"16" квітня 2007 р.
справа № 20-11/060
За позовом Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Перлина Криму»
про відшкодування збитків в розмірі 21800,76 грн.
Суддя Дмитрієв В.Є.
Представники:
від прокурора -Шульга А.М.. посвідчення № 438 від 20.02.2006
від позивача - не з'явився.
від відповідача не з'явився.
Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі звернувся до суду з позовом до Садівничого товариства “Чайка УБО» про відшкодування збитків в розмірі 6063,52 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, до початку судового засідання надав суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Позивачем у справі являється Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (яке затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19 грудня 2006 р. N 548, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за N 119/13386) Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. N 1524) Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Управління в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Основними завданнями Управління є, зокрема:
- забезпечення реалізації державної політики у сферах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі та підземні води, атмосферне повітря, ліси, тваринний і рослинний світ, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі;
- здійснення управління та регулювання у сферах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, забезпечення екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), пестицидами та агрохімікатами, організації, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, формування, збереження та використання екологічної мережі і таке інше.
Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:
- здійснює у межах своїх повноважень комплексне управління та регулювання, координує діяльність місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки;
- видає в установленому порядку дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, дозволи на спеціальне водокористування в разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозволи на викиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, дозволи на розміщення та здійснення інших операцій у сфері поводження з відходами, приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання і таке інше.
Управління має право:
- подавати пропозиції про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у порушенні норм та вимог екологічної безпеки, у тому числі радіаційної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів;
- подавати відповідно до законодавства правоохоронним та контролюючим органам інформацію про наявні правопорушення;
- брати участь у міжнародному співробітництві з питань охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів та забезпечення екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, виконання зобов'язань міжнародних документів та угод у межах компетенції Управління і таке інше.
Згідно зі статтею 37 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Статтею 67 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» встановлено, що спори у галузі охорони навколишнього природного середовища вирішуються судом, Радами чи органами, які утворюються ними, відповідно до їх компетенції і в порядку, встановленому законодавством України.
Враховуючи викладене, звернення Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Севастополі є публічно-правовим спором, підвідомчим адміністративним судам України, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме: органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, забезпечення екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Виходячи з положень пунктів 1, 7, 9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому відповідачем є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою).
Вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень згідно пункту 1 статті 17 названого Кодексу віднесено до компетенції адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 п.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
За правилами пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Оскільки позивач до суду з адміністративним позовом не звертався і не позбавлений права на таке звернення та з врахуванням викладеного суд вважає, що провадження у справі підлягає припиненню.
Керуючись п. 1 ч.1 ст. 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Провадження у справі № 20-11/060 припинити.
Копії даної ухвали надіслати сторонам.
Суддя В.Є. Дмитрієв
1. Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор -99011 м. Севастополь, вул. Вороніна, 11
2. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі -99011 м. Севастополь, вул. Советська, 61
3. Товариство з обмеженою відповідальністю “Перлина Криму» -99011 м. Севастополь, вул. Леніна, 33; 99011 м. Севастополь, с. Россошанка, вул. Колхоз