Справа № 2-а-53
2009 рік
24 червня 2009 року Заліщицький районний суд Тернопільської області в складі: головуючої Яковець Н.В.
за участі секретаря Бабій Л.І.
представника позивачки ОСОБА_2.
позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Заліщики справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги, -
В червні 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги. В позовній заяві вона вказала, що з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 15.10.2008 року здійснювала догляд за малолітнім сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження. З цієї підстави відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року їй призначена виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з жовтня 2005 року. Позивачка в жовтні 2008 року звернулася до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку і виплату допомоги по догляду за дитиною в період з січня 2007 року по 29 жовтня 2008 року, однак, здійснити перерахунок і виплатити доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період відповідач відмовився, про що надав 14 листопада 2008 року письмову відмову за № 1635/01, тому позивачка просить визнати відмову неправомірною та стягнути в її користь невиплачену доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з січня 2007 року по 29 жовтня 2008 року.
Представник відповідача Управління праці і соціального захисту населення Заліщицької райдержадміністрації позов не визнає, посилаючись на те, що виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилась відповідачці відповідно до положень ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, оскільки Упраління праці та соціального захисту як розпорядник бюджетних коштів має право здійснювати витрати бюджетних коштів лише в межах бюджетних
асигнувань, встановлених кошторисами, про що подав письмове заперечення та клопотання про розгляд справи без їх представника.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав :
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження.
ОСОБА_1 перебувала з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 29.10.2008 року на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Заліщицької райдержадміністрації і отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (у редакції Закону від 22.03.2001 року № 2334) визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” затверджено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік у такому розмірі: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень. На 2008 рік : з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Згідно довідки, виданої Управлінням праці і соціального захисту населення Заліщицької райдержадміністрації від 17 листопада 2008 року така допомога виплачувалась позивачці в 2007-2008 роках в сумі 2635 гривень 19 копійок, тобто не на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону Країни “Про державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема абзацу третього частини другої ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та пункту 3 розділу VII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначене рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей законів, що визнані неконституційними.
Частиною 7 статті 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни в Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми": "7) частину 1 статті 15 викласти в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Незважаючи на те, що Конституційний Суд України в своєму Рішенні від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 не розглядав питання про визнання неконституційною статтю 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", однак дійшов висновку, що "зупинення законом про Державний бюджет України інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. ст. 21, 22, п. 1 ч. 2 ст. 92, чч. 1, 2, 3 ст. 95 Конституції України". "Закон про бюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає Закону про держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з суб'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина".
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року до 29.10.2008 року в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а саме в розмірі встановленого цим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Таким чином, сума недоотриманої допомоги за період з липня 2007 року по 29 жовтня 2008 року підлягає до задоволення, яку суд визнає за доцільне стягнути на користь позивачки, не приймаючи до уваги заперечення відповідача, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України предмет Закону про державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, та цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
В даному випадку в суді встановлено порушення прав позивача в частині виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 - 2008 рік у розмірі, встановленому ст.ст. 1, 5, 13-15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року №2811-Х11 ( в редакції Закону від 22.03.2001 року № 2334-111), які підлягають захисту шляхом задоволення позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року №2811-Х11 (в редакції Закону від 23.03.2001 року 2334-111), рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 6, 11, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації в проведенні позивачці ОСОБА_1 перерахунку та виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплату такої допомоги з 09.07.2007 року по 29.10.2008 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації зробити перерахунок нарахованих сум цієї допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» до рівня не менше прожиткового мінімуму на місяць » з моменту виникнення права на отримання цієї допомоги за 2007 -2008 рік.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Заліщицький районний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча:підпис
Копія вірна:
Суддя Заліщицького
районного суду Н.В. Яковець