18 серпня 2016 року м. Київ К/800/34025/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Ємельянової В.І.,
Стародуба О.П.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 13 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року,
встановив:
У липні 2014 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправним здійснення з 01.03.2014 р. перерахунку, яким зменшено розмір пенсії позивачу; зобов'язання поновити виплату пенсії, що була встановлена на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 23.08.2007 р. у справі № 2-1526/05, згідно з перерахунком від 01.01.2012 р., та провести виплату недонарахованої пенсії з 01.03.2014 р. (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.01.2015 р.).
Зазначає, що з 06.01.2005 р. йому призначено пенсію на підставі рішення суду, однак з 01.03.2014 р. відповідач неправомірно та безпідставно зменшив розмір пенсії.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 13.02.2015 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2015 р., позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення з 01.03.2014 р. розміру пенсії ОСОБА_4 Зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві з 01.03.2014 р. поновити виплату ОСОБА_4 пенсію, встановлену згідно з проведеним ГУ ПФУ в м. Києві перерахунком від 01.01.2012 р. на підставі судового рішення. Зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_4 виплату недонарахованої пенсії з 01.03.2014 р.
У касаційній скарзі ГУ ПФУ в м. Києві, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову. Скаргу мотивує тим, що після 01.01.2008 р. відбулись зміни у сфері пенсійного законодавства військовослужбовців і додаткові види грошового забезпечення, які враховувались позивачу раніше, були скасовані або не виплачувались. У зв'язку з цим вважає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 2005 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Вищого адміністративного суду України від 23.08.2007 р. у справі № 2-1526/05 зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві провести ОСОБА_4 перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу за останньою штатною посадою перед його звільненням з органів внутрішніх справ - державного експерта відділу контрою та координації діяльності Управління державної безпеки Апарату Ради національної безпеки і оборони України.
За цим судовим рішенням 19.12.2007 р. відділом забезпечення соціальних виплат ДФРБО МВС України видано довідку № 15/5-4514 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 станом на 01.12.2005 р., відповідно до якої йому встановлено розмір пенсії в сумі 11482,05 грн., з урахуванням: окладу за останньою штатною посадою, окладу за військове звання, 40% надбавки за вислугу років, 100% до Указу Президента, 50% надбавки за особливий характер служби, 15% надбавки за таємність, 50% надбавки від суми пенсії, 90% надбавки за безперервну службу, 33,3% премії.
Відповідно до довідки ГУ ПФУ в м. Києві від 29.07.2014 р. № 14/1955 розмір пенсії позивача становив: з січня 2012 р. по лютий 2014 р. - 12166,17 грн., з березня 2014 р. по липень 2014 р. - 10150,16 грн. Тобто, починаючи з 01.03.2014 р. позивач почав отримувати пенсію у меншому розмірі.
Згідно з листом ГУ ПФУ в м. Києві від 01.04.2014 р. № 8027/12, при перевірці у лютому 2014 року пенсійної справи ОСОБА_4 виявлено, що під час проведення перерахунку пенсії на виконання постанови ВАС України від 23.07.2007 р. розрахунок пенсії проведено неправильно, оскільки судовим рішенням було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу за останньою штатною посадою перед звільненням з ОВС. Натомість щодо інших складових грошового забезпечення вказівок в рішенні немає, і проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших складових грошового забезпечення (крім посадового окладу) не було предметом судового розгляду у справі № 2-1526/05.
З урахуванням наведених обставин відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 02.04.2008 року № 15/5-4513, виключивши при цьому такі складові забезпечення, як: 100% по Указу Президента України (868,00 грн), 50% надбавки від суми пенсії (2414,77 грн) та 90 % надбавки за безперервну службу (4080,17 грн).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що в мотивувальній частині постанови ВАС України від 23.08.2007 р. зазначено, що на момент звільнення позивач обіймав посаду державного експерта відділу контролю та координації діяльності управління державної безпеки Апарату РНБО України. Тобто, перерахунок пенсії позивача за вказаним судовим рішенням мав бути здійснений з урахуванням усіх складових грошового забезпечення позивача за останньою посадою, яку він обіймав, а не тільки посадового окладу.
Як встановили суди, позивачу призначалась пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII, згідно з частиною 3 статті 43 якої (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Статтею 63 Закону № 2262-XII визначено порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям та особам, які мають право на призначення пенсії за цим Законом.
Частиною 3 цієї статті Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Питання щодо правильності визначення грошового забезпечення та призначення ОСОБА_4 пенсії за останньою займаною ним штатною посадою перед звільненням з ОВС - державного експерта відділу контролю та координації діяльності Управління державної безпеки Апарату РНБО України вирішувалось в судовому порядку та висновок з цього приводу відображено у постанові ВАС України від 23.07.2007 р.
На виконання цього судового рішення позивач отримав у МВС України довідку від 19.12.2007 р. № 15/5-4514 про розмір грошового забезпечення, до якого поряд з посадовим окладом входили такі складові забезпечення, як, зокрема: 100% по Указу Президента України, 50% надбавки від суми пенсії та 90 % надбавки за безперервну службу.
У зв'язку з цим дії УПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсії позивача за іншою довідкою про грошове забезпечення від 02.04.2008 р. № 15/5-4513 за посадою начальника самостійного управління центрального апарату (яку позивач при звільненні не обіймав) не можна вважати правомірними, що є підставою для задоволення позову.
Необґрунтованими є доводи касаційної скарги про те, що перерахунок пенсії позивача обумовлено змінами в пенсійному законодавстві з 01.01.2008 р., з тих підстав, що види грошового забезпечення, які враховувались позивачу раніше, були скасовані, оскільки пенсію позивачу призначено у 2005 році, тобто до внесення відповідних змін.
Крім того, у повідомленні пенсійного органу від 01.04.2014 р. 8027/12 підставою перерахунку зазначено відсутність у рішенні ВАС України від 23.07.2007 р. відомостей про всі складові грошового забезпечення, а не наявність змін у чинному законодавстві.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судами ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відхилити, а постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 13 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді: Черпак Ю.К.
Ємельянова В.І.
Стародуб О.П.