29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"23" квітня 2007 р. Справа №10/1237-А
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі смт. Летичів
до Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Летичівський райагробуд" смт. Летичів
про зобов'язання СЗАТ "Летичівський райагробуд" допустити до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі та надання необхідних для перевірки матеріалів
Суддя Виноградова В.В.
Секретар судового засідання Матущак В.В.
Представники сторін:
від позивача Синявська А.В. -за довіреністю №1 від 02.01.2007р.
від відповідача Гончак О.О.М.- за дорученням б/н (дійсне до 31.12.2007р.)
У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.
Постанова приймається 23 квітня 2007р., так як в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Суть спору:
Позивач звернувся з позовом, в якому просить суд зобов'язати Сільськогосподарське ЗАТ «Летичівський райагробуд» допустити до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі та надати необхідні для перевірки матеріали. При цьому, посилається на п.п.3 п.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого визначено, що страхувальник зобов'язаний допускати посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду України до перевірок правильності обчислення і сплати страхових внесків, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з тих питань, що виникають під час перевірки. Відповідач згідно ст.ст. 14,15 вказаного Закону є платником страхових внесків.
Вказує на те, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування" від 21 травня 1999 року за N700-ХІУ вказано, що органи Пенсійного фонду України стосовно сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають право проводити планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.
Зазначає, що управлінням Пенсійного фонду України в Летичівському районі відповідачу 06.06.2006 року за № 1944/02 було надіслано повідомлення про проведення перевірки, актом від 20.06.2006 року було зафіксовано недопущення посадової особи управління ПФУ в проведенні перевірки, 20.06.2006 року складено протокол про адміністративне правопорушення за № 12, відповідно до ч.1 ст. 188-23 КУпАП, 03.07.2006 р. винесено постанову про притягнення керівника СЗАТ "Летичівський райагробуд" до адміністративної відповідальності та накладення на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн., дана постанова керівником СЗАТ "Летичівський райагробуд" не оскаржувалась, 20.07.2006 р. передана для примусового виконання до Державної виконавчої служби у Летичівському районі.
Враховуючи те, що відповідач в добровільному порядку не допускає працівників Пенсійного фонду України до перевірки та не надає необхідні для перевірки документи, просить суд зобов'язати відповідача допустити до перевірки та надати необхідні для перевірки документи.
Позивачем надано додаткові письмові пояснення в огбгрунтування позовних вимог, в яких посилається на ст. 1 Закону України «Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої органам Пенсійного фонду надано право на проведення планових та позапланових перевірок , п. 1 4 Постанови правління Пенсійного фонду України від 18.01.2001р. №2-2 , відповідно до якої позапланові виїзні перевірки проводяться виходячи з обставин , наведених у ст. 3 Указу Президента України від 23.07.1998р. «Про деякі заходи з перегулювання підприємницької діяльності « Просить суд зобов'язати відповідача допустити до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі та надати необхідні бухгалтерські, документи: головну книгу, відомості по заробітній платі, журнал обліку 651 рахунку, журнал-ордер, накази по основній діяльності та накази по кадрах підприємства.
Відповідач у письмових поясненнях зазначив, що відповідач не допустив до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі, оскільки було порушено п.п.2,5 Указу Президент України від 23.06. 1998р. «Про деякі заходи з перегулювання підприємницької діяльності»в яких визначено, що забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, що планові виїзні перевірки проводяться всіма контролюючими органами одночасно в день, визначений органом державної податкової служби. Відповідно до затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999р. №112 «Порядку координації проведення планових виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності контролюючими органами»планові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності проводяться всіма контролюючими органами, визначеними Указом Президента України від 23.06.1998р. одночасно в день визначений та повідомлений суб'єкту підприємництва за 10 днів до початку перевірки органом державної податкової служби.
Крім того, посилається на розпорядження КМ України від 10.03.2005р. №58-р «Про деякі питання спрощеної системи оподаткування»в якому підтримано пропозицію Пенсійного Фонду України, погоджену з Мінфіном та Державною податковою адміністрацією , щодо тимчасового припинення перевірки юридичних та фізичних осіб-платників єдиного і фіксованого податку щодо сплати страхових внесків на різні види загальнообов'язкового державного соціального страхування, стягнення з них заборгованості за цими платежами , яка утворилася у 2004р.-1 кварталі 2005р., застосування пов'язаних із цим санкцій до остаточного законодавчого врегулювання функціонування спрощеної системи оподаткування.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:
Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство «Летичівський райагробуд»зареєстроване як юридична особа і включене до Єдиного державного реєстру, що підтверджується довідкою органу статистики №1306 та є страхувальником згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Управлінням Пенсійного Фонду України в Летичівському районі 06.06.2006р. відповідачу надіслано повідомлення №1944/02, в якому зазначено, що на підставі п.п.3 п.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування« , Закону України «Про здіснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України №2-2 від 18.01.2001р. «Про підвищення ефективності проведення документальних перевірок платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування»з 19 по 23 червня 2006р. буде проводитися позапланова перевірка з питань дотримання вимог пенсійного законодавства .
Актом від 20.06.2006р. зафіксовано, що керівник СЗАТ «Летичівський райагробуд»не дав згоди для проведення позапланової перевірки з питань правильності та строків сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.
Позивачем 20.06.2006р. складено протокол про адміністративне правопорушення №12 та 03.07.2006р. відповідно до ч. 1 ст. 188-23 КУпАП винесено постанову про притягнення керівника СЗАТ «Летичівський райагробуд»до адміністративної відповідальності та накладення на нього стягнення у вигляді штрафу.
Позивач звернувся до суду з позов про зобов'язання відповідача допустити до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі та надати необхідні матеріали : головну книгу, відомості по заробітній платі, журнал обліку 651 рахунку, журнал -ордер, накази по основній діяльності та накази по кадрах підприємства.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Законом України » Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - надалі Закон №1058 ( ст.64), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України ( затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663) - надалі Інструкція № 21-1 ( п. 12.2 ), Положенням про Пенсійний фонд України (затверджено Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001) (ст. 5) визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом; 2) не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок;3) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду та порядку їх використання; 4) вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ, організацій і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності документи, що підтверджують приховування (заниження) розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховуються страхові внески, або порушення порядку використання коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду.
Відповідно до ч.2 п.3 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 12.6 Інструкції №21-1 страхувальник зобов'язаний допускати посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.
Законом України «Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування» 21 травня 1999 року N 700-XIV встановлено, що органи Пенсійного фонду України стосовно сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають право проводити планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності (ст.1) При цьому, дані перевірки проводяться органами Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України (ст. 2).
Постановою Правління Пенсійного фонду від 18.01.2001 N 2-2 «Про підвищення ефективності проведення документальних перевірок платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що п.1.2. при проведенні планових та позапланових документальних перевірок платників дотримуватись вимог чинного законодавства. При складанні планів-графіків проведення таких перевірок керуватись Порядком координації проведення планових виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності контролюючими органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року N 112 , п.1.3. планові виїзні документальні перевірки підприємств, установ, організацій органами Пенсійного фонду проводити відповідно до планів-графіків, погоджених з Державною податковою адміністрацією України, п. 1.4. позапланові виїзні перевірки проводити виходячи з обставин, наведених у статті 3 Указу Президента України від 23 липня 1998 року "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" .
Відповідно до ст.3 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: а) за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення суб'єктом підприємницької діяльності норм законодавства; б) суб'єктом підприємницької діяльності не подано в установлений строк документи обов'язкової звітності; в) виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності; г) суб'єкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органу під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки; д) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з суб'єктом підприємницької діяльності, якщо суб'єкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту; е) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.
Позивач зазначає, що підставою для проведення перевірки стало порушення п. в ст. 3 Указу Президента «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності», проте при цьому не надав документів , які б підтверджували дане твердження, яким чином та яку недостовірність даних виявлено управлінням Пенсійного фонду у документах обов'язкової звітності відповідача, чи вказано про це платнику, на що звертає увагу і відповідач.
Судом не заперечується право позивача на проведення перевірок, проте позивачем не зазначено - до якого саме виду перевірки відповідача необхідно допустити позивача, з якого періоду, не вказано дату її початку і закінчення, складу осіб, які будуть проводити таку перевірку, за який період надати бухгалтерські документи. При цьому в повідомленні відповідача зазначено про проведення перевірки з 19 по 23 червня 2006р., позов подано до суду 23.02.2007р.
Крім того, Законом №1058 (ст. 64), Інструкцією №21-1 (п.12.2 ) передбачено, що територіальним органам Пенсійного фонду надано право порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; у разі виявлення порушень порядку нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, використання коштів Пенсійного фонду звертатися в установленому законом порядку до органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки та податкової міліції.
Згідно п. 16 Інструкції Виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у разі вчинення дій, що перешкоджають працівникам виконавчих органів Пенсійного фонду в здійсненні перевірок (п. 6).
За будь-яке правопорушення, передбачене цією частиною, вчинене особою, на яку протягом поточного року було накладено адміністративне стягнення за одне з правопорушень, зазначених у цій частині, накладається адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється в порядку, встановленому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
При цьому, згідно п. 18. Посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи вищенаведені обставини в задоволенні позову необхідно відмовити.
Посилання відповідача про порушення позивачем п.п.2 ,5 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»судом до уваги не приймаються, оскільки стосуються питань проведення планової перевірки, крім того судом не приймається посилання відповідача на розпорядження КМ України від 10.03.2005р. №58-р «Про деякі питання спрощеної системи оподаткування», оскільки воно стосувалося платників єдиного і фіксованого податку, яким на даний момент відповідач не являється.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
У задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі смт. Летичів до Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Летичівський райагробуд» про зобов'язання СЗАТ «Летичівський райагробуд» допустити до перевірки посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі та надання необхідних для перевірки матеріалів відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Виноградова
Постанову складено та підписано в повному обсязі 25.04.2007р
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.