ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 серпня 2016 року № 826/16853/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Приватна організація «Українська ліга авторських та суміжних прав» звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві, в якому просить визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві №87 від 28.05.2015 про виключення Приватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» (код ЄДРПОУ 37396233) з Реєстру неприбуткових організацій (установ) та скасувати зазначене рішення з моменту його прийняття.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийнятого відповідачем рішення про виключення позивача із Реєстру неприбуткових організацій, оскільки останній є неприбутковою організацією.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 23.08.2016 р. суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві відновити Приватній організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» (код ЄДРПОУ 37396233) ознаку неприбутковості 0011, відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 37 від 24.01.2013 р. «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій»; на підставі рішення суду потворно внести Приватну організацію «Українська ліга авторських та суміжних прав» (код ЄДРПОУ 37396233) в Реєстр неприбуткових організацій (установ).
Позовні вимоги про визнання протиправним рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві №87 від 28.05.2015 про виключення Приватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» (код ЄДРПОУ 37396233) з Реєстру неприбуткових організацій (установ) та скасувати зазначене рішення з моменту його прийняття позивач підтримав та просив суд їх задовольнити. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що зміни в Податковому кодексі України жодним чином не можуть впливати на статус позивача як неприбуткової організації, оскільки останній здійснює свою діяльність не з метою отримання прибутку, а з метою захисту авторського права та суміжних прав суб'єктів авторського права і суб'єктів суміжних прав, які уклали на це з позивачем відповідні договори, відповідно до Закону України «Про авторські та суміжні права».
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні. Так, підставою для виключення установи (організації) з Реєстру стала відсутність законодавчих підстав для отримання статусу неприбуткової організації.
В судовому засіданні 24.12.2015 р. суд за згодою сторін ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Рішенням ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС № 70 від 11.09.2013 р. Приватній організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» на підставі ст. 157 Податкового кодексу України було присвоєно ознаку неприбутковості 0011 та внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Рішенням ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м.Києві № 87 від 28.05.2015 р. на підставі пп. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України Приватну організацію «Українська ліга авторських та суміжних прав» було виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що після внесення змін до Податкового кодексу України від 28.12.2014 р. № 71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», починаючи з 01.01.2015 р., змінено порядок оподаткування неприбуткових організацій та установ. Оскільки позивач не відноситься до суб'єктів господарювання, передбачених пп. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України, відповідно останній не може бути включений до реєстру неприбуткових організацій.
За результатами адміністративного оскарження Головним управлінням ДФС у м.Києві прийнято рішення від 25.06.2015 р. № 9999/10/26-15-15-03-11, яким рішення № 87 від 28.05.2015 р. про виключення з Реєстру неприбуткових організацій залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пп. 133.1.1. п. 133.1. ст. 133 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) платниками податку - резидентами є: суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених пунктом 133.4. ПК України.
Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (пп. 133.4.1. п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2. п. 133.4 ст. 133 ПК України).
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов'язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду.
З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому статтею 57 цього Кодексу для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток (пп. 133.4.3., п. 133.4, ст. 133ПК України).
Встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.4., п. 133.4, ст. 133ПК України).
Відповідно до пп. 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту(пп. 133.4.6. п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Законом України від 17.07.2015 року № 652 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі - Закон № 652) внесено зміни до Податкового кодексу України. Закон набрав чинності 13.08.2015 р.
Відповідно до п. 35, 34. Підрозділу 4 Розділу XX ПК України до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Порядок ведення Реєстру, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру встановлено наказом Мінфіну від 24.01.2013 № 37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій».
Відповідно до вказаного Порядку при включенні неприбуткової установи та організації до бази Реєстру їй за кодом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) присвоюється ознака неприбутковості установи чи організації, якою є нумерація установ та організацій за окремими групами відповідно до пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу.
Присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції (далі - територіальні органи ДПС нижчого рівня) відповідно до такої структури, зокрема, (0011) - інші, ніж визначені в підпункті "б" пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (підпункт "г" пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу) (п. 5.4 названого Положення).
Виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення територіального органу ДПС нижчого рівня за формою згідно з додатком 2 до цього Положення у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру до територіального органу ДПС нижчого рівня.
Виключення установи або організації з Реєстру відбувається шляхом скасування наданої їй ознаки неприбуткової установи або організації.
Отже, підставою для виключення з реєстру неприбуткових організацій, зокрема, є порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Як вбачається з матеріалів справи, ПО «Українська ліга авторських та суміжних прав» зареєстрована 30.11.2010 р. за № 1 0670 102 0000 016050. Відповідно до Свідоцтва Міністерства освіти та науки України Державного департаменту інтелектуальної власності взято на облік 24.01.2011 р. № 19/2011 як організацію колективного управління: управління на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Відповідно до Статуту ПО «Українська ліга авторських і суміжних прав», затвердженої засіданням Наглядової Ради, протокол № 7 від 13.02.2015р., організація є некомерційною, неприбутковою організацією, заснованою суб'єктами авторського права та суміжних прав, відповідно до чинного законодавства України, для здійснення діяльності, спрямованої на досягнення цілей, передбачених цим Статутом.
Основною метою організації є здійснення діяльності, направленої на забезпечення ефективності реалізації особистих немайнових і майнових прав членів організації: авторів музичних творів, виконавців, музичних видавництв, виробників фонограм, інших суб'єктів авторського права і суміжних прав чи їх спадкоємців (правонаступників); на основі єдності інтересів, спрямованих на створення умов для правомірного використання об'єктів авторського права та суміжних прав на основі колективного управління та пов'язаних із цією діяльністю функцій.
Виходячи із системного аналізу фактичних обставин справи та норм чинного законодавства, беручи до уваги те, що ПО «Українська ліга авторських та суміжних прав» була внесена до Реєстру неприбуткових організацій на підставі рішень від 24.12.2010 р. № 116, від 11.09.2013 р. № 70, зважаючи на те, що порушень положень чинного законодавства щодо діяльності неприбуткових організацій, відповідачем не встановлено, суд приходить до висновку про відсутність законодавчо визначених підстав для прийняття рішення № 87 від 28.05.2015 р. про виключення ПО «Українська ліга авторських та суміжних прав» з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, що оскаржуване рішення прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги ПО «Українська ліга авторських та суміжних прав» підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов Приватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві №87 від 28.05.2015 про виключення Приватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» (код ЄДРПОУ 37396233) з Реєстру неприбуткових організацій (установ).
3. Судові витрати в сумі 73,08 грн. присудити на користь Приватної організації «Українська ліга авторських та суміжних прав» за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м.Києві.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук