Постанова від 16.07.2009 по справі 2-а-362/2009/1813

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2009 р. Справа № 2-а-362/2009/1813

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 05.02.2009р. по справі № 2-а-362/2009

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районноїдержавної адміністрації Сумської області

про перерахунок та стягнення заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, в якому просила відновити пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо недовиплати суми грошової допомоги по нагляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення заборгованості за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р. з дня, коли їй стало відомо про дані порушення із засобів масової інформації, телебачення та радіомовлення - 01.12.2008р.; визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р. щодо не донарахування та недовиплати щомісячних сум грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік», та зобов 'язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок і виплатити суму заборгованості грошової допомоги по нагляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щомісячно за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р.; визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації за 2008 рік щодо не донарахування та недовиплати сум грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок і виплатити їй грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно за 2008 рік у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у відповідності зі ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 05.02.2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо недовиплати ОСОБА_1 сум грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р. протиправною; зобов 'язано Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. та провести відповідні виплати за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007року; в іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій вона просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 95 Конституції України, Бюджетного кодексу України, ст.ст. 99, 100 КАС України та на обставини і обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має малолітню дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, де отримує виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач по справі ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення (далі за текстом УПСЗН) Охтирської районної державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Пунктом 14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Абзацом 3 частини 2 ст. 56 цього ж Закону було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 грн. для незастрахованих осіб та не менш 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідач здійснював виплати допомоги по догляду за дитиною для досягнення нею трирічного віку згідно вищезазначеного порядку та розмірів.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову в частині визнання неправомірною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації за 2008 рік щодо не донарахування та недовиплати сум грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок і виплатити грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно за 2008 рік у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у відповідності зі ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», виходив з того, що дана виплата була проведена згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції закону від 28.12.2007 р.), положення якого є діючими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

З 01.01.2008 року частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було викладено у новій редакції, згідно із Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI, а саме: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Зазначені зміни до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визнані неконституційними та не скасовані. Відповідач з 01.01.2008 року керувався вимогами нової редакції частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Таким чином, з 01.01.2008 року відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та у спосіб, визначений законом, а тому відсутні підстави для визнання неправомірними таких дій відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Приймаючи рішення про задоволення позову в частині визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо недовиплати ОСОБА_1 сум грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р. протиправною; зобов 'язання Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. та провести відповідні виплати за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007 р., суд першої інстанції виходив з наступного.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 визнано неконституційними положення статей 29, 36, пункту 12 статті 71 та інших та абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що, відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України, Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з 9 липня 2007 року повинно було діяти у відповідності з нормою ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, а саме призначати та здійснювати позивачу нарахування допомоги у розмірі встановленого законом, на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивачем не пропущений строк звернення до адміністративного суду, оскільки порушення прав позивача тривало з 28.08.2007 р. по 31.12.2007 року.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернулася до суду з позовом за захистом своїх порушених прав 15.01.2009 р.

Колегія суддів зазначає, що позивач повинна була дізнатися по порушення своїх справ, свобод чи інтересів 09.07.2007 р. саме з моменту ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, яким визнано неконституційними положення статей 29, 36, пункту 12 статті 71 та інших та абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач в своїх запереченнях на позов, наполягав на відмові у задоволенні позову, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду /а.с. 13-14/.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що адміністративний позов в частині визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо недовиплати ОСОБА_1 сум грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007р. протиправною; зобов 'язання Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. та провести відповідні виплати за період з 28.08.2007р. по 31.12.2007 року не підлягає задоволенню, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 05.02.2009 року по справі 2-а-362/2009 прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково .

Постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 05.02.2009р. по справі № 2-а-362/2009 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області про перерахунок та стягнення заборгованості по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Бенедик А.П.

Судді(підпис)

(підпис)Калиновський В.А. Кононенко З.О.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.

Повний текст постанови виготовлений 21.07.2009 р.