Постанова від 17.08.2016 по справі 520/8865/16-а

Справа № 520/8865/16-а

Провадження № 2-а/520/511/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.08.2016 року суддя Київського районного суду міста Одеси Чаплицький В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 13.05.2016 року № 825970 «Про відмову у перерахунку пенсії»; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 з 01.01.2016 року.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в УПФ України у Київському районі м. Одеси з 29.12.2006 року та їй призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури, позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку призначеної раніше пенсії згідно поданої довідки про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337. Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси № 825970 від 13.05.2016 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії через те, що внесеними до пенсійного законодавства змінами з 01.06.2015 року призначення та перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не здійснюються.

Відповідач подав письмові заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

Судом встановлено наступні обставини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у Київському районі м. Одеси з 29.12.2006 року.

Згідно пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_1 позивачці призначено пенсію за вислугу років довічно. Пенсію призначено у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року.

15.04.2016 року прокуратурою Одеської області було надано позивачці довідку № 337 про заробітну плату для здійснення перерахунку пенсії.

05.05.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, у зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси № 825970 від 13.05.2016 року, за результатами розгляду поданої заяви, було відмовлено позивачці у здійсненні перерахунку пенсії.

В обґрунтування прийнятого рішення відповідач посилався на те, що відповідно до п. 5 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року (який набрав чинності з 01.04.2015 року), з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з таких підстав:

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої були підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Таким чином, згідно внесених до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 змін, була підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

В свою чергу, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон N 3668-VI), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», і зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, тобто з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Слід зазначити, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 також було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.05.2014 року, а саме, було змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, у зв'язку з прийняттям вказаного Закону встановлені ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим також не змінювались.

Посилання відповідача, як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, на п. 5 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року (який набрав чинності з 01.04.2015 року), згідно якого, на думку відповідача, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованим та не приймається до уваги судом, з огляду на те, що положення вказаного нормативно-правового акту стосуються саме порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що на даний час жодним нормативно-правовим актом не заборонено проведення перерахунку пенсії, а у зв'язку із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівників прокуратури, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачці згідно довідки прокуратури Одеської області № 337 від 15.04.2016 року, а рішення відповідача про відмову у здійсненні такого перерахунку від 13.05.2016 року не відповідає положенням діючого законодавства, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивачка також просила здійснити перерахунок її пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 з 01.01.2016 року.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи трудової книжки позивачки, її трудовий стаж становить понад 20 років, у тому числі стаж роботи в органах прокуратури на посаді прокурора - понад 17 років.

З огляду на зазначене, та враховуючи положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці, згідно якої пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, однак за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, суд приходить до висновку, що в даному випадку, перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен бути здійснений, виходячи із розміру 90 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15 та від 01 березня 2016 року у справі №21-3397а15 (161/20170/14-а).

Що стосується періоду, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачці, слід відмітити наступне:

Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої відбулось підвищення посадових окладів прокурорів, тобто з прийняттям якої виникли підстави для перерахунку раніше призначених пенсій прокурорам, набрала чинності 15.12.2015 року.

Таким чином, із врахуванням положень ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», право на перерахунок пенсії у позивачки виникло з 01.01.2016 року.

З огляду на звернення позивачки до управління Пенсійного Фонду України у Київському районі м. Одеси за перерахунком пенсії в межах 12 місяців з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, такий перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен бути здійснений саме з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.

В свою чергу, згідно Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, суд вважає, що положення вказаного Закону не можуть застосуватись при перерахунку та виплаті пенсії позивачці, а тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен здійснюватись без обмеження максимального розміру.

Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що представниками управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси не було доведено обґрунтованості та правомірності прийнятого рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому, на думку суду, поданий адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 13.05.2016 року № 825970 «Про відмову у перерахунку пенсії».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2016 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 та без обмеження її максимального розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 551 гривень 20 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Чаплицький В. В.