Справа № 460/2218/16-п
Провадження №3-460/1198/16
26.08.2016 року м.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Варениця В.С., перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від від Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) про притягнення до адміністративної відповідальності гр.ОСОБА_1 за ст.85 ч.4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що «19.04.2016 р. близько 05.00 год. гр.ОСОБА_1 проводив вилов риби на водосховищі «Прилбичі» забороненим знаряддям лову, шо виготовлене з сіткоснастового матеріалу. Даними діями гр.ОСОБА_1 грубо порушив п.3.15 Правил любительського та спортивного рибальства. Відповідальність передбачена ч.4 ст.85 КУпАП. Риби не виявлено.»
Перевіривши матеріали справи, суддя вважає, що дані матеріали слід повернути до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст.254, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення складається уповноваженою на те посадовою особою, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я та по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка притягається до адміністративної відповідальності а в разі відмови - в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Однак в складений протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає зазначеним вимогам закону.
Так, в складеному протоколі щодо відомостей про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вказано, що гр.ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2.
Однак, згідно повідомлення відділення поштового зв'язку с.Бердихів адресат ОСОБА_1 за адресою с.Підлуби Яворівського району Львівської області не проживає.
А згідно письмової відповіді Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМСУ у Львівської області гр.ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_4.
2
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно гр.ОСОБА_1 за ст.85 ч.4 КУпАП складено неправильно, вищенаведені обставини перешкоджають належному розгляду справи та наступного звернення до виконання судового рішення, а тому матеріали справи слід повернути до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, суддя,-
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно гр.ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.85 ч.4 КУпАП, повернути до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.