Постанова від 17.08.2016 по справі 520/7972/16-а

Справа № 520/7972/16-а

Провадження № 2-а/520/492/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.08.2016 року

суддя Київського районного суду міста Одеси Чаплицький В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, з вимогою визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 840974 від 17.07.2012.3 року щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури за умов оплати праці працівників органів прокуратури», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року відповідно до Закону «Про прокуратуру» на підставі постанови Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури за умов оплати праці працівників органів прокуратури», із розрахунку 88 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до довідки прокуратури Одеської області від 17.07.2012 року № 429 та здійснити відповідні виплати та визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 840974 від 22.06.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 88 %, виходячи з розміру місячного заробітку за посадою старшого помічника прокурора прокуратури Суворовського району м. Одеси, на підставі постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури за умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести позивачу перерахунок пенсії з 14.12.2015 року на підставі довідки № 429 прокуратури Одеської області від 10.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 88 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати; стягнути судовий збір.

До суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правовідносини між сторонами по справі є адміністративно-правовими тп урегульовані положеннями КАС України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на прокурорсько-слідчих посадах у прокуратурі Суворовського району м. Одеси Одеської області.

Пенсію за вислугою років довічно у розмірі 88% від суми місячного заробітку ОСОБА_1 призначено з 14.02.2011 року на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2889-VІ від 23.12.2010, що була чинною на час призначення пенсії позивачу.

На підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2889-VІ від 23.12.2010 - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Пенсію за вислугу років довічно у розмірі 88% від суми місячного заробітку ОСОБА_1 вже призначено у лютому 2011 року на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, з подальшим перерахунком і призначенням пенсії довічно у зв'язку з вислугою років з продовженням трудової діяльності, що була чинною на час призначення пенсії, яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорських і слідчих органів прокуратури України, тому і перерахунок повинен бути проведений виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 88 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати.

Так відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010 передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Оскільки на день призначення ОСОБА_1 пенсії була чинна ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, яка передбачала пенсію у розмірі 88 %, то, відповідно перерахунок пенсії повинен проводитись з урахуванням вимог цієї ж норми закону у розмірі 88 % від середнього заробітку старшого помічника прокуратури Суворовського району м. Одеси у зв'язку зі збільшенням посадового окладу.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок пенсії) проводиться за документами пенсійної справи та документами додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Тому розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси от 17.07.2013 №840974 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від розміру посадового окладу з 01.07.2012 на підставі довідки № 429 від 17.07.2012 є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Суд вважає, що зазначений перерахунок було проведено невірно, з порушенням та неправильним застосуванням законодавства, яке регулює це питання. Зокрема, при перерахунку пенсії працівниками Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси застосовано ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в нової редакції, згідно якої пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Однак, ця норма має застосовуватись до працівників, якім призначена пенсія після прийняття і вступу в законну силу цього Закону.

У своєї заяві від 12.07.2013 року, позивач не просив призначити йому пенсію, а просив зробити ії перерахунок, і тому при проведенні перерахунку управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, повинно було керуватись п. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», в якому не йдеться про те, після перерахунку розмір пенсії не може перевищувати 80 відсотків.

Виходячи зі змісту п. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010 перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної пенсії, тобто з розміру 88 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяти до уваги збільшення показники, підвищення заробітної плати, які підтверджені відповідною довідкою.

Таким чином, можливо зробити висновок, що Відповідачем не враховано, що ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року встановлює 80 відсотковий розмір пенсії , яка призначається після 08.07.2011 року, та не є підставою зменшення 88-відсоткового розміру раніше призначеної законом пенсії.

Фактично Відповідач перепризначив позивачу пенсію на підставі норм законодавства, які набрали чинності після призначення пенсії, тобто всупереч ч. 1 ст. 58 Конституції України, застосував Закон зі зворотною силою, що є недопустимим.

Таким чином, посилання Відповідача про відповідність перерахунку пенсії позивача нормам законодавства є необґрунтованими.

Конституційний суд України неодноразово розглядав проблеми з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належить громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про Прокуратуру»), тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституцією України не допускаються.

Крім того, згідно за статями 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005, в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовуються на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, ії життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність ії правотворчих і правозастосовних органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідок своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано та не може бути скасоване чи звужене.

Таким чином, відмова Відповідача в перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, а саме у розмірі 88 відсотків є неправомірним і суперечить як Конституції України, так і самому Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, на підставі якого і були внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру».

На підставі вищевикладеного суд вважає, що Розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 17.07.2013 року №840974 про перерахування розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від заробітної плати є безпідставним, неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Судом досліджено довідку прокуратури Одеської області № 429 від 10.06.2016 року, виданої ОСОБА_1 та з якої слідує, що на посаді старшого прокурора прокуратури Суворовського району м. Одеси з 01.12.2015 йог заробітна плата і доплати, які передбачені законодавством, становлять 9 803, 26 грн.

На підставі вказаної довідки, Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 22.06.2016 року №840974 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 року.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Саме по собі зазначення в пункті 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, про те, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, окрім іншого, Закону України «Про прокуратуру», не є підставою вважати, що норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури вже є скасованими з 01 червня 2015 року, оскільки скасування норм закону має відбуватись із чітким зазначенням норми закону яка скасовується - стаття, частина, що також підтверджено і наявністю проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиних принципів нарахування пенсій та скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні» № 2767-2 від 12.05.2015 року, яким запропоновано у Законі України «Про прокуратуру» текст статті 86 викласти у такій редакції: «Пенсійне забезпечення прокурорів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За правилами ч. 2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Ради», закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.

Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги), та № 5-рн/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України,її економічну та інформаційну безпеку, зокрема, прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, як і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності,фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, в тому числі працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а13), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14а).

У рішенні Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 зазначено, що України проголошено соціальною правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України, повинні відповідати їй.

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Не можуть бути звужені гарантії чи скасовані під час прийняття нових законів і внесення змін до чинних, про що неодноразово було наголошено у правових позиціях Конституційного Суду України, зокрема, у рішеннях від 3 червня 2013 року №3-рп/2013, від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005.

Суд зазначає, що внесені Законом України № 1166-VІІ від 27.03.2014 року та іншими нормативно-правовими актами зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а порядку призначення та перерахунку пенсії прокурорам і слідчим, яким пенсії /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення на загальних підставах з 01.06.2015 року.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача ОСОБА_1 про те, що відповідач безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 429 від 10.06.2016 року, оскільки позивачу на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, що була чинною на час призначення пенсії позивачу, призначено пенсію за вислугу років довічно у розмірі 88% від суми щомісячного заробітку, та положеннями даного закону передбачено можливість перерахунку пенсії, виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 88 % від суми місячного заробітку, з урахуванням підвищення заробітної плати.

За таких обставинами, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як доведені та обґрунтовані, тому Рішення Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 22.06.2016 року №840974 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88 відсотків від заробітної плати згідно довідки № 429 від 10.06.2016 рок є безпідставним, неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 22, 64 Конституції України, ст.ст. 2,6, 11, 17, 104, 106 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, ст.ст.71, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо обмеження під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі постанови Кабінету Міністров «505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та скасувати Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 840974 від 17.07.2013 року про перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 80 % з 01 липня 2012 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Одеської області від 17 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону №2592-VІ від 07.10.2010, виходячи з розрахунку 88 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.

Визнати неправомірними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 22.06.2016 за № 840974 щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 88 % виходячи з розміру місячного заробітку старшого прокурора прокуратури Суворовського району м. Одеси ОСОБА_1, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 14 грудня 2015 року на підставі довідки № 429 прокуратури Одеської області від 10 червня 2016 року відповідно до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 88 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Чаплицький В. В.