04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"18" серпня 2016 р. Справа№ 910/12095/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Разіної Т.І.
суддів: Буравльова С.І.
Остапенка О.М.
за участю представників сторін:
від скаржника: Коптілін С.Ю.- за довіреністю б/н від 19.02.2016
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" на ухвалу господарського суду міста Києва від 06.07.2016 у справі № 910/12095/16 (суддя Пасько М.В.)
за заявою: товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент", м. Київ
про банкрутство
Ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" Колесник О.І. подано до господарського суду міста Києва заяву про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст.ст. 11, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою від 06.07.2016 господарський суду міста Києва повернув вказану заяву ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент".
При прийнятті ухвали суд керувався ст.ст. 15, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст.ст. 105, 110, 111 ЦК України.
Не погодившись з прийнятою судом ухвалою від 06.07.16, ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" до Київського апеляційного господарського суду подано апеляційну скаргу з ксерокопію заяви від 30.06.16 та додатками на 80 акр., в якій просить ухвалу господарського суду міста Києва від 06.07.2016 у справі № 910/12095/16 скасувати, передати справу на розгляд до господарського суду міста Києва.
Апеляційна скарга ліквідатора ТОВ "Імпулс Капітал Інвестмент" мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, зокрема, ст. 111 ЦК України щодо не подання звітності до Пенсійного фонду України звітності та ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.08.2016 прийнято до провадження апеляційну скаргу ліквідатора та призначено її до розгляду на 18.08.16.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.08.2016 прийнято до провадження апеляційну скаргу ліквідатора у складі головуючого судді Разіної Т.І., суддів Буравльова С.І. та Остапенка О.М.
Представник ліквідатора в судовому засіданні 18.08.16 підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, відповів на запитання колегії суддів, надав для огляду заяву з додатками.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника, перевіривши застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно ч. 5 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 209 Господарського кодексу України, у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами …; якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-3, 5 ст. 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Імперативними приписами абз. 2 ч. 1 ст. 95 Закону про банкрутство встановлено, що обов'язковою передумовою для звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Зокрема, однією із передумов для звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 95 Закону про банкрутство є повідомлення податкового органу про рішення власника боржника щодо ліквідації останнього (ч. 7 ст. 111 ЦК України).
Статтею 111 Цивільного Кодексу України (із змінами і доповненнями) встановлено порядок ліквідації юридичної особи.
Зокрема, ч. 7 ст. 111 ЦК України зазначено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітній період.
Відповідно до п. 11.1 розділу XI "Порядку обліку платників податків та зборів" (затверджено наказом Міністерства фінансів України N 1588 від 09.12.2011 року "Про затвердження Порядку обліку платників податків та зборів" (в редакції наказу Міністерства фінансів України N 462 від 22.04.2014 року "Про внесення змін до Порядку обліку платників податків та зборів")), платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку про його ліквідацію або реорганізацію протягом 3-х робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі).
Проте, як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається із матеріалів справи, в порушення вищевказаних норм, ліквідатором при зверненні із заявою про порушення провадження у даній справі про банкрутство не надано доказів подання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи в досудовій процедурі ліквідації документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, реєстрів бухгалтерського та податкового обліку.
Вказаних доказів ліквідатор не надав суду апеляційної інстанцій.
Також колегією встановлено та вбачається з копії статуту, що засновником товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" є юридична особа - компанія «Імпулс Капітал Корп.", зареєстрована за законодавстовм Республіки Сейшельські Острови ( п.1.2 статуту).
Згідно витягу з Єдиного державного реестру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником - кінцевим бенефіціарним власником (контролером) учасника (засновника) є ОСОБА_4, Казахстан, місто Алма-Ата.
Згідно статуту статутний капітал боржнтка становить 162 627 360 грн.
Як вбачається із протоколу № 1/2016 загальних зборів учасників товариства від 17.02.2016, проведених в м. Києві та підписаного від засновника паном ОСОБА_5 за довіреністю від 23.12.15, прийнято рішення про: припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" шляхом ліквідації, про звільнення Колесника О.І. з посади генерального директора товариства та припинення його повноважень; про призначення ліквідатора товариства та про державну реєстрацію рішення про припинення товариства.
Призначено головою ліквідаційної комісії боржника Колесника Олега Івановича; затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури, зокрема, встановлено строк для заявлення кредиторами вимог - 2 місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення Товариства.
Вказане рішення, відповідно до копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії від 13.05.2016 за № 1000918199 про припинення юридичної особи боржника зареєстровано Реєстраційною службою 19.02.2016, про що зроблено відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; строк для заявлення вимог кредиторами - до 01.05.2016.
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно поданих доказів, єдиний кредитор - ТОВ «БТА Проекти Україна» звернувся до боржника 07.04.16 після публікації оголошення про припинення особи-боржника з заявою-повідомленням на загальну суму 9 970 000 грн., які ліквідатором боржника листом-повідомленням від 18.04.16 було визнано. Взаяві до суду ліквідатор вказує, що листом від 15.04.16 повідомив кредитора про визнання вимог в сумі 9 970 000 грн.
Також колегія суддів зазначає, що рішення третейського суду про стягнення заборгованості за договором поворотної фінансової допомоги було прийнято 11.03.15 року, наказ господарським судом міста Києва видано 13.05.15 року. Ліквідатором не надано до заяви постанову Державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження.
Із заяви - повідомлення ТОВ «БТА Проекти Україна» вбачається, що 27.07.14 року старшим виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГУ юстиції в місті Києві Новак Г.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду міста Києва від 13.05.2015 року. Однак, кредитором до заяви вказаної постанови ДВС від 27.07.14 не було надано.
Ліквідатором також не надано до заяви постанову Державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження
Не перевіривши вказані в заяві - повідомленні відомості щодо винесеної 27.07.14 року старшим виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГУ юстиції в місті Києві Новак Г.М. постанови щодо відкриття виконавчого провадження, ліквідатор задовольнив вимоги кредитора. Згідно абз. 2 ст. 95 Закону про банкрутство передбачено, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно ч. 7 ст. 111 ЦК України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Враховуючи зазначені вище вимоги законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, у порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", є: оцінка вартості наявних активів боржника (майна, дебіторської заборгованості), оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, згідно з вимогами статті 105 ЦК України, з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, повідомлення кожного з кредиторів про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки, складання проміжного ліквідаційного балансу, складання та подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період. Крім того, звернення до господарського суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Колегія суддів зазначає також, що апелянт безпідставно посилається в апеляційній скарзі на ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (із змінами і доповненнями).
Вказаною статтею визначено документи, що подаються заявником для державної реєстрації відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації (Закон, ВР України, від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Отже, доводи апеляційної скарги про порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» спростовуються матеріалами справи, фактами та обставинами встановленими судом першої інстанції, і про незаконність оскаржуваної ухвали не свідчать.
У відповідності до ст.ст. 32-34 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Скаржником не надано беззаперечних доказів на підтвердження тих доводів, на які він посилається в апеляційній скарзі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала місцевого господарського суду у даній справі відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування або зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 4-1, 4-2, 4-3, 4-7, 32-34, 43, 99, 101-103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
Ухвалу господарського суду міста Києва від 06.07.2016 у справі № 910/12095/16 залишити без змін, апеляційну скаргу ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Імпулс Капітал Інвестмент" залишити без задоволення.
Головуючий суддя Т.І. Разіна
Судді С.І. Буравльов
О.М. Остапенко