Постанова від 22.08.2016 по справі 820/2484/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 серпня 2016 р. № 820/2484/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Зінченка А.В.

При секретарі - Алавердян Е.А.

За участі представників сторін:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - Макової А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3, звернулася до суду з позовом до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС в Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення форми «Ф» № 16/1704 від 12.05.2015 року № 54-17 ; визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 31.08.2015 року № 7603-25.

У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що транспортний засіб, який використовується позивачкою не є об'єктом оподаткування у розумінні положень ст.267 ПК України, а тому позивач позбавлена обов'язку сплачувати транспортний податок за 2015 рік.

В судовому засіданні уповноважений представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_3 є власником транспортного засобу « LEXUS GS 350», об'єм двигуна 3456 см3, державний номер НОМЕР_3, номер кузову НОМЕР_2- а.с.9

12.05.2015 року з урахування положень пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України фахівцями податкового органу сформовано та направлено на адресу позивача податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №16/1704 на сплату транспортного податку за автомобіль « LEXUS GS 350», 2010 року випуску, об'єм двигуна 3456 см3 в сумі 25000 грн. та відповідна вимога від 31ю08ю2015 року № 7603-25

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 Податкового кодексу України, було введено транспортний податок.

Згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Приписами ст. 265 ПК України визначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Згідно з п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Таким чином, об'єктом оподаткування є автомобілі, що використовуються до 5 років.

При цьому згідно з пп. 14.1.251 п. 14.1, п.п.14.1.163 п.14.1 ст. 14 ПК України транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби. Перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше. Таким чином, використання транспортного засобу пов'язується з його реєстрацією.

Відповідно до п. 267.4, 267.5 ст. 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

При цьому, календарний рік - це проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів. Річний обсяг повинен обчислюватися за календарний рік, а не за будь-які 12 місяців за вибором податкового органу.

Вказана позиція викладена у Постанові Верховного Суду України №21-94а13 від 16.04.2013 року.

Згідно пп. 267.6.1 пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Як вбачається з матеріалів справи, автомобіль « LEXUS GS 350» , об'єм двигуна 3456 см3, державний номер НОМЕР_3 зареєстрований за позивачкою з 24.04.2012 року.

Проте згідно довідки Регіонального сервісного центру в Харківській області від 06.05.2016 року № 31/20-2313 перша реєстрація вказаного транспортного засобу здійснені 02.12.2010 року, тоді як оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем 12.05.2015 року.

Отже, з огляду на вказане, суд приходить до висновку, що на момент прийняття оскаржуваного рішення, автомобіль використовувався понад 5 років, а тому не є об'єктом оподаткування у розумінні п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що контролюючим органом неправомірно нараховано транспортний податок позивачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобов'язання чи зменшені податкові вигоди, презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення форма "Ф" від 12.05.2015 року за № 16/1704 про визначення позивачеві суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн. та відповідно вимога від 31.08.2015 року № 7603-25 винесені з порушенням норм чинного законодавства України, а отже підлягають скасуванню.

Судові витрати підлягають розподілу, в порядку визначеному ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління ДФС у Харківській області №16/1704 від 12.05.2015 року.

Скасувати податкову вимогу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління ДФС у Харківській області №7603-25 від 31.08.2015 року.

Стягнути зі Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області (код 39858581) на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Постанова в повному обсязі виготовлена 23 серпня 2016 року.

Суддя А.В. Зінченко