Справа № 2а-150/2008 р.
14 лютого 2008 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі
головуючого-судді Мунько Б.П.
при секретарі Косенко Л.Г., Тішковій М. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок розміру пенсії та стягнення недонарахованої пенсії, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що у листопаді 1986 року він протягом 15 календарних днів брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, внаслідок чого йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Після звернення позивача до спеціалістів Управління ПФУ в Черкаському районі його поставили на облік з 02.07.2007 року та призначили пенсію у розмірі 645, 97 грн.
Не погоджуючись з визначеним розміром своєї пенсії 11 вересня 2007 року позивач звернувся до Управління ПФУ в Черкаському районі з проханням перерахувати розмір пенсії, в якому посилався на те, що спеціалістами Управління неправильно було застосовано норми спеціального Закону, а саме: при визначенні розміру пенсії не було враховано п.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач вважає, що Управлінням ПФУ в Черкаському районі йому було необгрунтовано недораховано коштів в сумі 1393,77 грн, при цьому надавши розрахунок, а також вважає, що відповідачем по справі було порушено чинне законодавство і на його неодноразові звернення привести у відповідність до Закону розмір пенсії отримував рішуче «ні».
Такі дії спеціалістів Управління ПФУ в Черкаському районі інакше як знущання він розцінити не може, оскільки вони пригнічують його як людину, а також принижують честь і гідність громадянина України. Позивач терпів, коли на нього спеціалісти пенсійного фонду підвищували голос прямо в адміністративному приміщенні відповідача, створювали умови під час яких йому і супроводжуючим його особам доводилося по 40 хвилин очікувати у коридорі для того, якби хоч якось пролити світло на ситуацію, що склалася.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, просили суд його задоволити.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнали, просили суд йому в задоволенні позову відмовити у повному обсязі та при цьому пояснили, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Черкаському районі з 02.07.2007 року і отримує пенсію за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС. На даний час при повному стажі розмір пенсії становить 645, 97 грн з осучасненого середньомісячного заробітку 1898,41 грн, при загальному трудовому стажі 32 роки 02 місяці 16 днів (розрахунок пенсії додається).
Згідно пункту 2 ст. 56 Закону України «Про статус та правовий захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за умови стажу роботи не менше як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, громадяни мають право на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але на вище 75 відсотків заробітку.
2
При цьому частина розміру пенсії за віком не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів - 168 грн (пункт 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Отже переведення нарахування пенсії відповідно до визначених в позові позивачем вимог, враховуючи вимоги чинного законодавства призведе до зменшення розміру пенсії.
Не визнають представники відповідача і решту позовних вимог позивача, а саме: вони вважають, що моральні страждання позивача не мають жодного законодавчого обгрунтування; витрати пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права позивачем також не обгрунтовані, їм не надано розрахунку суми даних витрат.
Суд вислухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як було встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Черкаському районі з 02.07.2007 року і отримує пенсію за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС. На даний час при повному стажі розмір пенсії становить 645 грн 97 коп., з осучасненого середньомісячного заробітку 1898 грн 41 коп., при загальному трудовому стажі 32 роки 02 місяці 16 днів.
Щодо правильності нарахування пенсії ОСОБА_1, який є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії судом було отримано висновок з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за № 1871/07 від 14.02.2008 року (додається), де зокрема, було зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам що зазначені в ч. 1 та ч. 2 цієї статті проводиться відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне обрахування»(далі - Закон);
- статтею 27 Закону передбачено два способи обчислення розміру пенсії за віком, з яких особа може вибрати для себе найбільш вигідний варіант;
- перший варіант - за новою формулою (ч.1 ст. 27 Закону);
- другий варіант - за двоскладовою формулою (ч.2 ст. 27 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловіком і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Доплата за понаднормовий стаж іншими законодавчими актами крім ч. 1 статті 28 Закону не передбачена.
В кінці цього висновку зазначено, що пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Аналогічний висновок стосовно правильності нарахування пенсії ОСОБА_1 було отримано від Головного управління праці та соціального захисту населення в Черкаській області за № 3012/02 від 27.12.2007 року (додається), в складі якого на даний час знаходиться Управління з питань наслідків аварії на ЧАЕС, де, зокрема, зазначено, що обидві частини пенсії по двоскладовій формулі виплачуються застрахованій особі однією сумою.
Як видно з документів пенсійної справи ОСОБА_1 було проведено прогнозний розрахунок пенсії за віком по двоскладовій формулі (протокол № 632 від 08.08.2007 року) і загальний розмір пенсії по двох складових склав 432 грн 45 коп. на
3
момент призначення . Розрахунок за новою формулою проведено в той же день і розмір пенсії у цьому випадку складає 645 97 коп. До виплати надано найбільш вигідний варіант.
Обидва варіанти розрахунку розміру пенсії за віком проведено у відповідності з чинним законодавством.
На підставі вищенаведеного суд вважає, що не підлягають задоволенню і інші вимоги позивача, оскільки він не надав суду в обгрунтування своїх вимог жодного доказу.
Керуючись ст. ст. 17, 70, 71, 158-163, 167 КАС України, ст. ст. 55, 56, 57, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 25, 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », ст. 16 Конституції України, суд, -
постановив:
В адміністративному позові ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок розміру пенсії та стягнення недонарахованої пенсії -відмовити.
На постанову суду може бути протягом 20-ти днів апеляційна скарга після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня закінчення розгляду справи.