27.06.2016
Справа № 638/9242/16-а
Провадження № 2-а/638/299/16
27 червня 2016 року суддя Дзержинського районного суд міста Харкова Шишкін О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,
ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до відповідача, яким просила суд визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» на підставі довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим держаним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 90%.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем вказано про те, що з 15 квітня 2005 року позивач отримує пенсію за віком по Закону України "Про державну службу", яку їй призначено в розмірі 90% від заробітної плати.
23.05.2016 р. позивач звернулась до УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату № 4396/3 від 13.05.2016 року, на що позивача листом від 26.05.2016 № 8129-02/26 повідомлено про відмову у перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови відповідачем вказано про те, що на час звернення відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Позивач вважає таку відмову протиправною у зв'язку із нормами ч.3 ст.22 Конституції України та наводить посилання на Рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005, яким Конституційним судом визнано, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.»
Проти позову відповідач заперечував та вказав про те, що з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 не призначаються, а призначені раніше не перераховуються. також вказав про те, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889. Відповідно до ст. 90 зазначеного Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень даного Закону передбачено, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратив чинність, крім статті 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889.
Стосовно вимог позивача щодо проведення перерахунку пенсії з 1 грудня 2015 року, відповідачем зазначено про те, що строки перерахунку пенсії врегульовані статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до частини 4 якої, у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, у зв'язку із чим просили в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Суд, дослідивши письмові докази по справі приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Пунктом 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з: окладу, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пунктом 7 вказаної статті передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх окладів, надбавок, доплат та матеріальної допомоги ухвалюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст. 37-1 Закону України Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» передбачено, що у випадку підвищення розмірів заробітної плати працівникам держаної служби, а також з досягненням особи права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснює перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунку підлягають пенсії, призначені з дня набрання чинності Закону України «Про держану службу», виходячи із сум заробітної плати, на які начисляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідного посаді та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітку для перерахунку пенсії встановлений постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865. У відповідності з ч.4 вказаного постанови, у випадку підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у відповідності з рішенням КМУ після набрання чинності ЗУ Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року №432 заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу».
Відповідач сам вказує саме на ті обставини, що норми Закону України «Про державну службу» скасовуються саме для тих осіб, яким пенсії тільки призначаються, а не вже призначені і сплачуються державою.
Судом установлено і відповідач не надав своїх заперечень тим обставинам, що ОСОБА_2 працювала на посаді начальника відділу Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальнихвиплат. При виході на пенсію їй була призначена пенсія за законом України «Про державну службу».
Позивачка з 26.08.2014 року отримує пенсію, призначену їй згідно закону України Про державну службу.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх робітників, та інші надбавки і доплати.
Згідно з положеннями ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до вимог ч.1, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст.8 Конституції України, вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Виходячи з наведеного, суд вважає про наявність підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії позивача у відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону України № 3723 від 16.12.1993 року, що діяла станом на час призначення пенсії) та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону України № 3723 від 16.12.1993 року, що діяла станом на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідно до наданої довідки про заробітну плату.
Постанова суду підлягає до негайного виконання, в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Долю судових витрат суд вирішує в порядку ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.8, 22, 19 Конституції України, ст. ст. 158, 159, 160, 161-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 33-37 Закону України «Про державну службу», суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» на підставі довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим держаним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 90%.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В. Шишкін