Постанова від 13.03.2012 по справі 214/425/2012

Справа № 214/425/2012

ПОСТАНОВА

іменем України

13.03.2012

Літинський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді:ОСОБА_1,

при секретарі: Хижук Л.І.

розглянувши справу за заявою Управління Пенсійного фонду України у Літинському районі про перегляд постанови від 27.09.2011 року по справі №2-а-1210/11р. за нововиявленими обставинами.

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у Літинському районі із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови суду що стосується соціальних виплат. В заяві зазначає, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011року визначено, що при вирішенні справ за адміністративними позовами дітей війни суди повинні були застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних відносин встановлювали розмір пенсійних виплат зазначеній категорії громадян.

Питання провадження за нововиявленими обставинами визначено главою 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України). Так, відповідно до частини другої статті 245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, ін­шого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.

Таким чином, даною нормою чітко передбачено умови, за яких рішення Конституційного Суду України є підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами. Зокрема, пункт п'ятий частини другої статті 245 КАС України визначає таку підставу як встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону чи іншого правового акта, їх частини, який був застосований судом при вирішенні справи. Якщо сам закон, на підставі якого була вирішена справа по суті, є неконституційним, то і рішення суду не відповідає вимогам законності, а тому не може виконуватися і по­винно бути переглянуте. Ця обставина є підставою для перегляду справи, якщо оспо­рюване рішення ще не виконане.

Скасування чи зміна нормативного акта, на якому ґрунтувалось судове рішення, може вважатись нововиявленою обставиною лише за умови, якщо в акті, яким скасо­вано чи змінено попередній, зазначено про надання йому зворотної сили.

До нововиявлених обставин слід відносити прийняття Коституційним Судом України рішення про ви­знання законів та інших нормативно-правових актів, зазначених у пункті 1 статті 13 Закону України “Про Конституційний Суд України”, такими, що не відповідають Конституції України. Не може вважатися нововиявленою обставиною висновок Конституційного Суду України про офіційне тлумачення положень Конституції України та законів України.

Рішення №20-рп/2011 у розумінні пункту п'ятого частини другої статті 245 КАС України не є нововиявленою обставиною, оскільки даним рішенням не встановлено неконституційності закону, ін­шого правового акта чи їх окремого положення, застосованих судом при вирішенні спорів, пов'язаних з соціальними виплатами до його прийняття. Дане рішення Конституційного Суду України також не скасовує та не змінює нормативні акти, на яких ґрунтуються судові рішення у спорах, пов'язаних з соціальними виплатами, та не містить посилання про надання йому зворотної сили. У Рішенні №20-рп/2011 Конституційний Суд України дає офіційне визначення того, що положення пункту 4 розділу VII “Прикінцеві положення”Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 23.12.2010 року №2857-VI відповідають Конституції України.

Окрім того, Рішення №20-рп/2011 стосується виплат, які здійснювалися у 2011 році відповідно до пункту четвертого розділу VII “Прикінцеві положення”Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 23.12.2010 року № 2857-VI та постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”№ 745 від 06.07.2011 року, які припинили дію 01.01.2012 року, та не стосуються соціальних виплат, передбачених Законами України “Про соціальний захист дітей війни” та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”у 2009 -2010 роках.

Варто враховувати, що Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року №3491-VI “Прикінцеві положення”Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”доповнено пунктом 4 такого змісту:

“4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51,52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік”.

На виконання пункту сьомого Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року №745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”. Вказана постанова Кабінету Міністрів набрала чинності 23.07.2011 року.

Рішенням №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII “Прикінцеві положення”Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 23.12.2010 року №2857-VI з наступними змінами.

Тобто, при вирішенні справ даної категорії судам необхідно керуватися вказаними вище нормами саме з 23.07.2011 року.

Поряд з тим, пунктом третім Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет на 2012 рік”встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статей 5 та 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, статей 14, 22, 37 та 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, статті 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, статей 61, 62, 63 та 64 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Наразі дані норми Закону України “Про Державний бюджет на 2012 рік”не визнано неконституційними, а, отже, вони є чинними на всій території України.

Згідно ст. 253 КАС України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що слід залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.

Керуючись ст. 253 КАС України

ПОСТОАНОВИВ

Заяву Управління Пенсійного фонду України у Літинському районі про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів.

Суддя: Білик Н. В.,