Справа № 761/23536/16-п
Провадження № 3/761/4740/2016
11 серпня 2016 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Осаулов А.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління держпраці у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого на посаді голови правління ПАТ «Український інститут по проектуванню нафтопереробних і нафтохімічних підприємств «Укрнафтохімпроект», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
за ч. 2 ст.188-1 КУпАП,
09.06.2016 о 16 год. 00 хв. в м. Києві, Кудрявський узвіз, 5-Б, виявлено, що в порушення вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавець ПАТ «Український інститут по проектуванню нафтопереробних і нафтохімічних підприємств «Укрнафтохімпроект», головою правління якого є гр. ОСОБА_1, не подав звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою ф.10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2014 та 2015 роки.
Вказаними діями гр. ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», чим вчинив чим вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачено відповідальність за ч. 2 ст. 188-1 КУпАП.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 через канцелярію суду надав письмові пояснення, відповідно до яких просив провадження по справі закрити, так як на момент розгляду справи сплили строки для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, оскільки правопорушення в частині неподання посадовою особою в строк до 01 березня 2015, 2016 років звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, та працевлаштування інвалідів за 2014, 2015 роки не є триваючими. Крім того, зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджували б ту обставину, що підприємство умисно не виконувало свій обов'язок щодо працевлаштування інвалідів, оскільки право на працевлаштування та оплутану роботу особа (інвалід) здійснює особисто шляхом безпосереднього звернення до відповідного підприємства. Саме підприємство вжило всіх заходів для в напрямку працевлаштування інвалідів - зверталось до Фонду соціального захисту інвалідів, Державного центру зайнятості, КМЦ зайнятості направляло відповідні заявки на працевлаштування інвалідів. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, а тому провадження по справі має бути закрито.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ст. 12 Закону України «Про охорону праці»).
Форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником (п. 2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року № 316).
Відповідно до ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, передбачено відповідальність за невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Суддя, дослідивши матеріали справи - протокол № 26-187/491 про адміністративне правопорушення від 09.06.2016 року, який складений уповноваженою особою, акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 26-187/660, письмові пояснення ПАТ «Укрнафтохімпроект», Звітність за Формою №3-ПН, Штатний розпис ПАТ «Укрнафтохімпроект» на 05.01.2015, Штатний розпис ПАТ «Укрнафтохімпроект» на 02.01.2014, лист від 26.12.13 №03-1918п, заявка на працевлаштування інвалідів від 26.12.13 № 03-1922п, лист від 08.01.2013 № 03-36п, заявка на працевлаштування інвалідів від 08.01.2013 № 03-37п, заявка на працевлаштування інвалідів від 08.01.2013 № 03-86п, лист від 28.01.2015 № 03-87п, лист від 26.01.2016 № 03-67п, копію рекомендованого повідомлення про вручення, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, протокол № 5 засідання Наглядової ради ПАТ «Укрнафтохімпроект» від 01.09.2015, наказ від 09.09.2015 № 144к, звіти з праці за січень-грудень 2014 філій ПАТ «Укрнафтохімпроект», звіти з праці за січень-грудень 2014 філій ПАТ «Укрнафтохімпроект», звіти з праці за січень-грудень 2014 філій ПАТ «Укрнафтохімпроект» та філій ПАТ «Укрнафтохімпроект», звіти з праці за січень-грудень 2015 філій ПАТ «Укрнафтохімпроект» та філій ПАТ «Укрнафтохімпроект», дійшов висновку про доведеність винуватості гр. гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, оскільки як вбачається з матеріалів справи, в порушення вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», роботодавець не подав звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою ф.10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2014 та 2015 роки.
Що стосується порушень, зазначених в п. 1, 3 протоколу про адміністративне правопорушення, то до матеріалів справи не надано жодного належного та допустимого доказу, який би підтверджував ту обставину, що роботодавець не виконує нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, крім того в протоколі не зазначено якими саме діями (бездіяльністю) гр. ОСОБА_1 вчинив вказане правопорушення. Також суд звертає увагу, що відсутність реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188-1 КУпАП.
З огляду на вище викладене, суд вважає за необхідне визнати гр. ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 188-1 КУпАП та притягнути останнього до адміністративної відповідальності за вказаною статтею в межах передбаченої санкції.
При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, вважаю що стягнення у вигляді штрафу відповідає вимогам ст.ст. 23,33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є необхідним та достатнім для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 188-1, 283-285 КУпАП, суд,
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188-1 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) гривні 60 копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або місцем знаходження його майна.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 КУпАП.
Суддя: