61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
06 серпня 2009 р. Справа № 2-а-64/09/2001
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
за участю секретаря судового засідання Гребенюк А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на постанову Балаклійський районний суд Харківської області від 30.03.2009р. по справі № 2-а-64/09/2001
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
про перерахунок пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області з позовом, в якому просив суд зобов'язати відповідача зробити йому з 01.04.2007 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - XII (далі - Закон № 796 -XII) у розмірі 8 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та інвалідом III групи, а тому має право на отримання вказаної пенсії відповідно до Закону № 796 - XII. 02.03.2009 року позивач надав до суду уточнену позовну заяву, в якій просив зобов'язати відповідача зробити йому з 01.04.2007 року перерахунок пенсії відповідно до ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 - XII (далі - Закон № 796 - XII) у розмірі 6 прожиткових мінімумів для непрацездатних, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та інвалідом III групи, а тому має право на отримання вказаної пенсії відповідно до Закону № 796 - XII. Однак розмір призначеної та виплачуваної йому пенсії не відповідає розміру, встановленому цим Законом. Тому він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на яку отримав відповідь, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. У зв'язку з викладеним позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до вимог закону.
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 30.03.2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково:
зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру, встановленого діючим законодавством України на день виплати. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову в повному обсязі. В поданій скарзі апелянт стверджує про невірне застосування (розтлумачення) судом норм матеріального та процесуального права та чинного пенсійного законодавства. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, дослідивши зібрані по справі докази, вивчивши доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 24.12.1997 року (а.с.4) та інвалідом III групи, що підтверджується довідками НОМЕР_2 і НОМЕР_3 (а.с.9), і отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інвалід III групи, яку йому призначено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року /далі Закон №796-ХІІ/.
02.01.2008 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області з заявою про перерахунок розміру пенсії згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону №796-ХП (а.с.5).
Листом №1/П-14 від 12.01.2009 року УПФУ в Балаклійському районі Харківської області надало відповідь, в якій роз'яснено, що позивачу дійсно призначено пенсію по 3 групі інвалідності захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.06.2001 року. Постановою КМУ від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, які отримують пенсію по 3 групі інвалідності, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, розмір пенсії не може бути нижчим за 980,00 грн. Отже, загальний розмір пенсії позивача складає 834,70 грн. (а.с. 6-8)
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, яким положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24 - 34. підпунктів 1-6, 8 - 12, пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам III групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
З положень Закону України, від 28.12.2007, № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вбачається, що текст статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам III групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24 - 34. підпунктів 1-6, 8 - 12, пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
У рішенні Конституційного Суду України № 10-рп/2008 також зазначено, що оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
В зазначеному Рішенні Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення п. 28 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» втратило чинність 22 травня 2008 року.
Отже, колегія суддів вважає, що на момент звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок пенсії були чинними ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, які отримують пенсію по 3 групі інвалідності, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, розмір пенсії не може бути нижчим за 980,00 грн.
Проте, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІII групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими шости мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої, згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється в розмірі, визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Колегія суддів зазначає, що при вирішенні спору необхідно виходити із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, тому при розрахунку державної основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Таким чином, позивачу мав бути визначений мінімальний розмір пенсії, виходячи з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком, передбаченої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, а не у розмірі мінімальних виплат, визначених постановою КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Відповідно до ст. 54 Закону України від 28.12.2007, № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Окрім цього, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений ст.. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач в 2007-2008 роках мав право на отримання пенсії по інвалідності та додаткової пенсії на підставі Закону №796-ХІІ і обгрунтовано сподівався на їх отримання в розмірах, визначених ст.ст.50, 54 зазначеного Закону.
Ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 02.01.2009 року звертався до управління Пенсійного фонду у Балаклійському районі Харківської області із заявою щодо перерахунку пенсії по інвалідності. 12.01.2009 року відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку, тобто позивач дізнався про порушення його прав з момент отримання відповіді-відмови на його заяву.
10.02.2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом. Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що позов пред'явлено до суду в межах строків позовної давності.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції, правильно по суті позовних вимог вирішив справу, але в резолютивній частині судового рішення вирішив не всі позовні вимоги ОСОБА_1
Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1, він просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто здійснити перерахунок основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
В мотивувальній частині постанови суд першої інстанції погоджується з таким правом позивача, проте в резолютивній частині оскарженого рішення помилково зобов'язав відповідача здійснити перерахунок Прусакову С.М. пенсії по інвалідності лише відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру, встановленого діючим законодавством України на день виплати.
Крім цього, суд першої інстанції не врахував вимоги ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захсит громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо нарахування та виплати позивачу основної пенсії не нижче встановленого мінімального розміру, а не нарахування та виплату такої пенсії позивачу у певній сумі (не встановлено обмежень в призначенні та виплаті пенсії в розмірі більшому, ніж 6 мінімальних пенсій за віком).
Колегія суддів також зазначає, що суд першої інстанції в резолютивній частині постанови від 30.03.2009 року не зазначив дати, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1., що унеможливлює правильне виконання судового рішення.
Заявлені в позові вимоги про перерахунок пенсії з 01.04.2007 року підлягають задоволенню з огляду на необхідність забезпечення повного захисту права позивача на отримання належних йому недоотриманих сум пенсії, що призначена та виплачується йому як відшкодування шкоди, заподіяної його здоров"ю внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому враховуються вимоги п. 3 ч. 1 ст. 268 Цивільного Кодексу України про непоширення позовної давності на вимогу про відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров"я.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Враховуючи вищенаведене, постанова Балаклійського районного суду Харківської області від 30.03.2009 року підлягає зміні шляхом викладення абз. 2 резолютивної частини постанови в наступній редакції: «Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року та починаючи з 22.05.2008 року відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо мінімального розміру основної пенсії не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог відмовити».
В іншій частині постанову суду першої інстанції зміні чи скасуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 2 ч. 1 ст. 198, п.п 1, 2 ч. 1 ст. 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області задовольнити частково.
Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.03.209 року по справі № 2-а-63/09/2001 змінити, виклавши абз. 2 постанови в наступній редакції:
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року та починаючи з 22.05.2008 року відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо мінімального розміру основної пенсії не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог відмовити».
В іншій частині постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 30.03.209 року по справі № 2-а-63/09/2001 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяФілатов Ю.М.
Судді Водолажська Н.С. Гуцал М.І.
Повний текст постанови виготовлений 11.08.2009 р.