Постанова від 14.10.2009 по справі 2-а-3766/09

№2-а-3766/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Кононенко Л.І.

За участю: позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати і виплатити щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 24 квітня 2007 року у неї народився син - ОСОБА_2 Ілларіон, у зв'язку із чим вона перебуває на обліку в УПСЗН з 12.07.2007 року як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач виплачує допомогу не у повному розмірі. З урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет на 2008 рік”, недоплата допомоги за період з 12.07. 2007 р. по 31 грудня 2008 р. склала 2499 грн. 82 коп.

Про порушення її прав їй стало відомо у листопаді 2008 р. і вона відразу ж звернулась до відповідача, який відмовив їй в поновленні порушених соціальних прав.

Позивачка просить поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав, визнати протиправними дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати УПСЗН здійснити перерахунок та виплату недонарахованої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі, яка станом на грудень 2008 р. склала 6617 грн.18 коп., зобов'язати УПСЗН у наступні місяці сплачувати їй щомісячну соціальну допомогу у відповідності з Конституцією та діючим законодавством України.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі, дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснила, що причиною пропуску строку для звернення до суду за захистом порушених прав з'явилось те, що маленька дитина, яку вона має, потребувала постійного невідривного догляду, часто хворіла, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд.

Представник відповідача УПСЗН в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила суду, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік». Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та письмове заперечення на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог до ГУ ДКУ відмовити за їх безпідставністю.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника третьої особи.

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_2, яка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, 24 квітня 2007 року народила дитину - сина ОСОБА_5. 12 липня 2007 року позивачка подала до відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога з 12.07.2007 р. Фактично за 2007 рік позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

- з 12.07.2007 р. по 31.07.2007 р. - 83 грн.25 коп. щомісяця;

- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 134 грн. 64 коп.;

- з 01.09.2007 р. по 30 .09.2007 р. - 134 грн.45 коп.;

- з 01.10.2007 р. по 31.10.2007 р. - 136 грн.13 коп.;

- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. - 140 грн.05 коп.;

- з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. - 144 грн. 10 коп..

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питатння призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 12.07.2007 р. по 13.09.2008 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, надала докази, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується поясненнями позивачки, свідоцтвом про народження дитини позивачки (а.с.11), яка є малолітньою, і весь час потребує постійного материнського догляду, довідкою ЛКК № 1598 від 02.10.2009 р. згідно із якою дитина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно із висновком ЛКК перебуває на «Д» обліку в дитячої консультації МЛ №2. Діагноз: часто та тривало хворіє простудними захворюваннями .

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 12 липня 2007 по 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року дію ч.1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і ст. 56 цього Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня 2007 р. - 434 гривні, з 1 квітня 2007 р.- 463 гривні, з 1 жовтня 2007 р. - 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 р. по 14.12.2007 р. протиправними, зобов'язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 14.12.2007 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:

- за 20 днів липня 2007 року - 463 грн. :31 х 20 = 298,71 грн. - 83,25 = 215,46 грн.;

- за серпень 2007 р. - 463 грн. - 132,64 грн. = 330 грн.36 коп.;

- за вересень 2007 р. - 463 грн. - 134,45 грн. = 328 грн. 55 коп.;

- за жовтень 2007 р. - 470 грн. - 136,13 грн. = 333 грн. 87 коп.;

- за листопад 2007 р. - 470 грн.- 140,05 грн. = 329,95 грн.

- за грудень 2007 року - 470 грн. - 144,10 грн. = 325 грн. 90 коп.;

всього 1864 грн. 09 коп.

Таким чином, необхідно зобов'язати УПСЗН здійснити перерахунок і виплату позивачці недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 12.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі 1864 грн. 09 коп.

Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання дії відповідача протиправними, зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., суд виходить з того, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Пункт 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону викладені у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не визнані неконституційними.

В судовому засіданні встановлено, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. здійснена позивачем відповідно діючого на час виникнення правовідносин і на час розгляду справи в суді законодавства, тому суд приходить до висновку, що підстав для задоволення позову в цієї частині немає і у їх задоволенні треба відмовити.

Вирішуючи вимоги позивачки щодо зобов'язання УПСЗН у наступні місяці проводити їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, тобто вимоги заявлені на майбутнє, суд виходить з того, що об'єктом судового захисту є порушені права, свободи чи інтереси і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє, отже у задоволенні позовних вимог у вказаній частині необхідно також відмовити

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1864 грн. 09 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 18 грн.64 коп. (1864,09 грн. х1%= 18 грн.64 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001р. №1751, ст.ст. 2,8,9,10,11,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з 12 липня 2007 року по 13 вересня 2008 року як пропущений з поважних причин.

Визнати дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 12 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобов'язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає в м. Торезі Донецької області, мікрорайон-3, б. 4, кв.32, ідентифікаційний №3077514221, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 12 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1864 грн. 09 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 18 грн. 64 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 14 жовтня 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 19 жовтня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

ОСОБА_6 ОСОБА_1