Справа № 815/2998/16
22 серпня 2016 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” до ОСОБА_1 митниці ДФС, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною відмови №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р. в поверненні сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн., зобов'язання підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн.,,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” звернулось до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною відмову ОСОБА_1 митниці ДФС листом №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р., в поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн.; зобов'язати ОСОБА_1 митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що внаслідок коригування органом ДФС митної вартості товарів, що ввозилися ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” на митну територію України, Товариством, з урахуванням Рішення ОСОБА_1 митниці ДФС від 02.04.2015р. №500040001/2015/410004/1 про коригування митної вартості товарів, надміру сплачено суму мита і податку на додану вартість. При цьому, позивач наголошує, що вищеозначене Рішення ОСОБА_1 митниці ДФС від 02.04.2015р. №500040001/2015/410004/1 скасовано Постановою ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015року по справі 815/2804/15, у зв'язку з чим ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” має право на повернення з Державного бюджету України сум надміру сплачених митних платежів.
Відповідач - ОСОБА_1 митниця ДФС з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (вхід.№17345/16 від 02.07.2016р.), зазначаючи, що з метою завершення процедури контролю правильності визначення митної вартості товарів, митне оформлення яких вже здійснено, митницею вжито заходів з ініціювання перед ГУ ДФС в Одеській області проведення документальної перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за митною декларацією №500040001/2015/004339 від 02.04.2015р. Також, ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” повідомлено, що у відповідності до положень частини 7 статті 55 Митного кодексу України, надана ТОВ «УЛС Глобал» по вищенаведеним митним деклараціям фінансова гарантія у вигляді внесеної грошової застави у загальній сумі 172427,71грн. перерахована до Держбюджету України, а виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів на підставі виконавчих документів проводиться виключно органами Казначейства у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011року №845
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області у судове засідання 15.08.2016р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, заперечення на позов не надав.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що представники відповідача - ОСОБА_1 митниці ДФС, та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області до суду не з»явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи митного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 18.05.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” звернулось ОСОБА_1 митниці ДФС із заявою №3515/10-29, за підписом директора Товариства ОСОБА_3, у якій останнім викладено прохання повернути надміру сплачені податки по ТН 500040001/2015/004339(022 вид - 33159,18грн., 028 вид - 139268,53грн.), загальною сумою 172427,71грн. на п/р 26006054322521 в ПАТ «ПриватБанк» МФО 328704.
За результатами розгляду вказаної заяви ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” від 18.05.2016р. №3515/10-29, ОСОБА_1 митницею ДФС на адресу ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” надіслано Лист-відповідь від 15.06.2016р. №2102/10/15-70-19-01, у якому зазначено, що з метою завершення процедури контролю правильності визначення митної вартості товарів, митне оформлення яких вже здійснено, митницею вжито заходів з ініціювання перед ГУ ДФС в Одеській області проведення документальної перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за митною декларацією №500040001/2015/004339 від 02.04.2015р. Також, ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” повідомлено, що у відповідності до положень частини 7 статті 55 Митного кодексу України, надана ТОВ «УЛС Глобал» по вищенаведеним митним деклараціям фінансова гарантія у вигляді внесеної грошової застави у загальній сумі 172427,71грн. перерахована до Держбюджету України, а виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів на підставі виконавчих документів проводиться виключно органами Казначейства у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011року №845.
Не погодившись з означеним ОСОБА_1 митниці ДФС від 15.06.2016р. №2102/10/15-70-19-01 позивач - ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” про визнання протиправною відмови ОСОБА_1 митниці ДФС листом №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р., в поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн., зобов'язання ОСОБА_1 митниці ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн., є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 02.12.2014року між компанією “Fuji Industries Limited” (Продавець) та ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” (Покупець) був укладений Контракт №02/12-СН-ULS на придбання товару. Найменування та кількість товару, ціна, умови постачання, вартість партії поставки, строк поставки, інші умови обумовлюються сторонами в специфікаціях до зазначеного контракту.
На виконання вимог означеного Контракту на адресу TOB “УЛС ГЛОБАЛ” надійшов товар - “тканина з синтетичних поліефірних волокон, змішані головним чином або винятково з штапельних волокон віскози, шириною 1,5м”, виробник - “Fuji Industries Limited”, країна виробництва - Китай.
З метою декларування товару ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” до ОСОБА_1 митниці Державної фіскальної служби 01.04.2015року подано митну декларацію №500040001/2015/004286.
Судом встановлено, що на підтвердження заявленої митної вартості товару, декларантом разом із декларацією подані наступні документи: картка обліку особи, яка здійснює операції товарами від 11.03.2015року №500/2014/0000358, морський транспортний документ (морська накладна) NBSLO42527 від 09.02.2015 року, міжнародна автомобільна накладна (CMR) №32 від 31.03.2015року, коносамент NBSLO42527 від 09.02.2015року, прейскурант (прайс-лист) виробника товару HGG150015 від 06.02.2015року, висновок експерта про вартісні характеристики товару №20-06/04-2015 від 01.04.2015року, рахунок-фактура (інвойс) HGG150015 від 06.02.2015р., пакувальний лист INKU2416880/1 від 07.02.2015року, доповнення до контракту від 06.02.2015року №2, зовнішньоекономічний контракт від 02.12.2014року №02/12-СН-ULS, інформація про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товарів №2761 від 09.02.2015року, сертифікат про походження товару загальної форми 15С3306А3715/00003 від 09.02.2015року, акт фізичного огляду №б/н від 01.04.2015року, звіт про зважування №б/н від 31.03.2015року, копія митної декларації країни відправлення №310120150519599492 від 07.02.2015року, інформаційний код результатів митного огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №2/1-0-0-1/1/00/5/1/14 від 02.04.2015року, митна декларація №500040001.2015.004286 від 02.04.2015року.
За наслідками візуальної перевірки наданих ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ”, разом із митною декларацією документів, та співставлення даних, поданих декларантом для підтвердження заявленої митної вартості зазначеного товару, митним органом встановлено, що подані документи містять розбіжності, у зв'язку з чим, на підставі положень ч.3 ст.53 Митного кодексу України, ОСОБА_1 митницею ДФС повідомлено декларанта про необхідність подання протягом 10 календарних днів додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості, а саме: договору (угода, контракт) із третіми особами, пов'язаного з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається, а також виписку з бухгалтерської документації.
Листами від 02.04.2015року №02/04-3 та №02-/7 ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” повідомлено митницю про неможливість надання до ОСОБА_1 митниці ДФС протягом 10 днів витребуваних документів.
02.04.2015 року ОСОБА_1 митницею Державної фіскальної служби прийнято рішення про коригування митної вартості товару №500040001/2015/410004/1, яким визначено митну вартість товару на рівні 5,00дол. США за кг нетто.
На підставі прийнятого рішення про коригування митної вартості товару ОСОБА_1 митницею Державної фіскальної служби ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” видано картку відмови №500040001/2015/00012 від 02.04.2015року.
Судом встановлено, 02.04.2015року, відповідно до ст.55 Митного кодексу України, товари ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ”, за митною декларацією №500040001/2015/004339, випущено в вільний обіг, згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
Судом також з»ясовано, що Постановою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 16 червня 2015року по справі 815/2804/15 в задоволенні адміністративного позову ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” до ОСОБА_1 митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 02 квітня 2015року №500040001/2015/410004/1, та картки відмови у прийнятті декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 02 квітня 2015року №500040001/2015/00012, відмовлено.
Постановою ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015року по справі 815/2804/15 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” задоволено, постанову ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 16 червня 2015року скасовано; прийнято нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_1 митниці Державної фіскальної служби України про коригування митної вартості товарів від 02 квітня 2015року №500040001/2015/410004/1, та картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 02 квітня 2015року №500040001/2015/00012.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.10.2015р. відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 митниці ДФС на постанову ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” до ОСОБА_1 митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування картки відмови та рішення про коригування митної вартості товарів. Витребувано з ОСОБА_1 окружного адміністративного суду справу №815/2804/15. Зупинено виконання постанови ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015року у справі №815/2804/15 до закінчення розгляду справи у суді касаційної інстанції.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.04.2016р. касаційну скаргу ОСОБА_1 митниці ДФС залишено без задоволення, а Постанову ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015року - без змін.
Відповідно до частин 1, 2 статті 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, зокрема й тих, що ввозяться відповідно до митного режиму імпорту, визначається декларантом з дотриманням правил, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 52 Митного кодексу України України на декларанта або уповноважену ним особу покладається обов'язок заявляти митну вартість товару під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII та главою 8 розділу ІІІ цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 24 МК України, кожна особа має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність митних органів, організацій, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов'язаної з помилковою та/або надмірною сплатою митних платежів. Визначення того, що належить розуміти як помилково та/або надміру сплачені митні платежі, у Митному кодексу України відсутнє, однак воно міститься в податковому законодавстві.
Відповідно до пункту 27 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, поняттям «митні платежі», з-поміж іншого, охоплюється ПДВ із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
Згідно з пунктом 14.1.115 частини 1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), правила якого застосовуються до відносин, пов'язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов'язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Митне та податкове законодавство не містить переліку причин, через які може статися помилкова та/або надмірна сплата сум платежів. Оскільки визначення розміру (суми) митних платежів здійснюється шляхом дій над кількісними числовими показникам (одиницями) виміру, не виключено, що операції з ними з якихось причин можуть призвести до неправильного (хибного) розрахунку чи обчислення сум платежів. Важливо, що в основі таких дій не було умисних протиправних дій суб'єктів правовідносин, діяльність яких пов'язана із визначенням і справлянням митних платежів.
Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів визначено статтею 301 Митного кодексу України від 13.03.2012р. №4495-VI (зі змінами та доповненнями) відповідно до якої повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Зокрема, з наявних в справі доказів вбачається, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ”, з урахуванням вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007року №618, зареєстрованого в Мін'юсті 25.09.2007року за №1097/14364, звернулося до ОСОБА_1 митниці ДФС з відповідною заявою від 17.05.2016р. №17/05/16-1 щодо повернення надмірно сплачених податків, котра була отримана уповноваженою особою відповідача 18.05.2016р. (вх. номер ОСОБА_1 митниці ДФС 3515/10-29).
Однак, за результатами розгляду вищеозначеної заяви ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” від 17.05.2016р. №17/05/16-1, ОСОБА_1 митницею ДФС на адресу ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” надіслано Лист-відповідь від 15.06.2016р. №2102/10/15-70-19-01, у якому зазначено, що з метою завершення процедури контролю правильності визначення митної вартості товарів, митне оформлення яких вже здійснено, митницею вжито заходів з ініціювання перед ГУ ДФС в Одеській області проведення документальної перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за митною декларацією №500040001/2015/004339 від 02.04.2015р. Також, ТОВ “УЛС ГЛОБАЛ” повідомлено, що у відповідності до положень частини 7 статті 55 Митного кодексу України, надана ТОВ «УЛС Глобал» по вищенаведеним митним деклараціям фінансова гарантія у вигляді внесеної грошової застави у загальній сумі 172427,71грн. перерахована до Держбюджету України, а виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів на підставі виконавчих документів проводиться виключно органами Казначейства у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011року №845.
Процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами визначено Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007року №618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007року за №1097/14364 (зі змінами та доповненнями), відповідно до абзаців 1,2 пункту 1, 2- 4 розділу ІІІ якого для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007р. №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Взаємовідносини територiальних органів Державної фіскальної служби України з мiсцевими фiнансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статтi 45 та частини другої статтi 78 Бюджетного кодексу України, регламентовано Порядком взаємодії територiальних органів Державної фіскальної служби України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015р. №1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015р. за №1679/28124 (зі змінами та доповненнями), відповідно до п.п.5,7,8 якого повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових забовязань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку; два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку; три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011року №1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що саме на митний орган покладено обов'язок у законодавчо визначений строк підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету, та подати його для виконання відповідному органову, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який відповідно здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків.
Водночас, матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 митницею ДФС у визначений законом строк було підготовлено Висновок про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, що свідчить про недотримання відповідачем вимог чинного законодавства.
Між тим, відповідно до Порядку взаємодії територiальних органів Державної фіскальної служби України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015р. №1146, основною умовою повернення коштів є саме обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Згідно з частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Отже, системний аналіз наведених норм права в контексті фактичних обставин справи дає підстави для висновку, що у разі незгоди з рішенням чи дією митних органів з питань: перевірки достовірності документів, що підтверджують країну походження товару, який переміщується на митну територію України; визначення, призначення, заявлення, з'ясування достовірності, коригування та/чи інших дій щодо митної вартості; митного контролю і митного оформлення, декларант (суб'єкт господарювання, підприємство) може оскаржити такі дії чи рішення до суду.
Аналізуючи зазначені норми Верховний Суд України у постановах від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), 25 листопада 2014 року (справа № 21-338а14), від 03 листопада 2015 року (справи №21-422а15), зазначив, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи. При цьому, у постанові від 03 листопада 2015року №21-2220а15 Верховний Суд України вказав, що у випадку необґрунтованої відмови митного органу у здійсненні митного оформлення товару та надмірною у зв'язку із цим сплатою декларантом митних платежів, належним способом захисту є зобов'язання митниці скласти та надати управлінню ДКСУ висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що надмірна сплата митних платежів відбулась внаслідок помилки митного органу у зв'язку з прийняттям рішення про коригування митної вартості товару, котре в подальшому скасовано відповідними судовими рішеннями, а тому відповідач - ОСОБА_1 митниця ДФС, з урахуванням вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007року №618, має підготувати, та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів відповідний Висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Крім того, судом з'ясовано, що у Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” станом на 02.06.2016р. відсутня заборгованість зі сплати податків, зборів, про що свідчить наявна у матеріалах справи Довідка Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 02.06.2016р. №6918/10/15-03-17-00.
Відтак, беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку щодо правомірності, та обґрунтованості позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” щодо визнання протиправною відмови ОСОБА_1 митниці ДФС №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р. у поверненні сум надмірно сплаченого ввізного мита, та податку на додану вартість, зобов'язання ОСОБА_1 митниці ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення сум надмірно сплаченого ввізного мита, та податку на додану вартість.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч.3 ст. 105 КАС України позивач має право, у тому числі, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях митного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ”, відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” до ОСОБА_1 митниці ДФС, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною відмови №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р. в поверненні сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн., зобов'язання підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн., задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову ОСОБА_1 митниці ДФС, викладену в ОСОБА_1 №2102/10/15-70-19-01 від 15.06.2016р., в поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159,18грн., податку на додану вартість у розмірі 139268,53грн.
3. Зобов'язати ОСОБА_1 митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” сум надмірно сплаченого ввізного мита в розмірі 33159(тридцять три тисячі сто п'ятдесят дев»ять)грн. 18коп., податку на додану вартість у розмірі 139268(сто тридцять дев»ять тисяч двісті шістдесят вісім)грн. 53коп.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УЛС ГЛОБАЛ” (68094, Одеська обл., м.Іллічівськ, с.Бурлача Балка, вул.північна,41, код ЄДРПОУ 39158662) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3964(три тисячі дев'ятсот шістдесят чотири)грн. 41коп.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.