без реєстрації, створює реальні передумови до виходу їх з-під контролю, є загрозою витоку секретної інформації та свідчить про не проведення ним перевірок наявності МНСІ в державному органі (порушено вимоги п.п. 434-436 Порядку-939), та невиконання відповідальною особою PCO ОСОБА_2 своїх функціональних обов'язків щодо вжиття заходів із забезпечення охорони державної таємниці.
В PCO на швидкозшивачу зберігаються документи з грифом «Таємно» (всього 2 МНСІ) та з грифом колишнього СРСР «Секретно» (всього 4 МНСІ), що створює реальну загрозу витоку секретної інформації та втрати МНСІ, а також зберігаються видання, книги та журнали з грифом секретності колишнього СРСР «Секретно» (всього 5 МНСІ).
Зберігання документів з грифом секретності колишнього СРСР «Секретно» свідчить про невиконання відповідальною особою PCO вимог п.п. 160-161 Порядку-939 щодо перегляду та приведення грифів секретності у відповідність до вимог законодавства України. В порушення вимог п.413 Порядку-939 МНСІ, які втратили свою практичну та культурну цінність, не знищуються.
В порушення вимог п.364 Порядку-939 в журналах обліку вхідних та підготовлених документів відсутні відмітки та записи про долучення документів до відповідних номенклатурних справ, що свідчить про не проведення відповідальною особою PCO ОСОБА_2 перевірок наявності МНСІ в РДА (порушені вимоги п.п. 434-436 Порядку-939).
Крім того, відповідальним працівником PCO ОСОБА_2 не вживаються заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці в державному органі.
ОСОБА_2 не вжито заходів щодо обов'язкового обстеження приміщень для проведення секретних робіт до початку їх експлуатації: в порушення вимог п. 211 Порядку-939 перелік режимних приміщень (зон, територій) та акти про придатність приміщень (зон, територій) для проведення секретних робіт - відсутні, їх використання не гарантує збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до них.
Обладнання режимного приміщення не відповідає вимогам п.п. 208, 214, 216 Порядку-939 (відсутні: охоронна та автоматична пожежна сигналізації, які б унеможливлювали несанкціонований доступ до нього сторонніх осіб, бар'єр для видачі МНСІ та місце для роботи виконавців із секретними документами; сейфи для збереження таємних та інших документів з обмеженим доступом не обліковані) і не виключає можливості безконтрольного проникнення до нього сторонніх осіб, не забезпечує необхідний режим секретності роботи з МНСІ та не гарантує збереження таких матеріальних носіїв, чим створено передумови до втрати матеріальних носіїв секретної інформації і є загрозою витоку секретної інформації.
В порушення вимог п.п. 5, 42(3) Порядку-939, робота у сфері охорони державної таємниці в РДА не планується (плани на 2015-2016 роки відсутні).
В порушення вимог п.п. 734-739 Порядку-939 план заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану - відсутній. В порушення вимог п. 740 Порядку-939 проекти описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання, акти про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають практичної та культурної цінності та описи матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації - не розроблені.
Знищення секретних документів в Гайворонській РДА здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку: спеціально обладнане приміщення, в якому дозволяється знищувати документи і справи, наказом керівника органу не визначено (порушено вимоги п. 418 Порядку-939). В PCO зберігаються справи, терміни зберігання яких закінчилися в 2009-2012 роках, але вони не знищені в установленому порядку, тобто в порушення вимог п. 413 Порядку-939 комісія РДА по відбору для знищення МНСІ, що втратили практичне значення і не мають культурної цінності, строк зберігання яких закінчився, не працює (справи з грифами «Таємно» №5/т, №6/т, №7/т, №8/т №10/т). Також, в сейфі відповідальної особи PCO ОСОБА_2 зберігається «Порядок організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 №1561-12, прим. №004988, має гриф обмеження доступу «Таємно», інв.№0147, який втратив чинність в зв'язку з введенням в дію нового Порядку-939 від 18.12.2013, але до даного часу не знищений - порушено вимоги п. 413 Порядку-939.
В порушення вимог п.п. 434-436 Порядку-939 річні та щоквартальні перевірки наявності всіх секретних документів та інших МИСІ відповідальною особою PCO ОСОБА_2 не проводяться, внаслідок чого створено загрозу виходу МНСІ з-під контролю.
МНСІ мобілізаційного характеру (супровідний лист Кіровоградської ОДА «Про порядок оповіщення» №18/Т від 27.10.1997.«Таємно» Літер «М» з пакетами №№ 19, 20, 21 «Таємно», супровідний лист Кіровоградської ОДА «Про учбові сигнали оповіщення» №38/Т від 28.05.2001 «Таємно» Літер «М» з пакетами №№ 39, 40, 41 «Таємно») зберігаються ОСОБА_2 в порушення вимог п. 341 Порядку-939 не в окремій чарунці сейфу PCO, а в кабінеті голови РДА ОСОБА_5, який не є режимним приміщенням. Вказані МНСІ особистою номерною печаткою керівника державного органу або виконавця, що має до них безпосередній стосунок, не опечатані; перелік таких документів, який повинен бути затверджений керівником органу, в РДА відсутній, що є передумовою до втрати секретних мобілізаційних документів, та свідчить про відсутність контролю за секретними мобілізаційними документами з боку працівника PCO ОСОБА_2 (порушено вимоги п. 343 Порядку-939).
Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе уповноважена особа PCO Гайворонської РДА ОСОБА_1 (відповідно до вимог ст. 21 Закону, п.п. 35, 41, 42 Порядку-939 та згідно з розпорядження про призначення на посаду від 14.04.2015 № 31-к, посадовою інструкцією працівника PCO, затвердженою 15.03.2015), який не вжив необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в Гайворонській РДА та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим вчинив правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без його участі, вину визнав.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_6 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.п. 5,6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/1867/ДСК від 20.07.2016 року, актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, поясненнями ОСОБА_1, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
Обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється ЗУ «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п. 5, 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 275,60 грн.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_7