Справа № 520/3311/16-а
Провадження № 2-а/520/366/16
24 березня 2016 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Прохоров П.А.,
при секретарі Цвігун А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Київського районного відділу у місті Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про затримання та примусове видворення з України,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом про затримання та примусове видворення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що на час подання позову перебуває на території Київського району м. Одеси, за межі України у порядку, передбаченому ст. 183-5 КАС України.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказував на те, що відповідач нелегально прибув в Україну 22.10.2015 року через КПП «Аеропотрт-Бориспіль» по паспорту громадянина Китайської Народної Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_1, виданому 19.09.2010 року, з терміном дії до 18.09.2020 року для працевлаштування, однак з 20.02.2016 року перебуває на території України незаконно, постійного місця проживання та законного джерела доходів не має. До 23.03.2016 року працював на території проминку «7 км.», де в ході проведення заходів співробітниками Служби безпеки України спільно з працівниками сектору протидії нелегальній міграції управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в Одеській області його було виявлено та затримано.
З викладених обставин позивач вказував на те, що відповідач перебуває на території України незаконно, із простроченням строку перебування, за що на нього відповідно до Постанови серії ПН МОД 061446, від 23.03.2016 року, було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн., з чого, на думку позивача, слідує обґрунтована необхідність задоволення вимог адміністративного позову та видворення відповідача за межі України на підставі рішення суду.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач - громадянин Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, в судовому засіданні адміністративний похов визнав, вказав, що він не має фінансової можливості покинути територію України.
На питання суду відповідач повідомив, що передбачених ст.3 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» обставин що, загрожували б його здоров'ю немає.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
За правилами частини шостої статті 6 КАС України іноземці та особи без громадянства користуються в Україні таким самим правом на судовий захист в адміністративних справах, що і громадяни України.
Згідно з ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
При цьому, відповідно до роз'яснень інформаційного листа Вищого Адміністративного суду України від 13.06.2013 року № 844/12/13-13, позивачем у справах про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України може бути Державна міграційна служба України безпосередньо або її територіальні органи чи підрозділи.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", - іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", передбачено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Відповідно до ч. 15 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами другою-чотирнадцятою цієї статті вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд, або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України. Іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні (частина четверта статті 4 Закону).
Правилами ч. 1 ст. 21 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", передбачено, що в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.21 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Частиною першою статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Так, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи.
23.03.2016 року працівниками РВ у місті Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області був виявлений громадянин Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який перебуває на території України нелегально, так як мав покинути територію України у строк до 20.02.2016 року, що вбачається з аналізу змісту Візи НОМЕР_2, виданої на ім'я відповідача, де зазначено граничний строк перебування на території України 90 днів, та на якій вчинено відмітку про перетин КПП «Бориспіль» 22.11.2015 року.
Особа громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлена на підставі вказаної Візи та паспорту громадянина Китайської Народної Республіки для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданому 19.09.2010 року, з терміном дії до 18.09.2020 року.
Співробітниками Київського РВ у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області було встановлено, що ОСОБА_1 в'їхав на територію України з метою працевлаштування, що підтверджується наданими відповідачем у судовому засіданні поясненнями та його письмовими поясненнями від 23.03.2016 року, що були надані ним Завідувачу сектором протидії нелегальній міграції ГУДМС України в одеській області, Ю.С. Домбровському.
У зв'язку з затриманням та з'ясуванням наведених обставин співробітниками ДМС України було складено протокол про адміністративне правопорушення (від 23.03.2016 року), та винесено постанову про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Разом з тим Рішенням №5 про примусове повернення в країну походження громадянина Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, від 23.02.2016 року, що було винесено завідувачем сектору протидії нелегальній міграції управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУДМС України в Одеській області та затверджено Начальником ГУДМС України в Одеській області, відповідача було зобов'язано покинути територію України у строк до 24 березня 2016 року.
Відповідно до відмітки у такому рішенні відповідач з вказаним рішенням був ознайомлений невідкладно, та прийняв зобов'язання не пізніше вказаного строку залишити територію України, однак, як вбачається з фактичних обставин, відповідач таке зобов'язання не виконав, та таким чином на теперішній час відповідач знаходиться на території України нелегально, порушуючи правила перебування іноземців на території України та з такого посилання представника позивача на неможливість добровільного виїзду відповідача за межі України вбачаються об'єктивно обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
В силу з ч. 5 ст. 30 даного Закону, рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, зобов'язання про залишення території України він не виконав, бажання покинути територію України не має, а тому підлягає примусовому видворенню з України.
, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження Відповідно до ст.3 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», 1950 року, учасником якої є Україна, та ст. 31 ЗУ "Про правовий статут іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
З матеріалів справи - письмових пояснень від 23.03.2016 року, що були надані відповідачем співробітникам ГУДМС України, та усних пояснень, що були надані відповідачем у судовому засіданні, вбачається, що обставини, які зазначені ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 31 ЗУ "Про правовий статут іноземців та осіб без громадянства", що унеможливлювали би примусове видворення за межі України не встановлено. Також не встановлено і обставин, відповідно до яких на відповідача поширювалась би дія ЗУ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Разом з тим, відповідач не звертався до Управління Державної міграційної служби у м. Києві з заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, та доказів законності свого перебування на території України та/або набуття ним громадянства України не надав, доводи представника позивача не спростував.
Крім того, ст. 4 вищевказаного Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI, визначені підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однак, суду, при розгляді даної справи, жодних відомостей про існування підстав, які визначені в наведеній статті, відповідачем не надано.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги, що відповідач не має дозволів на право перебування на території України, немає матеріальних засобів до існування, зважаючи на те, що відповідно до п. 22 ст. 32 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства котрі не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних з видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок держави, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати позовну заяву вмотивованою належним чином та такою що є підставою для прийняття судом рішення про примусове видворення відповідача за межі України, що передбачено п.7 ч.2 ст. 162 КАС України.
Одночасно з тим з тих самих підстав задоволенню підлягають і вимоги позивача про затримання громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Разом з тим, відповідно до положень п.5 ч.2 ст. 256 КАС України, суд, діючи відповідно до наданих йому повноважень, допускає це рішення про примусове видворення іноземця за межі України до негайного виконання.
Виходячи з викладеного та керуючись положеннями Керуючись ст.ст. 6, 7-9, 11, 50 71, 118, 158,160, 162, 163, 167, 183-5, 256 КАС України, ст.ст. 1, 3,4, 9, 15, 16,21, 25, 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статут іноземців та осіб без громадянства»,
постановив:
Адміністративний позов Київського районного відділу у місті Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про затримання та примусове видворення з України - задовольнити.
Примусово видворити громадянина Китайської Народної Республіки, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України.
Затримати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд шляхом подачі до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Прохоров П. А.