"23" квітня 2007 р. Справа № 05/1750
Господарський суд Черкаської області в складі : головуючого - судді Швидкого В.А. , при секретарі Ятіній І.О., за участю представників:
від позивача: Боковні В.М. за довіреністю ;
від відповідача-1: Удод І.І. - за довіреністю ;
від відповідача-2: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Черкаської обласної ради
до Виконавчого комітету Черкаської міської ради та до Комунального підприємтсва " Черкаське обласне об"єдане бюро технічноїінвентаризації"
про визнання права власності,
Черкаська обласна рада (далі - позивач) заявила позов до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (далі - відповідач-1) та до Комунального підприємства "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" (далі - відповідач -2) про визнання права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ та міст Черкаської області в особі позивача, на об'єкт нерухомості, що знаходиться у місті Черкаси по вул. Ільїна, 242, і складається із: лікувального корпусу з добудовою - літ "А-2, А'-2, А-2, загальною площею 2929,18 кв.м.; харчоблоку з підвалом; пральні - літ "Б", загальною площею 146,5 кв.м.; сараю - літ "П", загальною площею 259,89 кв.м.; лідника - літ "Д", загальною площею 41,96 кв.м.; огорожі №1 - 3, 5, 6 - площею 501,9 кв.м.; вимощення (місце відпочинку), загальною площею 30,0 кв., зобов'язання відповідача-1 видати позивачу свідоцтво про право власності на вищевказаний комплекс нежилих будівель, а відповідача-2 зареєструвати право власності на цей комплекс нежилих будівель за позивачем.
В ході розгляду справи представник позивача уточнив позовні вимоги, а саме: просить визнати право спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області на вищевказаний комплекс нежилих будівель, який знаходиться в управлінні, а не в особі позивача.
У справі оголошувалась перерва з 12 квітня 2007 р. по 23 квітня 2007 р.
Представник відповідача-2 в судове засідання не з'явився. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача-2.
Представник позивача позов в судовому засіданні підтримав по підставам, викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача позов визнала в частині визнання права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області на вищевказаний комплекс нежилих будівель, що знаходиться в управлінні позивача. В іншій частині позовних вимог позов не визнала.
Матеріалами справи і в судовому засіданні встановлено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1991 року № 311 "Про розмежування державного майна країни між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць ( комунальною)", затверджено перелік державного майна України, що передається до власності адміністративно - територіальних одиниць (комунальної власності), проведено розмежування між державною та комунальною власністю.
На виконання вищезгаданої постанови, рішеннями виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів від 26 лютого 1992 р. № 23 "Про комунальну власність області" та від 19 березня 2002 р. № 48 "Про комунальну власність області", затверджений перелік підприємств, установ, організацій, майно яких передано в комунальну власність області, серед яких вказано і госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни.
Рішенням позивача від 19 лютого 1999 р. № 8-3 "Про управління об'єктами обласної комунальної власності", затверджений перелік об'єктів обласної комунальної власності та уповноважених органів, яким вони передані в управління. В розділі 6.2. "Госпіталі", зазначено "Обласний госпіталь для ІВВв", а органом управління такого майна вказано "Відділ з питань управління власністю виконавчого апарату обласної ради".
За дорученням позивача, госпіталем, як балансоутримувачем комплексу нежилих будівель, проведена робота щодо оформлення та реєстрації права комунальної власності на вищевказані об'єкти. Проте, цей процес не завершено з підстав зазначених у листах № 336д від 14 вересня 2006 р. та № 1717 від 06 вересня 2006 р. Із текстів вказаних листів вбачається, що обидва відповідачі вважають, що відсутні відповідні документи на об'єкти нерухомого майна та документи на земельну ділянку, а саме: проектно - кошторисна документація; акт прийому будівництва; акт прийому - передачі з власності держави до комунальної власності області; документи на земельну ділянку, тощо, які необхідні для надання свідоцтва та реєстрації. Щодо земельної ділянки, то геодезичні та землевпорядні роботи проведені у 2005 р. Проте, розроблений проект, Черкаською міською радою, до цього часу не затверджений.
В обласному архіві такі документи відсутні, а тому, позивач, звернувся до суду з позовом про визнання права власності у судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
На день прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць (комунальною власністю)", діяв Закон України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне комунуправління", від 04 липня 1991 р.
Згідно з ст. 7 вказаного Закону суб'єктами права комунальної власності були адміністративно - територіальні одиниці, в особі сільських, селищних, міських, районних, обласних Рад народних депутатів.
26 лютого 1992 р. виконавчим комітетом Черкаської обласної Ради народних депутатів прийнято рішення № 23 "Про комунальну власність області", яким комплекс нежилих будівель (госпіталь) віднесено до комунальної власності області.
1997 р. вступив в силу Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 р. № 280/97 (далі - Закон № 280/97-ВР). Із вступом Закону № 280/97-ВР в силу втратив чинність Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоуправління".
Виходячи із змісту ч.1. ст. 60 Закону № 280/97-ВР право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів і інші кошти тощо, належать територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах. Тобто суб'єктами комунальної власності стали вищевказані територіальні громади в особі своїх представницьких органів.
Із набранням чинності Закону № 280/97 -ВР майно, що знаходилось у районній і обласній комунальній власності стало спільною власністю сільських, селищних, міських, районних у місті територіальних громад.
Згідно з ч.4 ст. 60 Закону № 280/97 - ВР районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби цих територіальних громад.
Виходячи з наведеного право комунальної власності на госпіталь від позивача перейшло до територіальних громад сіл, селищ, районів у містах та міст області.
Згідно з роз'ясненнями ВАСУ від 02 квітня 1994 р. № 02-5/225 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із судовим захистом права державної власності" право комунальної власності, на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, тощо належать територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах (п. 1. ст. 60 Закону № 280-97/ВР), які згідно ст. 143 Конституції України безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
Органами місцевого самоврядування є виконавчі комітети сільських, селищних, міських та районних у містах рад та міст, а не виконавчі комітети районних і обласних, які від імені та в інтересах своїх територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами комунальної власності.
Щодо районних і обласних рад, то їх повноваження щодо користування і розпорядження таким майном має похідний від повноважень представницьких органів місцевого самоврядування характер, оскільки у вирішенні відповідних питань названі ради діють за дорученням сільських, селищних, міських рад (п.19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Управління об'єктами комунальної власності сіл, селищ, міст, районів у містах та міст не породжує у позивача права власності на ці об'єкти. Тому позов в частині зобов'язання відповідача - 1 видати позивачу свідоцтво на право власності задоволенню не підлягає.
Не підлягає також позов в частині зобов'язання відповідача-2 зареєструвати за позивачем право власності на госпіталь, оскільки реєстрація такого права проводиться тільки при наявності права власності. Таке право у позивача відсутнє.
Згідно з ч. 2 ст. 49 ГПК України якщо спір виник внаслідок дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору.
Відповідач правомірно відмовив у визнанні права власності на комплекс нежилих будівель за позивачем, тому не повинен нести судові витрати по справі, а тому судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 49,82 ГПК України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати право спільної комунальної власності на комплекс нежилих будівель, що знаходиться у місті Черкаси по вул. Ільїна, 242, і складається із: лікувального корпусу з добудовою - літ "А-2, А'-2, А-2, загальною площею 2929,18 кв.м.; харчоблоку з підвалом; пральні - літ "Б", загальною площею 146,5 кв.м.; сараю - літ "П", загальною площею 259,89 кв.м.; лідника - літ "Д", загальною площею 41,96 кв.м.; огорожі №1 - 3, 5, 6 - площею 501,9 кв.м.; вимощення (місце відпочинку), загальною площею 30,0 кв. за сільськими, селищними, міськими та районними у містах, територіальними громадами Черкаської області, що знаходяться в управлінні Черкаської обласної ради.
В іншій частині позову відмовити.
СУДДЯ Швидкий В.А.
З оригіналом згідно
помічник судді І.О. Ятіна