18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"18" серпня 2016 р. Справа № 925/654/16
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Нікітюк В.П.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, за посадою,
від відповідача - ОСОБА_2, за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом Фермерського господарства “Бірюк”, смт. Драбів, Драбівський район, Черкаська область
до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м. Черкаси
про поновлення договору оренди землі,
Позивач заявив позов, в якому просить суд визнати укладеною з моменту набрання рішення законної сили додаткову угоду до Договору оренди землі від 29.08.2005 про поновлення Договору оренди земельної ділянки, кадастровий № 7120686500:04:001:0132 загальна площа 95,7575 га, розташованої в адміністративних межах Митлашівської сільської ради Драбівського району (за межами населеного пункту) між фермерським господарством (далі - ФГ) “Бірюк” та розпорядником земель - Головним управлінням Держгеокадастру України в Черкаській області та зобов'язати відповідача, на виконання п.4 Розпорядження Драбівської районної державної адміністрації за № 26/01-02-1 від 16.02.2012, зареєструвати додаткову угоду в установленому законодавством порядку та стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги повністю підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що позивач не є належним користувачем уже більше, ніж 5 років, а тому застосування норм законодавства, які передбачають поновлення договору оренди землі (ст.33 Закону України “Про оренду землі”) є неможливим.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступних висновків.
Предметом спору є захист права суб'єкта господарської діяльності на користування (оренду) земельною ділянкою площею 95,7575 га кадастровий номер 7120686500:04:001:0132 внаслідок його порушення органами державної влади при укладанні (поновленні) договору оренди землі після закінчення строку дії договору в порядку, передбаченому ст.33 Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон).
Судом з'ясовано, що між Драбівською районною державною адміністрацією (далі - Драбівська РДА) (орендодавцем) 29.08.2005 року та ФГ «Бірюк» (орендарем) був укладений Договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого орендодавець (Драбівська РДА) відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.08.2005 №231 надала, а орендар (позивач) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в адмінмежах Митлашівської сільської ради (а.с.13-16).
Відповідно до п.2, п.8, п.9, п.11, п.18, п.20 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 102,7 га, у тому числі ріллі - 102,7 га.
Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 22080,5 грн. (215 грн. за 1 га ріллі), починаючи з 01.01.2006.
Орендна плата вноситься у грошовій формі щомісячно рівними частками до 25 числа поточного місяця. Остаточний розрахунок проводиться орендарем до 15 грудня поточного року.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: частина 16 ст.15 Закону України «Про оренду землі». Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря (а.с.13-14).
Згідно ч. 2 ст. 125 ЗК України (в редакції чинній на момент укладення договору) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч. 2 ст. 126 ЗК України).
Згідно ст. 20 Закону України “Про оренду землі” (в редакції чинній на момент укладення договору) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Договір зареєстрований у Драбівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2006 за №04.06.781.00241 (а.с.17).
28.09.2006 між Драбівською РДА та позивачем було укладено Додаткову угоду до Договору, за якою п. 2 договору було викладено в наступній редакції: «Загальна площа земельної ділянки, яка передається в оренду, становить - 98,0298 га, в тому числі ріллі - 96,4784 га, польових шляхів - 1,5514 га (починаючи з 01.01.2006)» (а.с.20).
Суд приходить до висновку, що за взаємною згодою сторін розмір орендованої земельної ділянки було зменшено до 98,0298 га.
Як вбачається з матеріалів справи, розглянувши клопотання ФГ «Бірюк» від 07.10.2011 про поновлення договору оренди землі, укладеного між Драбівською РДА та ФГ «Бірюк», Драбівська РДА прийняла Розпорядження від 16.02.2012 №26/01-02-1 «Про поновлення договору оренди землі, укладеного між Драбівською райдержадміністрацією та фермерським господарством «Бірюк», та внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 26.08.2005 №231», яким встановила:
1.Поновити договір оренди землі, укладений між Драбівською РДА та ФГ «Бірюк», щодо оренди земельних ділянок із земель державної власності, які знаходяться в адміністративних межах Митлашівської сільської ради Драбівського району, загальною площею 98,0298 га, з них ріллі 96,4748 га, польових шляхів 1,5514 га (далі - земельні ділянки) терміном до 31.12.2016 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
2. Встановити з 01.01.2012 ФГ «Бірюк» орендну плату за ріллю у розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земель та за польові шляхи та полезахисні лісові смуги у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земель.
4. Доручити відділу Держкомзему у Драбівському районі провести реєстрацію додаткової угоди до договору оренди землі (а.с.27).
17.02.2012 між Драбівською РДА та позивачем була укладена Додаткова угода до договору оренди землі від 29.08.2005 (далі - Додаткова угода), за умовами якої орендодавець (Драбівська РДА) відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 26.08.2005 №231 із змінами та доповненнями внесеними розпорядженням райдержадміністрації від 16.02.2012 №26/01-02-1 надав, а орендар (позивач) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в адміністративних межах Митлашівської сільської ради (а.с.21-22).
Відповідно до п.2, п.4, п.7, п.8, п.9, п.16, п.18 Додаткової угоди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 98,0298 га, у тому числі ріллі - 96,4784 га, польових шляхів - 1,5514 га.
Нормативна грошова оцінка ріллі станом на 01.01.2012 становить 3155194,83 грн.
Договір укладено терміном до 31.12.2016. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки ріллі та по 327 грн. за 1 га польових шляхів в рік.
Орендна плата вноситься у грошовій формі щомісячно рівними частками до 20 числа місяця, наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Нарахування проводити з 01.01.2012.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації земельної ділянки.
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 5 денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (а.с.21).
З'ясовуючи дійсний розмір земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, суд встановив, що згідно дослідженого в судовому засіданні Витягу з Державного земельного кадастру НВ-7103220212016 від 16.01.2016 на запит ОСОБА_1, кадастровий номер земельної ділянки 7120686500:04:001:0132, а її площа 95,7575 га.
Розмір площі земельної ділянки, зафіксований у Держземкадастрі, сторонами не оспорюється і у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих відомостей.
Ст. 152 Земельного кодексу України закріплено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав на землю.
За приписами ст.ст. 2-4 розділу VII Закону України “Про Державний земельний кадастр” земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Згідно з ч. 1 ст. 84 ЗК України (в редакції, що діяла на момент укладення договору оренди), у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час укладення договору оренди) визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р. N 5245-VI (із змінами і доповненнями, внесеними ЗУ від 14.05.2013р. N 233-VI) внесено зміни до Земельного кодексу та ЗУ «Про оренду землі», а також землі державної та комунальної власності визнано розмежованими.
Ст. 15 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень центрального органу, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин відноситься, зокрема, розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до повноважень, визначених цим кодексом.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 84, ч. 4 ст. 122 ЗК України (в редакції, що діє з 01.01.2013), розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності (до яких відноситься земельна ділянка, яка є об'єктом договору оренди землі від 29.08.2005), крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 ЗК України здійснюють центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Ч. 3 ст. 5 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” визначено, що утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюється з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і не допущення дублювання повноважень.
Відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України (п. 1 в редакції Указу Президента України від 03.01.2012 p. N 1/2012), - далі Положення, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 05.09.2012 № 417 затверджено Положення про Головне управління Держземагенства у Черкаській області,
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 N 258, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 за N 852/21164, затверджено Положення про Головне управління Держземагенства в Черкаській області, яке являлось територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та було йому підпорядковане. Державну реєстрацію юридичної особи проведено 20.09.2012.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2015 № 5 “Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру” утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Наказом комісії з реорганізації Державного агентства земельних ресурсів України від 29.04.2015 №3 Головне управління Держземагентства у Черкаській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.
Суд приходить до висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є належним відповідачем.
Регулювання відносин, що виникають у зв'язку із орендою землі здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно з ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент укладення спірного договору) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 цього ж кодексу (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Ст.4 Закону передбачено, що орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
За приписами ст. 33 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Частиною 6 ст. 33 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У цьому разі укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу
місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади
або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди
землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Спори, пов'язані з орендою землі, відповідно до ст. 35 Закону України “Про оренду землі”, вирішуються у судовому порядку.
В судовому засіданні з'ясовано, що розпорядженням голови Драбівської районної державної адміністрації від 16.02.2012 №26/01-02-1 ФГ «Бірюк» надано в строкове платне користування до 31.12.2016 земельну ділянку загальною площею 98,0298 га, розташовану в адміністративних межах Митлашівської сільської ради Драбівського району Черкаської області за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вищевказаного розпорядження, 17.02.2012 між Драбівською РДА та ФГ «Бірюк» укладено Додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 29.08.2005, який у встановленому порядку зареєстрований не був. Проте, позивач продовжував користуватися земельною ділянкою і сплачувати відповідні платежі.
Аналізуючи обставини укладання 17.02.2012 Додаткової угоди між ФГ «Бірюк» і Драбівської РДА, суд приходить до наступних висновків.
Повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 №586-XIV (далі - Закон №586-XIV).
За приписами ст.2 Закону №586-XIV місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:
1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;
3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;
4) підготовку та виконання відповідних бюджетів;
5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;
6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;
7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Ст.3 Закону№586-XIV визначено, що місцеві державні адміністрації діють на засадах:
відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність;
верховенства права;
законності;
пріоритетності прав людини;
гласності;
поєднання державних і місцевих інтересів.
Ч.2 ст.6 Закону№586-XIV закріплено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
П.7 ч.1 ст.13 Закону№586-XIV визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Ст.16 Закону№586-XIV покладає на місцеві державні адміністрації функції державного контролю за використанням та охороною земель.
Доказів відмови ФГ «Бірюк» від реєстрації Додаткової угоди від 17.02.2012 у встановленому порядку до суду не подано.
З огляду на вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що вина за те, що Додаткова угода між ФГ «Бірюк» та Драбівською РДА від 17.02.2012 не була у встановленому порядку зареєстрована, лежить на місцевій державній адміністрації.
14.03.2016 позивач звернувся до відповідача (як до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів) з листом-претензією, в якому просив виконати Розпорядження Драбівської РДА від 16.02.2012 за №26/01-02-1 про поновлення договору оренди землі від 29.08.2005 та внести зміни до договору (а.с.28-29).
18.03.2016 відповідач надіслав позивачу лист, в якому повідомив, що ФГ «Бірюк» необхідно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області як розпорядника землями державної власності за межами населеного пункту для укладення договору оренди землі з встановленням річної орендної плати в розмірі8,0% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с.34).
12.04.2016 позивач звернувся до відповідача з клопотанням повторно розглянути подані документи щодо укладення договору оренди земельної ділянки площею 95,7575 га, розташованою за межами населеного пункту і знаходиться в адмінмежах Митлашівської сільської ради та має кадастровий номер 7120686500:04:001:0132 із встановленням річної орендної плати в розмірі 8,0% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с.32).
05.05.2016 за вих. №24455 відповідач надіслав позивачу лист, в якому повідомив, що протягом 2013 року за кошти державного бюджету на території Драбівського району було проведено інвентаризацію земель державної власності, зокрема, про інвентаризовано земельні ділянки, які знаходяться у користуванні ФГ «Бірюк» на підставі договору оренди землі від 29.08.2005 (а.с.28-29). При здійсненні інвентаризації земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери 7120686500:04:001:0132 площею 95,7575 га. Таким чином, існує розбіжність у площах, які надавалися згідно договору оренди землі та визначені по інвентаризації. Відповідач рекомендував позивачу звернутися до розпорядника земель - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області для внесення відповідних змін до договору оренди землі (а.с.31).
Оцінюючи вищевикладені відповіді відповідача, суд приходить до висновку, що заперечень у розумінні положень ст.33 ЗУ «Про оренду землі» щодо поновлення договору оренди із ФГ «Бірюк» Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області позивачу не надало.
Розбіжності у розмірі площі земельної ділянки в сторону зменшення (95,7575 га) від початкових розмірів (за договором від 29.08.2005 - 102,7 га), які виникли внаслідок проведення інвентаризації земель позивачем не оспорюються. Суд вважає, що ці розбіжності могли бути усунені сторонами при укладанні Додаткової угоди.
Враховуючи, що позивач не заперечує проти розміру площі земельної ділянки у 95,7575 га, суд, виходячи із вищевикладених обставин, приходить до висновку, що розмір земельної ділянки має бути зафіксований у договорі (чи додатковій угоді) при вирішенні спору, виходячи із відомостей, які зафіксовані у Державному земельному кадастрі.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
Враховуючи, що спір виник внаслідок безпідставного ухилення позивача від виконання пропозицій відповідача, суд покладає судові витрати на позивача.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати поновленим із 17 лютого 2012 року договір оренди землі від 29.08.2005, укладений між Драбівською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством «Бірюк», зареєстрований у Драбівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2006 №04.06.781.00241.
Визнати укладеною з моменту набрання рішення законної сили додаткову угоду до Договору оренди землі від 29.08.2005 про поновлення Договору оренди земельної ділянки, кадастровий № 7120686500:04:001:0132 загальна площа 95,7575 га, розташованої в адміністративних межах Митлашівської сільської ради Драбівського району (за межами населеного пункту) між фермерським господарством “Бірюк” та розпорядником земель - Головним управлінням Держгеокадастру України в Черкаській області та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру України в Черкаській області, на виконання п.4 Розпорядження Драбівської районної державної адміністрації за № 26/01-02-1 від 16.02.2012, в наступній редакції:
Предмет договору
Орендодавець надає, а орендар приймає, в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в адміністративних межах Митлашівської сільської ради, має кадастровий номер 7120686500:04:001:0132
Об'єкт оренди
2.В оренду передається земельна ділянка загальною площею 95,7575 га з них: ріллі 95,7575 га, польових шляхів 0,0 га, полезахисних лісових смуг -0,0 га.
3. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна.
4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3155194,83 грн.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має такі недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
6. Відсутні інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини.
Строк дії договору
7. Договір укладено терміном до 31.12.2016. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься орендарем: у грошовій формі у розмірі 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
9. Орендна плата вноситься : у грошовій формі, щомісячно рівними частками до 20 числа місяця, наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Нарахування проводити з 01.01.2012.
10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахуванням зміни розміру земельного податку, коефіцієнтів індексації визначених Законом України „Про державний бюджет України" на відповідний рік (якщо грошову оцінку земельних ділянок не проведено) та коефіцієнту індексації, який розрахований виходячи із середньорічного індексу інфляції відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Кабінетом Міністрів України (якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок проведено),
11. Розмір орендної плати автоматично переглядається 1 раз на рік без укладання додаткової угоди.
12. У разі несвоєчасної сплати орендної плати у строки, передбачені законодавством, до орендаря застосовуються штрафні санкції.
Умови використання земельної ділянки
13. Земельна ділянка передається в оренду для вирощування сільськогосподарської продукції
14. Цільове призначення земельної ділянки землі сільськогосподарського призначення .
15. Умови збереження стану об'єкта оренди застосування заходів по підвищенню родючості грунтів та їх захисту віо ерозії.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
16. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації.
17. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду орендарю надається право обміну орендованої земельної ділянки на період дії цього договору.
18. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 5 денний після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
19. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані,не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
20. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
21. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
22. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
23. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
24. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
25. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін.
26. Права орендодавця
Орендодавець має право вимагати від орендаря:
використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів:
дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон. зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються:
своєчасного внесення орендної плати.
27. Обов'язки орендодавця: Орендодавець зобов'язаний:
передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця;
попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
28. Права орендаря.
Орендар земельної ділянки має право:
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження:
отримувати продукцію і доходи:
здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.
29. Обов'язки орендаря:
Орендар земельної ділянки зобов'язується:
приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором оренди землі;
дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та
природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди
земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
Відповідно до умов даного договору орендар бере на себе обов'язки у перший рік оренди утримувати
не менше 10 голів великої рогатої худоби з розрахунку на 100 га ріллі з подальшим збільшенням поголів'я не менше 20% в рік;
або не менше 5 голів дійних корів з розрахунку на 100 га ріллі з подальшим нарощенням поголів'я не менше 20% в рік;
або не менше 25 голів свиней з розрахунку на 100 га ріллі орендованої земельної ділянки, з подальшим збільшенням поголів'я не менше 20% в рік;
Виконувати доведені завдання районної державної адміністрації по виконанню регіонального замовлення;
Звітуватися перед управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації за формою та в строки передбачені Міністерством аграрної політики України;
Впровадження прогресивних технологій;
Дотримання нормативів оптимального співвідношення культур у сівозмінах та періодичності вирощування культури на одному і тому самому полі згідно чинного законодавства;
Внесення мінеральних добрив в кількості 130 кг діючої речовини на один гектар;
Збереження та створення протягом дії даного договору нових робочих місць та забезпечення заробітною платою не нижче середньо районного показника;
Участь у соціально-культурному розвитку населених пунктів;
Участь в колегіях, нарадах, засіданнях комісій райдержадміністрації та інших районних заходах;
Участь у формуванні фонду Ради сільсгосптоваровиробників району;
Здійснення заходів щодо захисту навколишнього природного середовища, дотримання екологічних норм чи досягнення найкращих екологічних наслідків експлуатації земельної ділянки;
Збереження або відновлення історико-культурних пам'яток.
Виділяти для утримання соціально-культурної сфери села не менше 30 грн. з 1 га ріллі.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
30. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
Страхування об'єкта оренди.
31. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
Зміна умов договору і припинення його дії.
32. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
33. Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
придбання орендарем земельної ділянки у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
34. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
взаємною згодою сторін;
рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом
35. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається у разі не виконання умов даного договору оренди землі та систематичної несплати орендної плати.
36. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
37. Передача земельної ділянки у суборенду без згоди орендодавця забороняється.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
38.За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
40. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію
Невід'ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі об'єкта оренди;
проект відведення земельної ділянки.
Реквізити сторін
Головне управління Держгеокадастру ФГ «Бірюк» в особі голови господарства
у Черкаській області в особі керівника ОСОБА_1
Місцезнаходження юридичної особи: Місцезнаходження юридичної особи:
18000 м. Черкаси вул.Смілянська,131 19800 Черкаська обл., Драбівський р-н смт.Драбів, вул.Леніна,53
Код ЄДРПОУ 39765890 Код ЄДРПОУ 32866565
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
_______ керівник _______ ОСОБА_1
Витрати по сплаті судового збору суд покладає на позивача. В цій частині у задоволенні вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядку, визначеному ГПК України після складення повного тексту рішення.
Повний текст складено 23.08.2016.
Суддя В.В.Єфіменко