Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" квітня 2007 р. 17-20 Справа № АС-41/78-07 (н.р.42/228-05)
вх. № 2550/1-41 (н.р. 6899/1-42)
Суддя господарського суду Харківської області Мінаєва О.М.
за участю секретаря судового засідання Данилко В.О.
представників сторін :
позивача - Моїсеєнко К.О. дов.
відповідача - Аргунов В.В. дов.
по справі за позовом Українько-Германське ТОВ Фірма "Вега" м. Х-в
до Чугуївська ОДПІ Харківської обл.
про спонукання до проведення заліку переплати
Позивач, Українсько-германське ТОВ фірма "Вега" м. Харків, просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до особового рахунку, відобразивши у обліковій картці особового рахунку переплату вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу зайво сплачену за період з червня 2004 р. по 1 кв. 2005 р. у сумі 15269,24 грн.
Рішенням господарського суду Харківської області від 04.07.2005р. по справі № 42/228-05 позов було задоволено. Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 05.03.2005р. апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а рішення господарського суду від 04.07.2005р. по справі №42/228-05 - залишено без змін. 21.12.2006р. ухвалою Вищого адміністративного суду України рішення господарського суду Харківської області від 04.07.2005р. та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 05.12.2005р. скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до господарського суду Харківської області.
Відповідач, Чугуївська ОДПІ Харківської області, з позовними вимогами не згоден, просить у позові відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що згідно Закону України від 23.12.2004р. № 2285-ІУ "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлено, що у 2005 році збільшується вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу. Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінити відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200". Відповідач вважає, що посилання позивача на те, що Закон України від 23.12.2004р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік" не має зворотної сили, безпідставні, так як мова йдеться про оплату саме за 1 квартал 2005 року, в якому почав діяти новий Закон, а позивач не скористався передбаченим законом правом здійснити попередню оплату вартості торгового патенту.
Надані суду документи свідчать, що позивач надає послуги в сфері грального бізнесу та відповідно до Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», придбає в Чугуївській ОДПІ Харківської області торгові патенти для використання ігрових автоматів із грошовим виграшем.
Згідно вимог п.5 статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" позивач, під час придбання патентів, сплачував вартість патентів за перший квартал дії патентів, а також вносив одноразову плату у розмірі вартості торгових патентів за 3 місяці, на суму якої зменшується розмір плати за останній квартал їх дії. У подальшому сплата вартості торгових патентів провадилась позивачем щоквартально до 15 числа місяця, який передує звітному кварталу.
Згідно наданих суду документів вбачається, що Позивачем здійснена оплата вартості торгових патентів за період з 01.06.2004 року по 1 квартал 2005 року й останній квартал терміну дії патентів з розрахунку 700 грн. за 1 квартал дії 1 патенту.
Так, платіжні доручення про сплату позивачем вартості торгових патентів та лист позивача про повернення Відповідачу торгового патенту та зарахування одноразової плати, внесеної за останній квартал (3 місяці) строку дії торгового патенту при їх придбанні, в рахунок поточних платежів свідчать про те, що позивачем за червень, 3, 4 квартали 2004 р. і 1 квартал 2005 р. й останній квартал терміну дії торгових патентів: сплачено - 33338,47,00 грн., зараховано по анульованим торговим патентам при оплаті торгових патентів за 2 кв. 2005 р. - 1400,00 грн. ( згідно листів № 19 від 07.03.05 р., № 27 від 01.04.05 р.)
Законом України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 24.11.2003р. №1334-У (ст.57) удвічі збільшена вартість торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу.
Згідно ст.47 Закону України від 23.12.2004р. № 2285-ІУ "Про Державний бюджет України на 2005 рік" вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу збільшена до 4200,00 грн. на рік (1050,00 грн. за кожний торговий патент в квартал ).
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає вимоги позивача правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню на підставі нижчевикладеного:
Згідно ст. 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 р. № 98/96-ВР(далі -Закон) патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами. Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік): для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем - 1400 гривень. Згідно п.5 ст. 5 вказаного Закону під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу проводиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.
Статтею ст. 47 Закону України від 23.12.04 р. № 2285-ІУ "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлено, що у 2005 році збільшується вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу. Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінити відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200". Закон України "Про державний бюджет України на 2005 рік" набрав чинності з 01.01.05 р.
Суд зазначає, що згідно п.19 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відноситься до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів). Статтею 1 вказаного Закону визначено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими Законами України, крім законів про оподаткування. Всі зміни і доповнення до цього Закону та інших законів України про оподаткування стосовно пільг, ставок, податків та зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться не пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бю джетного року. Тому Закони України "Про державний бюджет України" на відповідні роки не відносяться до законодавства про оподаткування і зміни до Закону "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" внесені з порушенням вказаного шестимісячного строку.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 7 ЗУ “Про систему оподаткування" зміни податкових ставок і механізм стягування податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть впроваджуватись Законом України про Державний бюджет на відповідний рік. Також слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, закони України, що впливають на формування дохідної чи видаткової частин бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому.
Таким чином, збільшення вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу Законом України “Про Державний бюджет на 2005 рік» суперечить приписам ст. 1, ч. 2 ст. 7 ЗУ “Про систему оподаткування" і ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, оскільки плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відповідно до п. 18 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування» відноситься до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, у редакції Наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09.2001 р. за № 342, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.10.01 р. за № 886078, (надалі Інструкція), облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, проводяться органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС). Засобами АІС забезпечується автоматизоване виконання всіх операцій на робочому місці працівників підрозділу обліку і звітності, у тому числі ведення особових рахунків платників, формування довідкової інформації та складання звітності (п. 1.8. Інструкції).
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1. Інструкції). Форми карток особових рахунків мають лицьову та зворотну сторони. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків (у тому числі терміни подання розрахунків та терміни сплати, вид бюджету, код бюджетної класифікації), а також інформація про податкові зобов'язання, нараховані за результатами документальних перевірок.
Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит, суми податкового боргу та надміру сплачені) та інше (п. 3.8. Інструкції).
Облік сум переплати по платежах, які на певну дату надійшли понад податкові зобов'язання, визначені як безпосередньо у податковій звітності платника, так і по інших документах, здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Переплата". Облік надміру сплачених платежів, що надійшли понад податкові зобов'язання за звітний період з додержанням термінів сплати, передбачених законом, здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Надміру сплачені платежі". Облік попередньо сплачених платежів, які сплачуються до настання терміну погашення податкового зобов'язання, встановленого податковим законодавством, здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Попередня сплата". Суми переплати, надміру або попередньо сплачені обліковуються в особових рахунках платників за окремими кодами операцій.
Облік повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до бюджету або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом державної податкової служби на підставі даних відомостей про повернення надміру сплачених сум платежів у вигляді реєстру розрахункових документів та копій відповідних висновків органу державної податкової служби про наявність переплати (п. 9.2. Інструкції). В особових рахунках платників (крім особових рахунків від реалізації конфіскованого майна) підсумки за місяць та підсумок, який наростає з початку року, підводяться щомісяця, крім підсумкових рядків, що відображають сальдо розрахунків (надміру сплачені та суми податкового боргу) та повторюють ті самі суми, що були розраховані при проведенні останньої облікової операції (п. 10.1. Інструкції).
Перевіряючи особові рахунки, слід звернути увагу на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено внесені суми нарахованих платежів до бюджету, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно виведене сальдо розрахунків платників з бюджетом (надміру сплачені та суми податкового боргу); чи правильно нарахована пеня. За наявності надміру сплачених сум на початок року сальдо розрахунків на звітну дату повинне дорівнювати надміру сплаченій сумі на початок року, плюс сума розрахунків без наявної сплати, плюс сплачена сума за звітний період, плюс сума зменшення (списання) податкового зобов'язання, мінус нарахована сума за звітний період, мінус повернена сума за звітний період (п. 11.1. Інструкції). Суми, що надійшли до бюджетів та до державних цільових фондів з початку року, відображаються у реєстрах надходжень та повернень і постійно звіряються з даними реєстру розрахункових документів на відповідну дату (п. 11.2. Інструкції).На вимогу платника органи державної податкової служби проводять звірення розрахунків за всіма платежами, які сплачуються платником до бюджету за звітний період. За платежами, по яких виникли розбіжності, за бажанням платника друкується картка особового рахунку (п. 11.3. Інструкції).
На узгоджені суми податкових зобов'язань, несплачених платником податків в установлені терміни, підрозділами примусового стягнення податкової заборгованості формуються податкові вимоги за формою та у порядку, затвердженими відповідним наказом ДПА України. Податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків, які ведуться згідно з цією Інструкцією та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог по кожному платнику окремо (п. 13.1. Інструкції). При необхідності надання платнику довідки про наявність у платника податків перед бюджетом суми податкового боргу (для отримання ліцензії, кредиту в банках та ін.) вона формується за заявою платника підрозділами стягнення податкового боргу за даними карток особових рахунків. Для контролю за погашенням податкового боргу та застосуванням заходів з ліквідації податкового боргу у порядку, передбаченому Законом, підрозділами примусового стягнення податкової заборгованості органу державної податкової служби засобами АІС в автоматичному режимі формують відомості по платниках, що мають податковий борг у розрізі платежів. Зазначені відомості формуються на дату запиту для подальшого друку, перегляду та занесення у файл для вжиття заходів з ліквідації сум податкового боргу у порядку, що встановлюється ДПА України (п. 13.2. Інструкції).
Наведені положення законодавства дають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
Суд зазначає, що відповідно до ст. ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Задовольняючи позов, суд виходив з положень ч. 3 ст. 2 КАС України, яка передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди серед іншого перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а також керувався принципами адміністративного судочинства, передбаченими ст. 7 КАС України, зокрема, принципом верховенства права.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача нормативно та документально обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 17, 79, 86, 94,160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати Чугуївську ОДПІ Харківської області внести зміни до особового рахунку Українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Вега», код 19344860, відобразивши у обліковій картці особового рахунку переплату вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу сплачену за період з червня 2004 р. по 1 кв. 2005 р. у сумі 15269,24 грн.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанову по даній справі в повному обсязі виготовлено 16.04.07 р.
Суддя Мінаєва О.М.