Постанова від 08.08.2016 по справі 826/5375/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 серпня 2016 року 09 год. 57 хв. № 826/5375/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М., при секретарі судових засідань Стеценко А.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом адвоката ОСОБА_1 до Ради адвокатів України про скасування рішення.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 08 серпня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд), з урахуванням усунення виявлених недоліків, надійшов позов адвоката ОСОБА_1 (далі - позивач, адвокат ОСОБА_1) до Ради адвокатів України (далі - відповідач, РАУ) про скасування рішення РАУ від 4-5 липня 2014 року №78 у частині затвердження п. 2.3.17 Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі - оскаржуване рішення).

В обґрунтування позову зазначено, зокрема, що п. 2.3.17 Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі - Регламент ВКДКА) не відповідає нормам Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон), оскільки згідно зі ст. 33 Закону, дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури (далі - КДКА) за адресою робочого місця адвоката, зазначеного у Єдиному реєстрі адвокатів України. Нормами Закону не передбачено передачі (направлення) дисциплінарної справи (скарги про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідності) до КДКА іншого регіону, її розгляд іншою КДКА та прийняття нею рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Крім того, за переконанням адвоката ОСОБА_1 та його представника, порушено процедуру голосування при прийнятті оскаржуваного рішення.

Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі №826/5375/16 (далі - справа), яку призначено до розгляду у судовому засіданні.

Крім того, ухвалою, прийнятою у відповідному судовому засіданні, відмовлено у задоволенні клопотання представника РАУ про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропущенням адвокатом ОСОБА_1 строку звернення до суду.

Під час переходу до розгляду справи по суті представники позивача підтримали позов та просили задовольнити його повністю з підстав, зазначених у ньому, на обґрунтування якого надано письмові докази, а представник відповідача не визнала позов та просила відмовити у його задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову та поясненнях по суті позовних вимог, наданих суду разом із доказами на їх обґрунтування.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як з'ясовано судом у ході розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, оскаржуваним рішенням затверджено Регламент ВКДКА, відповідно до п. 2.3.17 якого, Голова ВКДКА: скеровує заяву (скаргу) про дисциплінарний проступок адвоката до КДКА іншого регіону у разі задоволення відводу (самовідводу) більшості членів дисциплінарної палати КДКА, що має розглядати скаргу.

За переконанням адвоката ОСОБА_1 та його представників, вказаний пункт Регламенту ВКДКА суперечить нормам Закону, оскільки ними не передбачено можливості направлення дисциплінарної справи (заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката) до КДКА іншого регіону.

У контексті вище викладеного суд зазначає наступне.

Так, згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 2, ст. 46 Закону, адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.

З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України.

Адвокатське самоврядування здійснюється через діяльність конференцій адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рад адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ревізійних комісій адвокатів регіонів (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої ревізійної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з'їзду адвокатів України.

Вищий рівень органів адвокатського самоврядування представляє з'їзд адвокатів України, Рада адвокатів України, ВКДКА, Вища ревізійна комісія адвокатури.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 54, ч. 1 ст. 55 Закону, вищим органом адвокатського самоврядування України є з'їзд адвокатів України.

У період між з'їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України.

Згідно з нормами Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з'їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року (зі змінами, затвердженими Позачерговим з'їздом адвокатів України 26-27 квітня 2014 року), Рада адвокатів України діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з'їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України.

Рада адвокатів України є колегіальним органом.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону, до складу Ради адвокатів України входять тридцять членів, стаж адвокатської діяльності яких становить не менше п'яти років: по одному представнику від кожного регіону, які обираються конференцією адвокатів регіону, та голова і два заступники голови, які обираються шляхом голосування з'їздом адвокатів України. Секретар Ради адвокатів України обирається Радою адвокатів України зі складу членів Ради адвокатів України. Рада адвокатів України може достроково відкликати з посади секретаря Ради.

Законодавчо визначеною формою роботи Ради адвокатів України є засідання, які скликаються для прийняття відповідних рішень.

Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 55 Закону, засідання Ради адвокатів України скликаються головою Ради адвокатів України, а в разі його відсутності - одним із заступників голови не рідше одного разу на два місяці. Засідання Ради адвокатів України може бути також скликане за пропозицією не менш як однієї п'ятої від загального складу членів Ради.

У разі якщо голова Ради адвокатів України або його заступник не скликає засідання Ради протягом тридцяти днів з дня надходження пропозиції про скликання засідання, члени Ради адвокатів України, які підписали таку пропозицію, приймають рішення про утворення організаційного бюро зі скликання Ради адвокатів України. Організаційне бюро має право скликати та забезпечувати проведення засідань Ради, визначати особу, яка головує на засіданні Ради.

Засідання Ради адвокатів України є повноважним, якщо на ньому присутні більше половини членів Ради. Рішення Ради адвокатів України приймаються більшістю голосів від загальної кількості її членів. У разі рівного розподілу голосів членів Ради голос головуючого на засіданні є вирішальним.

Тобто, як вбачається із вище викладених норм Закону та Положення про Раду адвокатів України, Раду адвокатів України наділено повноваженнями щодо самостійного прийняття рішень, у тому числі щодо регулювання роботи ВКДКА, які є обов'язковими до виконання усіма адвокатами України згідно з ч. 1 ст. 57 Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є колегіальним органом, завданням якого є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури підконтрольна і підзвітна з'їзду адвокатів України та Раді адвокатів України.

Нормою ст. 55 Закону та п. 1 розділу ІІ Положення про Раду адвокатів України передбачено, що Рада адвокатів України:

- затверджує регламент конференції адвокатів регіону, положення про раду адвокатів регіону, положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, положення про ревізійну комісію адвокатів регіону, положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги;

- затверджує Регламенти роботи рад адвокатів регіонів, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя, ревізійної комісії адвокатів регіону, ВКДКА та Вищої ревізійної комісії адвокатури, а також положення ревізійної комісії адвокатів регіону.

Суд зазначає, що порядок роботи ВКДКА, її засідань та прийняття рішень із питань, що належать до її повноважень, визначається Регламентом.

Як уже зазначено вище, рішенням, яке оскаржується адвокатом ОСОБА_1 у судовому порядку, затверджено Регламент ВКДКА.

Однак, із проведеного аналізу вище викладених норм та з'ясованих обставин суд не вбачає ознак протиправності оскаржуваного рішення, оскільки його прийнято РАУ на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені нормами чинного законодавства. Оскаржуване рішення, відповідно до норм чинного законодавства, прийнято більшістю голосів від загальної кількості присутніх на засіданні членів.

Стосовно п. 2.3.17 Регламенту ВКДКА суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 33 Закону, адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.

Дисциплінарне провадження - процедура розгляду письмової скарги, яка містить відомості про наявність у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.

Дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.

Відповідно до п. 2.3.17 Регламенту ВКДКА, Голова ВКДКА: скеровує заяву (скаргу) про дисциплінарний проступок адвоката до КДКА іншого регіону у разі задоволення відводу (самовідводу) більшості членів дисциплінарної палати КДКА, що має розглядати скаргу.

Тобто, як вбачається із вище викладених норм, п. 2.3.17 Регламенту ВКДКА жодним чином не суперечить нормі ст. 33 Закону, адже у вказаному пункті чітко визначено умову, за якої заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката направляється до КДКА іншого регіону, а саме у разі задоволення відводу (самовідводу) більшості членів дисциплінарної палати КДКА, що має розглядати скаргу, тобто КДКА за адресою робочого місця адвоката, зазначеною у Єдиному реєстрі адвокатів України.

Положення п. 2.3.17 Регламенту ВКДКА є конкретизуючим по відношенню до норми ст. 33 Закону.

Суд також зазначає, що матеріали справи за зверненням судді Макарівського районного суду Київської області Оберемка Владислава Олександровича стосовно неправомірної діяльності адвоката ОСОБА_1 КДКА Київської області направлено до ВКДКА у зв'язку із задоволенням відводів усім членам дисциплінарної палати КДКА Київської області.

Головою ВКДКА вказані матеріали направлено до КДКА Черкаської області на підставі п. 2.3.17 Регламенту ВКДКА.

Отже, підсумовуючи усе вище викладене, суд приходить до висновку, що у разі задоволення відводу (самовідводу) більшості членів дисциплінарної палати КДКА, що має розглядати скаргу, така скарга направляється Головою ВКДКА до КДКА іншого регіону. Таке направлення заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката до КДКА іншого регіону не суперечить нормам Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов адвоката ОСОБА_1 до Ради адвокатів України про скасування рішення є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову адвоката ОСОБА_1.

Копії постанови у повному обсязі направити сторонам (вручити їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.

Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин

Постанова у повному обсязі складена 12 серпня 2016 року