Постанова від 09.08.2016 по справі 815/5490/14

Справа № 815/5490/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Танцюри К.О.,

за участю секретаря - Потурнак А.М.,

за участю сторін:

представника позивача-Майорова Н.М.(довіреність від 07.10.2015р. №1035),

представника відповідача-Шуваєва А.В.(довіреність від 07.10.2015р. №705/9/10-029),

представника відповідача ОСОБА_1О.(довіреність від 19.01.2016р. №761/Б/15-54-10-00-15)

прокурора-Мосур М.О.(на підставі посвідчення),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства “Одеський нафтопереробний завод” до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за участю прокуратури Одеської області, про визнання протиправною бездіяльності та стягнення помилково сплаченого податку на прибуток,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство “Одеський нафтопереробний завод” (далі - ПАТ“Одеський нафтопереробний завод”) звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності СДПІ з обслуговування ВП у м.Одесі МГУ ДФС щодо ненадання висновку Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області щодо повернення з державного бюджету України ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 28 000 000,00 грн., визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо ненадання висновку Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області щодо повернення з державного бюджету України ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 22000000,00 грн., стягнення з Державного бюджету України через ГУ Державної казначейської служби в Одеській області на користь ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн., з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 21.07.2016р.(а.с.22-27 т.3)

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначала, що 30.07.2010р. ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково перерахувало до державного бюджету України на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області аванс по податку на прибуток за 1 півріччя 2010р. у розмірі 31000000грн., у зв'язку з чим товариство звернулося до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі з листом №5.1-11-5/4501 від 02.08.2010р. згідно якого просило перерахувати помилково зараховані грошові кошти в розмірі 31000000 грн. на особову картку позивача по акцизному збору. Позивач зазначав що СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі було частково задоволено його заяву та зараховано помилково сплачені грошові кошти у розмірі 3000000грн., після чого 05.11.2012р. позивач вдруге звернувся з СДПІ по роботі ВПП м.Одесі з заявою про повернення помилково зарахованих грошових коштів №5.1-11-Б/2609 від 05.11.2012р., згідно якої просив повернути помилково зараховані грошові кошти у розмірі 28000000 грн., однак дана заява була залишена відповідачем без відповіді. Листами №5.1-11-5242 від 30.01.2013р., №5.1.11.5/1462 від 06.06.2013р. надісланими на адресу СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі, позивач просив відповідача повідомити про стан розгляду заяви про повернення помилково зарахованих грошових коштів у розмірі 28000000грн., однак рішенням від 03.07.2013р. №114323/10/20-227 СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі повідомила позивача про відкладення розгляду даного питання до отримання погодження з Центрального офісу щодо повернення надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 28000000грн. Крім того, позивач зазначав що 01.01.2015р. ПАТ«Одеський нафтопереробний завод» було передано на облік до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області та до компетенції останньої входить вирішення питання щодо повернення позивачу з державного бюджету України надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 28 000 000грн. та підготовки відповідного висновку, на підставі поданих позивачем до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі заяв № 5.1-11-5/2604 від 05.11.2012 р., №5.1-11-5/242 від 30.01.2013р., №5.1.11.5/1462 від 06.06.2013р. Разом з тим, позивач наголосив що у зв'язку із тим, що у нього утворилась заборгованість по оплаті податковіх зобов'язань зі збору за користування рвдіочастотними ресурсом України у сумі 1954,95грн., по єдиному соцільному внеску у сумі 16 714 076,61грн., збору за спеціальне використання води у сумі 10 247,29грн., заборгованість за викиди забруднюючих речовин у сумі 12 369,86грн., заборгованість по оплаті за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 958,44грн., по земельному податку у сумі 3 780 870,75грн., по податку на нерухоме майно у сумі 5 333,49грн., 19.07.2016р. він звернувся до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з листом №5-11/121 щодо погашення зазначених зобов'язань по оплаті податків і зборів за рахунок суми надмірно сплаченого податку на прубуток. Також, позивач зазначав, що у зв'язку із цим 19.07.2016р. він звернувся до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №5- 11/121 про повернення на поточний рахунок позивача надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 7 473 678,61грн. На думку позивача, оскільки органами податкових інспекцій, в порушення вимог чинного законодавства не вирішено питання щодо повернення помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн., враховуючи встановлену Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржника, затвердженого постановою КМУ від 03.08.11р. №845 можливість стягнення з державного бюджету надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн. на підставі рішення суду, то підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України через ГУ Державної казначейської служби в Одеській області на користь ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн.

Представник відповідача СДПІ з обслуговування ВПП у м.Одесі МГУ ДФС заперечувала проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що 05.11.2012р. позивач звернувся до СДПІ з заявою про повернення помилково зарахованих грошових коштів в сумі 28000000 грн. та у подальшому з листами №5.1-11-5/242 від 30.01.2013р., №51-11-5/1462 від 06.06.2013р., №5.1-11-5/1662 від 03.07.2013р. про надання пояснення, щодо стану розгляду заяви №5.1-11-5/2609 від 05.11.2012р. про повернення помилково зарахованих грошових зобов'язань в сумі 28000000 грн. та 03.07.2013р. СДПІ за наслідком розгляду листа позивача від 06.06.2013 р. №51-11-5/1462 надало відповідь №11423/10/20-227, що згідно листа Окружної ДПС Центрального офісу з обслуговування ВПП ДПС від 30.07.2012р. №6313/7/20-136, СДПІ 02.07.2013р. було направлено інформацію до Центрального офісу для погодження повернення надміру сплаченого податку на прибуток на розрахунковий рахунок платника у сумі 28000000 грн. та що після отримання відповіді буде розглянуте питання щодо підготовки документів на повернення коштів до ГУ ДКС в Одеській області. Разом з тим, представником відповідача зауважено, що лист позивача від 06.06.2013р. №51-11-5/1462, який був предметом розгляду в СДПІ та на який саме надавалась відповідь СДПІ листом №11423/10/20-227

Представник ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області також заперечувала проти задоволення позовних вимог ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», зазначивши, що позивач звернувся до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області з листами №5-11/141, 5-11/142 від 12.02.2015р. про повернення надміру сплачених коштів на поточний рахунок у сумі 22000000,00 грн. та перекиду у рахунок погашення заборгованости зі сплати податків та зборів у сумі 5877653,11 грн., на які було надано відповідь листом №2841/10/15-54-20-044 від 20.02.2015р. проте, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати, тобто не пізніше 30.07.2013р., у зв'язку з чим, на думку представника відповідача, ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області не було порушено норми діючого законодавства. Крім того, представник ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області заперечувала проти задоволення позовних вимог ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» посилаючись на наявність у нього податкового боргу.

Представник прокуратури Одеської області заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на положення п.п. 14.1.182 ст. 14, ст. 43 ПК України та Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013р. № 882/1188 та Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 84

Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не зявився.

Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Публічне акціонерне товариство “Одеський нафтопереробний завод” 03.12.1993 р. зареєстровано як юридична особа та з 11.07.1997р. перебувало на обліку в СДПІ з ОВП у м. Одесі МНУМ як платник податків(а.с. 46 т.1).

Відповідно до п.1.2 Статуту Публічного акціонерного товариства “Одеський нафтопереробний завод” товариство є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства “Одеський державний нафтопереробний завод”, Відкритого акціонерного товариства “Одеський нафтопереробний завод”, Відкритого акціонерного товариства “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод”, Публічного акціонерного товариства “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” (а.с. 47-60 т.1).

30.07.2010р. платіжним дорученням №30, ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” перерахував аванс по податку на прибуток за 1-е півріччя 2010 року в сумі 31000000,00 грн., отримувач - ГУ Держказначейства в Одеській області, банк отримувача: ГУДКУ в Одеській області м. Одеса на розрахунковий рахунок 31117009700002 (а.с. 61 т.1). 30.07.2010р. кошти у розмірі 31 000 000 грн., проведено банком, що підтверджено штампом ПАТ “СІТІБАНК” на платіжному доручені.

02.08.2010р. ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” звернулося з листом №51-11-5/4501 до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі, яким повідомило, що платіжним дорученням №30 від 30.07.2010р. помилково зараховані грошові кошти у сумі 31000000,00 грн., на код бюдж.кл. 11021000 “Податок на прибуток приватних підприємств” та просило вказану суму 31000000,00 грн., перерахувати на лицьову картку акцизного збору по коду бюдж.кл. 14021700 “Бензин моторний для автомобілів” (а.с. 62 т.1).

05.11.2012р. ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” з посиланням на ст.43 ПК України та п.6 Наказу ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010р. №974/1597/499, подало до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС заяву № 51-11-Б/2609 про повернення помилково зарахованих грошових коштів в сумі 28000000, 00 грн. (а.с. 65).

Тобто, саме 05.11.2012р. ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” вперше звернувся до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС з заявою про повернення помилково зарахованих грошових коштів в сумі 28000000, 00 грн., оскільки 02.08.2010р. позивач звертався до СДПІ з заявою про перерахування на лицьову картку акцизного збору 31000000,00 грн.

У подальшому позивач, звертався з листами до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС: № 5.1-11-5/242 від 30.01.2013 р.(а.с. 68 т.1), № 51-11-5/1462 від 06.06.2013 р. (а.с. 69 т.1), № 5.1-11-5/1662 від 03.07.2013 року (а.с. 70 т.1), про надання пояснення, щодо стану розгляду заяви № 5.1-11-5/2609 від 05.11.2012 р. про повернення помилково зарахованих грошових зобов'язань в сумі 28000000,00 грн.

03.07.2013р. СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС за наслідком розгляду листа позивача від 06.06.2013р. №51-11-5/1462 надало відповідь за №11423/10/20-227, що згідно листа Окружної ДПС - Центрального офісу з обслуговування ВПП ДПС від 30.07.2012р. №6313/7/20-136, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС 02.07.2013р. була направлена інформація до Центрального офісу для погодження повернення надміру сплаченого податку на прибуток на розрахунковий рахунок платника у сумі 28000000 грн. по ПАТ“Одеський НПЗ та після отримання відповіді буде розглянуто питання щодо підготовки документів на повернення до ГУ ДКС в Одеській області (а.с. 71 т.1).

Прі цьому, лист позивача від 06.06.2013р. № 51-11-5/1462 не є у розумінні приписів ст.43 ПК України заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, а є запитом про надання пояснень, щодо стану розгляду заяви №5.1-11-5/2609 від 05.11.2012р.

З 05.01.2015р. позивач взятий на облік в ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, що підтверджено повідомленням (а.с. 119 т.1).

12.02.2015р. позивач з посиланням на ст.43 ПК України та п.6 Наказу Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013р. №882/1188, подав до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси заяви № 5-11/141 та №5-11/142 про повернення та перерахунок помилково сплачених грошових зобов'язань в сумі 22000000,00 грн., (а.с. 121,122 т.1).

ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, розглянуло листи позивача № 5-11/141, № 5-11/142 від 12.02.1015р. та з посиланням на положення п. 43.3 ст. 43 ПК України надало відповідь, що заявлені кошти не підлягають поверненню. (а.с. 120 т.1).

Відповидно до п.п. 14.1.182 п.14.1 ст.14 ПК України, помилково сплачені грошові зобов'язання, це суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань.

Як відчать матеріали справи, позивач є платником податку на прибуток підприємств, що підтверджується актами звірки розрахунків по податку на прибуток від 31.12.2010 року (а.с.64 т.1) та від 02.11.2012 року (а.с.67 т.1).

Отже у розумінні приписів п.п. 14.1.182 п.14.1 ст.14 ПК України, перерахування позивачем авансу по податку на прибуток за 1-е півріччя 2010 року у сумі 31000000,00грн. згідно платіжного доручення №30 від 30.07.2010р. не є помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями.

Відповідно до п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України, надміру сплачені грошові зобов'язання, це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Таким чином, сплачені ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” згідно платіжного доручення №30 від 30.07.2010р. кошти у сумі 31000000,00 грн. є надміру сплаченим грошовим зобов'язанням по податку на прибуток.

Згшдно зі ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п.43.1). У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п.43.2). Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.43.3). Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п.43.4). Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.43.5).

Приписами ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України, визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Порядок повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, що визначений в Порядку №974 та Порядку №882 кореспондується з приписами ст. 43 ПК України.

Відповідно до Порядку №974/1597/499 (який діяв на час виникнення вказаних правовідносін та втратів чинність з 25.02.2014р.), повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.5). Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі. Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний рахунок платника податку в банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, незалежно від виду бюджету; готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п.6). Орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України. За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби. Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України (п.7).

Як встановлено судом 02.08.2010р. ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод” звернулося до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі з листом №51-11-5/4501, де повідомляло СДПІ, про помилково зараховані грошові кошти в сумі 31000000,00 грн., та просило перерахувати 31000000,00 грн., на лицьову картку акцизного збору по коду бюдж.кл. 14021700 “Бензин моторний для автомобілів”. Також 05.11.2012р. ПАТ “Лукойл - Одеський нафтопереробний завод”, подавало до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС заяву № 5.1-11-5/2609 про повернення помилково зарахованих грошових коштів в сумі 28000000, 00 грн.

Проте СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі та СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС проявивши бездіяльність не розглянули в установлені строки заяви позивача: від 02.08.2010р. №51-11-5/4501 та від 05.11.2012 р. № 51-11-Б/2609, що є протиправним.

Відповідно до Порядку №882/1188 (який діяв з 25.02.2014р. по 22.01.2016р.) передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.5). Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: 1) на поточний рахунок платника податку в банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Міндоходів, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в банку; 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків у якості авансових платежів (передоплати) або грошової застави: на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу Міндоходів у відповідному уповноваженому банку (у разі коли кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою) (п.6). Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242. За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства. За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів. Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства (п.7)

Судом встановлено, що заяви позивача №5-11/141, № 5-11/142 від 12.02.2015р. розглянуті ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області та надано відповідь. (а.с. 120 т.1).

Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, якиі затверджений наказом Мінфіну №1146 від 15.12.2015р. та набув чинности з 22.01.2016р. також передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Однак, як встановлено судом, сплачений аванс по податку на прибуток у розмірі 31000000,00 грн., (а.с. 61 т.1), не є помилково сплаченим грошовим зобов'язанням, а заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань позивач до відповідачів не подавав.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що вказані правовідносини з повернення помилково сплачених грошових зобов'язань та надміру сплачених грошових зобов'язань регулюються одними й тими ж приписами податкового законодавства а тому вказані кошти повинні були бути повернутими з огляду на те, що хоча порядок дій податкових органів у разі надходження таких заяв регулюється одними нормами податкового законодавства, однак їх правовий характер є різним.

Діскреційні повноваження - це сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.

Разом з тим, відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, дискреційні повноваження податкових органів повінни чітко кореспондуватісь з приписами ст.19 Конституції України і можуть бути вчинені лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Щодо позовної вимоги ПАТ “Одеський нафтопереробний завод” про стягнення з Державного бюджету України через ГУ Державної казначейської служби в Одеській області на користь ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів діючого податкового та бюджетного законодавства, повноваження щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків є компетенцією органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в даному випадку, це Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, яке після надходження висновку від податкового органу про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Судом встановлено, що висновок від СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі та ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області про повернення з бюджету позивачу помилково сплачених коштів до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області не надходив.

Відповідно відсутні правові підстави вважати, що Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області порушило права позивача щодо неповернення вищевказаних сум коштів.

При цьому, відповідно до п.43.1 та п.43.2 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

ПАТ “Одеський нафтопереробний завод” у зв'язку із тим, що у нього утворилась заборгованість по оплаті податкових зобов'язань зі збору за користування рвдіочастотними ресурсом України у сумі 1954,95грн., по єдиному соцільному внеску у сумі 16 714 076,61грн., збору за спеціальне використання води у сумі 10 247,29грн., заборгованість за викиди забруднюючих речовин у сумі 12 369,86грн., заборгованість по оплаті за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 958,44грн., по земельному податку у сумі 3 780 870,75грн., по податку на нерухоме майно у сумі 5 333,49грн., по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковімі агентамі у сумі 510грн.,19.07.2016р. звернувся до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з листом №5-11/120 щодо погашення зазначених зобов'язань по оплаті податків і зборів за рахунок суми надмірно сплаченого податку на прубуток та надав заяву про повернення на поточний рахунок позивача надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 7 473 678,61грн. (а.с.29-30 т.3).

Разом з тим, відповідно до наданої ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області до суду довідки станом на 20.07.2016р. у позивача рахується податковий борг у сумі 20 526 321,39грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України через ГУ Державної казначейської служби в Одеській області на користь ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 7473678,61грн.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів.

Відповідно до положень ч.1, ч.2 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС щодо не розгляду по суті заяви про повернення з Державного бюджету України ПАТ “Одеський нафтопереробний завод” помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 28000000грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одеський нафтопереробний завод” підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст.158 - 163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одеський нафтопереробний завод”- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС щодо не розгляду по суті заяви про повернення з Державного бюджету України ПАТ “Одеський нафтопереробний завод” помилково сплаченого податку на прибуток у розмірі 28000000грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 09.08.2016р.

Суддя К.О. Танцюра