Постанова від 10.08.2016 по справі 814/880/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

10 серпня 2016 р. Справа № 814/880/16

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2,

до за участю: позивача: ОСОБА_1 відповідач: не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутностіВрадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області,

провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до адміністративного суду з позовом до Врадіївської державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність посадових осіб Врадіївської РДА щодо ненадання сім'ї ОСОБА_2 статусу дитячий будинок сімейного типу (далі ДБСТ), ненадання можливості реалізувати згідно законодавства право на сім'ю, опіку, піклування, зобов'язання надати ознайомитися із справою потенційних батьків-вихователів, висновком фахівців про доцільність створення ДБСТ, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо надання статусу дитячого будинку сімейного типу.

Свої позовні вимоги позивачі обґрунтували тим, що тривалий час намагаються створити дитячий будинок сімейного типу, зверталися з цього приводу до Врадіївської РДА, але постійно отримують відмови. На останні звернення від 14.04.16, вони отримали необґрунтовану відмову відповідача. Всі вимоги щодо утворення дитячого будинку сімейного типу ними виконані, але відповідач під штучними приводами затягує надання ним цього статусу та наповнення будинку дітьми.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свої заперечення Врадіївська РДА обґрунтувала тим, що відповідно до законодавства створення дитячого будинку сімейного типу потребує декілька етапів: звернення зацікавлених осіб, розгляд поданих документів та обстеження умов проживання, направлення на навчання до обласного Центру соціальних служб, поставлено на обліку потенційних батьків вихователів, добір дітей, укладання угоди між батьками вихователями та райдержадміністрацією. Оскільки в теперішній час не вирішено питання щодо підбору дітей для ДБСТ ОСОБА_2, неможливо прийняти рішення про створення ДБСТ.

Дослідив матеріали справи, вислухав позивача, суд встановив наступне.

В період з 24 лютого по 21 березня 2016 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пройшли навчання (курси підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі та рекомендовані до включення до Єдиного банку даних потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

14.04.16 Служба у справах дітей Врадіївської районної державної адміністрації надала висновок про наявність умов для створення дитячого будинку сімейного типу на базі сім'ї ОСОБА_1 та ОСОБА_2, відповідно якого у них є умови для створення дитячого будинку сімейного типу та взято на облік потенційних кандидатів в батьки-вихователі в службі у справах дітей Врадіївської райдержадміністрації за №30 від 14.04.16.

14.04.16 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області з заявою про надання сім'ї статусу дитячого будинку сімейного типу.

20.04.16 Врадіївська РДА надала відповідь ОСОБА_1 та ОСОБА_2, відповідно до якої повідомило позивачів про необхідність написати заяву про постановку на облік як батьків-вихователів та ввести необхідні дані в електронну базу ЄІАС «Діти».

Відповідно до п.2 Положення про дитячий будинок сімейного типу, яке затверджено постановою КМУ №564 від 26.04.02 дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до п.3 Положення рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу приймається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчими органами міських, районних у містах (в разі утворення) рад (далі - орган, який прийняв рішення) на підставі заяви осіб або особи, яка не перебуває у шлюбі, що виявили бажання створити такий будинок, з урахуванням результатів навчання, подання відповідного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і висновку служби у справах дітей про наявність умов для його створення. Зазначених осіб обов'язково інформує служба у справах дітей про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дітей, яких вони бажають узяти на виховання та спільне проживання.

Таким чином, необхідним умовами для прийняття рішення про створення ДБСТ є звернення зацікавлених осіб, проходження ними навчання, висновок про наявність умов для створення ДБСТ.

Як вбачається з матеріалів справ, всі зазначені умови для створення ДБСТ на базі сім'ї ОСОБА_2 вже виконані.

За таких обставинах в судовому засіданні залишилось непоясненним, чому відповідачем не було прийнято рішення за зверненням позивачів від 14.04.16 про створення на дитячого будинку сімейного типу.

Посилання відповідача у листі від 20.04.16 за № 456/16-01 на необхідність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з'явитися до Врадіївської РДА та написати заяву для поставлення на облік як батьків-вихователів є неналежне (арк.спр.19).

По-перше, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 такі заяви подали ще 13.01.16, що підтверджується наданими в судовому засідання копіями з відмітками про вхідну реєстрацію (арк.спр.61, 62), а по-друге, в самому Висновку Служби у справах дітей Врадїївської РДА від 14.04.16 зазначено, що позивачів вже взято на облік як батьків-вихователів за №30 від 14.04.16 (арк.спр.52).

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши рішення по зверненню ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про створення на базі їх сім'ї дитячого будинку сімейного типу, а відмову мотивував неналежними обставинами, а тому в цій частині позов належить задовольнити.

Також, порушене право позивачів на належний розгляд їх звернення про надання статусу дитячий будинок сімейного типа необхідно поновити шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про створення дитячого будинку сімейного типа.

Щодо позовних вимог про зобов'язання надати ознайомитися із справою потенційних батьків-вихователів, висновком фахівців про доцільність створення ДБСТ, то необхідно відмовити в їх задоволенні, оскільки з пояснень як позивача, так і з заперечень відповідача, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 була надана можливість ознайомлення із справою потенційних батьків-вихователів, висновком фахівців про доцільність створення ДБСТ, якою позивачі вже скористалися.

Позов задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1, ОСОБА_2 про надання сім'ї ОСОБА_2 статусу дитячого будинку сімейного типу.

3. Зобов'язати Врадіївську районну державну адміністрацію повторно розглянути звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання сім'ї ОСОБА_2 статусу дитячого будинку сімейного типу.

4. В решті позовних відмовити.

5. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 15.08.16

Суддя В.В. Біоносенко