Постанова від 29.08.2016 по справі 819/842/16

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/842/16

29 серпня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Першого заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави - Міністерства оборони України, в особі органу, уповноваженого на здійснення функцій у спірних відносинах Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до ОСОБА_4 про відшкодування курсантом витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Перший заступник військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави - Міністерства оборони України, в особі органу, уповноваженого на здійснення функцій у спірних відносинах, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про відшкодування курсантом витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 01 червня 2016 року в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного наявна заборгованість за утримання у вищому навчальному закладі зі сторони громадянина ОСОБА_4, що підтверджується Довідкою-розрахунком від 20.04.2016 року №776. Сума витрат, пов'язаних з утриманням ОСОБА_4 у вищому навчальному закладі становить 8 172,10 грн.

Військовий прокурор Тернопільського гарнізону Голинець З.Є. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.

Представник позивача Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про день та час слухання справи.

Представник позивача Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в судове засідання не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про день та час слухання справи.

Відповідач ОСОБА_4 повторно в судове засідання не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про день та час слухання справи. Будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи чи слухання справи за відсутності від відповідача не поступило.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, заслухавши думку прокурора, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Положеннями ст. ст. 3, 15 Закону України «Про Збройні Сили України» визначено, що Збройні Сили України - це військова державна структура, яка організаційно складається з військових об'єднань, з'єднань, частин, підрозділів, військових установ і навчальних закладів, фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Безпосереднє керівництво Збройними Силами України здійснює Міністерство оборони України, яке відповідно до ст. 10 Закону України «Про оборону України», ст. ст. 3, 10 Закону України «Про Збройні Сили України» є центральним органом виконавчої влади і військового управління, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері оборони та військового будівництва, керівництва Збройними Силами України, їх мобілізаційну і бойову готовність та підготовку до виконання покладених завдань.

Національна академія Сухопутних військ імені Петра Сагайдачного є органом державної влади на місцях в системі Збройних Сил України, реалізує державну політику у сфері оборони, являється бюджетною установою і утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України.

Спори, які виникають при використанні бюджетних коштів, призначених на фінансування Збройних Сил України, порушують матеріальні інтереси держави, що у відповідності до ст. 121 Конституції України покладається на прокуратуру України представництво інтересів держави в суді.

Встановлено, що відповідно до наказу начальника Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного №45-КС від 21.08.2015 ОСОБА_4 зараховано курсантом першого курсу до Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (далі - Академія).

Наказом начальника Академії від 31.08.2015 №204 ОСОБА_4 зараховано у списки особового складу на 1-й курс навчання Академії, поставлено на всі види забезпечення, призначено на посаду курсанта та зараховано на котлове забезпечення зі сніданку 30.08.2015.

22.09.2015 ОСОБА_4 було написано рапорт про відрахування його з числа курсантів Академії у зв'язку з небажанням продовжувати навчання та зобов'язання ним провести відшкодування вартості навчання.

Наказом начальника Академії від 20.10.2015 №90-КС, у зв'язку з небажанням продовжувати навчання, солдата ОСОБА_4 відраховано з числа курсантів.

Наказом начальника Академії від 20.10.2015 №247 ОСОБА_4, у зв'язку з небажанням продовжувати навчання, відраховано з числа курсантів, знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків особового складу Академії.

Станом на 01 червня 2016 року в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного наявна заборгованість за утримання у вищому навчальному закладі зі сторони громадянина ОСОБА_4, що підтверджується Довідкою-розрахунком від 20.04.2016 №776.

Згідно п. 1 «Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 №964 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі.

Як встановлено судом, ОСОБА_4 необхідно відшкодувати витрати, пов'язані з його утриманням в Академії за період з 31.08.2015 по 20.10.2015 в сумі 8 172 грн. 10 коп., що підтверджується матеріалами адміністративної справи

Вимогами ч. 10 ст. 25 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачений обов'язок громадян, яких відраховано з військових навчальних закладів Збройних Сил України через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, відшкодувати витрати, пов'язані з їх утриманням відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 8 Порядку, сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису Міноборони.

Не проведення відшкодування витрачених бюджетних коштів на утримання відрахованих з військових навчальних закладів курсантів призводить до порушення економічних інтересів держави.

Стаття 99 КАС України встановлює шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Однак, ст. 100 КАС України визначає, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Поряд з цим, ст. 102 КАС України встановлено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Враховуючи, що про заборгованість перед Академією військовій прокуратурі Львівській гарнізону стало відомо лише 13.06.2016, тобто лише після ознайомлення з повідомленням від Академії, що підтверджується повідомленням від 09.06.2016 № 2167, тому в даному випадку строк на звернення до адміністративного суду пропущений не з вини прокурора, у зв'язку з чим є необхідність у поданні клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду.

Згідно положень ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-який стадії адміністративного процесу.

Відповідно до ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Враховуючи, що Міністерство оборони України по вказаному вище порушенню не здійснює захист інтересів держави, перший заступник військового прокурора Львівського гарнізону діє згідно ч. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», а саме, звертається з позовом до суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України як органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги Першого заступника військового прокурора Львівського гарнізону та позивачів є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити. Стягнути з громадянина ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ін. НОМЕР_1) на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного ( 79012,м. Львів, вул. Героїв Майдану, 32, код ЄДРПОУ 08410370) витрати, пов'язані з його утриманням у зазначеному вищому навчальному закладі у розмірі 8 172 (вісім тисяч сто сімдесят дві) грн. 10 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.