Ухвала від 31.08.2016 по справі 823/1173/16

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 серпня 2016 року справа № 823/1173/16

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу Держгеокадастру у Тальнівському районі Черкаської області, треті особи сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь», приватний нотаріус Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко Світлана Григорівна про визнання недійсним запису та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

29 серпня 2016 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить:

1) визнати недійсним запис у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку належну ОСОБА_1 кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2,5026 га в частині встановлення земельного сервітуту, вид сервітуту - право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), площа земельної ділянки на яку поширюється дія сервітуту - 2,5026 га, підстава для встановлення земельного сервітуту 10.02.2016 №13197716, дата державної реєстрації сервітуту - 10.02.2016, строк дії сервітуту - 49 років;

2) зобов'язати Відділ Держгеокадастру у Тальнівському районі Черкаської області передбачити всі передбачені законодавством дії щодо виключення запису із Державного земельного кадастру про земельну ділянку належну ОСОБА_1 кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2,5026 га в частині встановлення земельного сервітуту, вид сервітуту - право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), площа земельної ділянки на яку поширюється дія сервітуту - 2,5026 га, підстава для встановлення земельного сервітуту 10.02.2016 №13197716, дата державної реєстрації сервітуту - 10.02.2016, строк дії сервітуту - 49 років.

Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху з нижче зазначених підстав.

Положенням пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України визначена вимога до позовної заяви, яка передбачає необхідність зазначення позивачем змісту позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Перелік позовних вимог, які може містити позов, зазначені в ч.4 ст.105 КАС України і не передбачає оскарження актів суб'єкта владних повноважень, що не є рішеннями за правовою природою.

Конституційний Суд України у рішенні від 23 червня 1997 року (справа щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень підпункту 2 пункту З розділу IV Закону України "Про Конституційний Суд України" стосовно правових актів органів Верховної Ради України акцентував увагу на тому, що правові акти індивідуальної дії - рішення, які встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Юридичною формою рішення державного чи іншого органу є виданий ним акт (офіційний письмовий документ), що породжує певні правові наслідки та спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Таким чином, суддя зазначає, що позовна вимога про визнання недійсним запису у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку належну ОСОБА_1 кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2,5026 га в частині встановлення земельного сервітуту, вид сервітуту - право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), площа земельної ділянки на яку поширюється дія сервітуту - 2,5026 га, підстава для встановлення земельного сервітуту 10.02.2016 №13197716, дата державної реєстрації сервітуту - 10.02.2016, строк дії сервітуту - 49 років підлягає приведенню у відповідність до статті 105 КАС України, оскільки запис у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку не є рішенням у розумінні ст. 17 КАС України.

Крім того, положенням пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України визначена вимога до позовної заяви, яка передбачає необхідність зазначення позивачем змісту позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Позовна заява повинна містити інформацію про те, які саме права, свободи або інтереси, на думку позивача, було порушено рішенням, діями (бездіяльністю) органу владних повноважень.

Що стосується даного адміністративного позову, то в позовній заяві позивачем не конкретизовано позовну вимогу №2 (не зазначено, які саме повинен вчинити дії відповідач) та не зазначено юридичних підстав звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Частиною 1 статті 108 КАС України передбачено, що у разі встановлення, що позовну заяву подано без дотримання вимог статті 106 КАС України, суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху із зазначенням недоліків позовної заяви, способу їх усунення та строку, достатнього для усунення зазначених недоліків.

На підставі викладеного та керуючись статтями 104-107, 108 КАС України, суддя,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу Держгеокадастру у Тальнівському районі Черкаської області, треті особи сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корсунь», приватний нотаріус Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко Світлана Григорівна про визнання недійсним запису та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.

Встановити позивачу строк до 03 жовтня 2016 року для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.П. Тимошенко