Справа № 2а-5971
2009 року
30 липня 2009 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючий судді Прищепа О.І., при секретарі Сігал М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської Ради, Головного управління Державного казначейства в Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, доповнив позовні вимоги, просить суд визнати:
- протиправними бездіяльність Управління праці та соціального захисту щодо здійснення перерахунку та виплати недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року №2240-III.;
- протиправними рішення Управління праці та соціального захисту щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розміру меншому, ніж встановлено Конституцією України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»;
- неправомірними дії Управління праці та соціального захисту щодо призначення допомоги по догляду за дитиною на підставі невідповідних законів та підзаконних актів;
Позивач просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради:
- здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з квітня 2007 року по липень 2009 року у відповідності до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» до розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб;
Позивач просить стягнути з Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради:
- стягнути з Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради не до отриману та несплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007 року по липень 2009 року, в загальному розмірі 16083,61 гривень з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних за цей період;
Позивач також просить суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради негайно виконати постанову суду за її позовом та подати звіт про виконання судового рішення, встановивши при цьому строк подачі звіту.
Крім того, позивачка просить суд зобов'язати Управління Державного Казначейства у м. Ялта здійснити безспірне списання зазначених грошових коштів за рахунок державного бюджету на її користь.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач виплачував позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі, ніж передбачено законом.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надана заява з проханням розглядати справу у відсутності представника та письмові заперечення, які мотивовані тим, що вказані позивачем виплати нараховувались та виплачувались у розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України». Також звертає увагу суду на те, що позивачем пропущений строк на звернення до суду, просить застосувати ст. 100 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши позивачку, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. ст. 22 Конституції України встановлено, що зміст та обсяг прав і свобод людини при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» .
Судом встановлено, що позивач є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 10) та є застрахованою особою відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що підтверджується копією заяви №300 від 20 березня 2007 року, копією наказу № 205-л від 15 вересня 2007 року (а.с. 11).
Позивачці надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 13 вересня 2006 року (а.с. 11).
Позивачці була призначена та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: у квітні -липні 2007 року в розмірі 129,03 гривень щомісячно; у серпні в розмірі 132,64 гривні; у вересні 134.45 в розмірі гривень, у жовтня в розмірі 136.13 гривень, у листопаді в розмірі 140-05 гривень, у грудні 2007 року - липень 2009 року в розмірі 144.10 гривень щомісячно; (а.с. 12-13,).
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, а зокрема дітей віком до 6 років, становить з 1 січня - 400 гривень, з 1 квітня - 410 гривень, з 1 жовтня - 418 гривень.
Статтею 62 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, а зокрема дітей віком до 6 років, становить з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 58 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, а, зокрема, дітей віком до 6 років, становить з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Таким чином, позивачу повинна була виплачуватися державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною - з 20 березня 2007 року. за 2007 рік : у квітні - вересні 463 гривні щомісячно, у жовтні-грудні 470 гривні щомісячно; за 2008 рік : у січні-березні 2008 року в розмірі 526 гривні щомісячно, у квітні - червні 538 гривні щомісячно, у липні-вересні 540 гривень щомісячно, у жовтні-грудні 557 гривні щомісячно та за 2009 рік до моменту звернення до суду : з січня по червень у розмірі 557 гривень щомісячно.
П.п. 7, 14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинені дії ст.41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Крім того, ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007р.» встановлено, що допомога при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України ч.2 ст.56 та п.п. 7, 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
П.п. 12 п. 25 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» виключено.
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Таким чином, до спірних правовідносин треба застосовувати положення Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми, а не Закони України «Про Державний бюджет України на 2007рік», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно зі ст. ст. 99,100 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк з дня коли особа дізналася про порушення своїх прав. Пропущення строків звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволені позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Строк звернення до суду про нарахування допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік позивачем пропущений, оскільки позивач звернулась до суду 13 липня 2009 року, тобто поза межами річного строку, встановленого ст. 99 КАС України.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені у ст. 100 КАС України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач у запереченнях наполягав на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Позивачка в судовому засіданні просила відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. Причиною пропуску строку позивач вказує на те, що про порушення своїх прав їй стало відомо 03 червня 2009 року тільки після того, як вона дізналась про рішення Міністерства праці та соціальної політики АРК про відмову у задоволенні скарги.
Однак, як вказує сама позивач, 04 лютого 2009 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради з проханням зробити перерахунок та доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та 30 квітня 2009 року позивачу було відмовлено в проведенні зазначених виплат та перерахунку.
Адміністративний позов поданий до суду 13 липня 2009 року , тобто після закінчення річного строку з моменту, коли позивач міг би дізнатися про порушення його права.
На підставі викладеного суд дійшов до висновку про те, що є частково обґрунтованими з моменту ухвалення рішення Конституційним судом України, тобто з 22 травня 2008 року, позовні вимоги позивачки в частині стягнення щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менш прожиткового мінімуму на дитину віком до шості років .
Щомісячна державна соціальна допомога за травень 2008 - червень 2009 року дорівнює - 7 709 грн. (538 грн. х 2 (травень, червень) + 540 грн. х 3 (липень, серпень, вересень) +557 х 9 (жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень, квітень, травень,червень 2009 року)).
Та, з урахуванням виплаченої позивачу допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за той самий період у розмірі 3797,29 гривень невиплачена позивачу державна соціальна допомога за травень 2008 року - червень 2009 року дорівнює - 3011,71 грн. (538 грн. х 2 (травень, червень) + 540 грн. х 3 (липень, серпень, вересень) +557 х 9 (жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень, квітень, травень,червень 2009 року) - 3797,29 грн).
Суд приходить до висновку, що дії, бездіяльність, рішення відповідачів не можуть бути визнані незаконними, оскільки не доведені обставини, що свідчать про протиправність дій відповідачів про перерахування бюджетних коштів на рахунок відповідачів для виплати їх особам, на яких розповсюджуються Закони України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Доводи Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не можуть прийняті до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за травень 2008 року - червень 2009 року у розмірі у розмірі 3011,71 гривень .
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України.
Судом не вбачається підстав для задоволення вимог позивачки щодо звернення до негайного виконання постанови у повному обсязі, оскільки не існує очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до набрання постановою законної сили.
Стосовно вимог ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та щодо здійснення безспірного списання грошових коштів за рахунок державного бюджету на її користь, суд приходить до висновку, що вони задоволенню не підлягають, оскільки частина 2 статті 625 ЦК України передбачає відповідальність боржника за порушення зобов'язання в контексті договірних правовідносин, які в цьому конкретному випадку відсутні. До відносин щодо надання державної допомоги по догляду за дитиною, не можуть бути застосовані норми договірного права, на які посилається позивач.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6,19, 21, 22, 68, 152 Конституції України, ст. ст. 6, 8, 9, 11, 70-72, 86, 158-163, 167, 256, 267 КАС України, ст.ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. ст.12, 14, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 61, 65 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік», ст.42, 56, 62, 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», П.п. 12 п. 25 розділу 2, ст. 58 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008, Постановою Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ( ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до досягнення нею трирічного віку за період травень 2008 року - червень 2009 року у розмірі 3011 (три тисячі одинадцять) гривень 71 копійки.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позову - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду через Ялтинський міський суд у порядку та строки, встановлені ст.ст.184, 186 КАС України.
Суддя
Ялтинського міського суду АРК ОСОБА_3