Справа № 226/1500/16-ц
ЄУН 226/1500/16-ц
Провадження № 2-о/226/133/2016
30 серпня 2016 року Димитровський міський суд Донецькой області у складі:
головуючого - судді Петуніна І.В.,
за участю секретаря Альберті О.В.,
заявника ОСОБА_1,
заінтересованої особи: Мирноградського міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мирноград справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження, -
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини в обґрунтування якої зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у нього, перебуваючи на тимчасово не підконтрольній території у м.Харцизьк Донецької області, народилася дівчинка - ОСОБА_6. Листом від 30.08.2016р. Мирноградський міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відмовив зареєструвати народження дитини у зв'язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів, наданих органами на території, не підконтрольній Україні та рекомендовано звернутися до суду. У зв'язку з цим просить суд встановити факт народження у нього дитини - доньки Ванесси, яка ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Харцизьк Донецької області, мати - ОСОБА_3.
Заявник у судовому засіданні підтримав вимоги заяви, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у заяві, яку просив суд задовольнити.
Представник заінтересованої особи: відділу державної реєстрації актів цивільного стану Димитровського міського управління юстиції у Донецькій області до суду не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про укладення шлюбу, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 251, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з 20 серпня 2014 року перебувають у зареєстрованому шлюбі.
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка смт.Гірне м.Харцизька Донецької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженець м.Димитров Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
30.08.2016р. заявнику Мирноградським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області у проведенні реєстрації дитини було відмовлено через відсутність документів, які є підставою для державної реєстрації народження, а саме лікарського висновку про народження дитини встановленої форми або рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час.
Згідно медичного свідоцтва про народження № 328/230 від ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого Центральною міською лікарнею м.Харцизька, у ОСОБА_3, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 о 19.05 год. народилася дівчина.
Свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що заявник - це її зять. Вона дійсно підтверджує що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Харцизьк у нього та у її доньки народилася дівчинка і вона стала бабусею.
Свідок ОСОБА_5 пояснила суду, що заявник - це її син. Вона дійсно підтверджує що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Харцизьк у її сина народилася дівчинка і вона стала бабусею.
Питання державної реєстрації народження регулюються ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5.
Указом Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Кабінету Міністрів доручено у тижневий строк ужити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації; переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях на роботу в іншу місцевість.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яка набрала чинність 11 листопада 2014 року і абзацом другим пункту 3 якої зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств, організацій, що належать до їх сфери управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», місто Донецьк включено в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що у заявника відсутня будь-яка інша можливість у позасудовому порядку вирішити питання щодо юридичного оформлення факту народження у нього дитини ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ст.256 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому, надаючи оцінку документу, виданому на непідконтрольній Україні території, суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський Суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського Суду з прав людини в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, є винятком із загального принципу недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути заснована до таких дій, як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський Суд з прав людини, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Тому суд, як виняток, бере до уваги надані заявником документи, видані на непідконтрольній Україні території та надає їм оцінку разом з іншими доказами по справі.
На підставі пояснень заявника, показів свідків та наданих документів, суд вважає, що заява підлягає задоволенню. Встановлення даного факту необхідне заявнику для юридичного визначення народження дитини, реалізації її права на ім'я, захисту прав, свобод та інтересів малолітньої дитини.
На пiдставi ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5, Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», керуючись ст.ст.3, 10, 11, 57, 60, 209, 212-215, 234, 256, 2571, п.8 ч.1 ст.367 ЦПК України, суд,
Вимоги заявника ОСОБА_1, заінтересована особа: Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Харцизьк Донецької області дитини - доньки у громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки смт.Гірне м.Харцизька Донецької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, батько дитини: громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця м.Димитров Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.В.Петунін