Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" квітня 2007 р. 12:50 Справа № АС-42/140-07
вх. № 4127/1-42
Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.
за участю секретаря судового засідання Булавінова Ю.В.
представників сторін
позивача - Остапов М.О. (дов.)
відповідача - Ларіна Т.М. (дов.), Сліденко А.В. (дов.)
по справі за позовом Чугуївського районного споживчого товариства, с. Малинівка Чугуївського району Харківської області
до Чугуївської ОДПІ Харківської області
про визнання нечинними та скасування рішень
Позивач, Чугуївське районне споживче товариство, просить визнати нечинними та скасувати рішення Чугуївської ОДПІ у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 22/23-2 від 18.01.2007р., № 21/23-2 від 18.01.2007р., №1/23-2 від 22.01.2007р., № 2/23-2 від 22.01.2007р., згядно яких до позивача застосовані штрафні санкції на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідач не є органом, уповноваженим видавати суб"єктам підприємницької діяльності ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, а отже йому не надано повноважень приймати рішення про застосування штрафних санкцій на підставі ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідач проти позову заперчує. В обгрунтування своїх заперечень проти позову відповідач посилається на те, що ДПА у Харківській області були проведені перевірки господарських одиниць позивача, в ході яких були встановлені порушення з боку позивача вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Відповідач вказує, що орган податкової службт є іншим органом, що має право застосовувати штрафні санкції згідно зазначеної норми, а також те, що він діяв в межах вимог вказаного Закону та Зкону України "Про державну податкову службу в Україні".
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд встановив, що працівниками ДПА у Харківській області проводились перевірки господарських одиниць позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, про що складені відповідні акти перевірки : на бланку № 004129 від 22.11.2006р., на бланку № 005097 від 18.12.2006р., на бланку № 005073 від 18.12.2006р.
В ході проведення перевірок встановлені порушення позивачем вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", в тому числі факти здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником, а також факт зберігання з метою подальшої реалізації алкогольного напою з порушенням порядку маркування алкогольних напоїв.
На підставі висновків актів перевірки відповідачем прийняті відповідні рішення про застосування штрафних санкцій :
- № 22/23-2 від 18.01.2007р. про застосування штрафних санкцій у сумі 1000,00 грн. на підставі абз.11 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";
- № 21/23-2 від 18.01.2007р. про застосування штрафних санкцій у сумі 1000,00 грн. на підставі абз.11 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";
- № 1/23-2 від 22.01.2007р. про застосування штрафних санкцій у сумі 1000,00 грн. на підставі абз.13 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";
- № 2/23-2 про застосування штрафних санкцій у сумі 1000,00 грн. на підставі абз.11 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Суд зазначає, що розглядає справу в межах позовних вимог, з підстав, заявлених у позові, а саме позивач не оспорює факти виявлених порушень, посилаючись лише на відсутність у позивача повноважень щодо прийняття спірних рішень.
Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 1 цього Закону до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно з пунктом 1 статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних, податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках., передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
За порушення норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів підприємницької діяльності, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
ДПІ є іншим органом, якому Законом України "Про державну податкову службу в Україні" надано право застосовувати штрафні санкції згідно ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Такої позиції дотримується і Верховний суд України (постанова від 21.11.2006р.)
Враховуючи, що факти порушень позивачем вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлені в ході проведення перевірок, не заперечуються позивачем, а також враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовані до позивача штрафні санкції згідно спірних рішень, а позовні вимоги нормативно та документально необгрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
В позові відмовити.
На постанову через суд першої інстанції можебутиподана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 24.04.2007р.
Суддя Яризько В.О.