Постанова від 21.12.2010 по справі 2а-24804/10/0570

Головуючий у 1 інстанції - Папазова Г.П.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2010 року справа №2а-24804/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., при секретарі судового засідання Дровниковій К.В., за участю; представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_5,, представника апелянта ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, товариства з обмеженою відповідальністю “Фаетон” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року у справі № 2а-24804/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Донецька обласна державна адміністрація про скасування наказу щодо не ведення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу засідання конкурсного комітету № 181/45 від 24.09.2010р. та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

28 жовтня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» звернулось до суду з позовом до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Донецька обласна державна адміністрація про скасування наказу щодо не ведення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу засідання конкурсного комітету № 181/45 від 24.09.2010р. та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року у справі № 2а-24804/10/0570 позов задоволено. Не погодившись з таким судовим рішенням Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації та товариство з обмеженою відповідальністю “Фаетон” подали апеляційні скарги.

Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації просить постанову суду скасувати, оскільки на думку відповідача рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи. Висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи. Відповідач зазначає, що помилковою є думка суду, що обставина недостатньої кількості транспортного засобу не може бути підставою для не введення в дію рішення щодо переможця конкурсу, оскільки однією з пропозицій, що надається учасником конкурсу на розгляд конкурсного комітету згідно з п. 29 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та додатком 2, є перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Фаетон” в апеляційній скарзі, зазначає, що постановою суду першої інстанції вирішені питання про права та інтереси товариства, у зв'язку з чим, на підставі ч. 1 ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України має право на апеляційне оскарження цієї постанови. Також зазначило, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та судом порушені норми матеріального права, просило постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Представники відповідача, та товариства з обмеженою відповідальністю “Фаетон” у судовому засіданні доводи апеляційних скарг підтримали, проти чого не заперечував представник третьої особи . Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти апеляційних скарг, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Основні засади організації проведення конкурсів та визначення умов перевезень встановлені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344 (далі Закон № 2344) та Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі - Порядок). Частиною 1 статті 7 Закону № 2344 визначено, що організація пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), покладається на обласні держадміністрації. Розпорядженням голови обласної державної адміністрації Донецької області від 27.01.2009 року Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміському і міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування Донецької області (із змінами внесеними розпорядженням від 13.05.2009 року) організатором щодо проведення конкурсів визначено головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації. 10.08.2010 року Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації було надано оголошення в газеті «Жизнь» № 113 про проведення конкурсу № 45.

Відповідно до пункту 3 Порядку організацію проведення конкурсу (самостійно або із залученням робочого органу) забезпечує організатор. Пунктом 6 Порядку визначено, що об'єктом конкурсу може бути: маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення; маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення; сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на тиждень. Згідно до пункту 9 Порядку у конкурсі можуть брати участь всі автомобільні перевізники, що відповідають його умовам. Пунктом 12 встановлено, що до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які, зокрема, подали на розгляд документи не в повному обсязі або такі, що містять недостовірну інформацію. Відповідно до пункту 29 Порядку, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: 1) копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання; 2) нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); 3) перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; 4) копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; 5) документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; 6) копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; 7) копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); 8) перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; 9) анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку. Подані документи перевіряються в міру їх надходження організатором. Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. Згідно з пунктом 40 Порядку під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками, зокрема, наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність (у кількості не менше від нормативу згідно з додатком 3), характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу. Відповідно до пункту 49 Порядку рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписують голова та секретар конкурсного комітету, і подається організатору. Пунктом 51 Порядку встановлено, що рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 10 робочих днів з дня проведення конкурсу.

З наявних в справі матеріалів вбачається, що ТОВ «Авто-Експрес» було учасником конкурсу № 45, що провадиться Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Донецької області державної адміністрації по наступних об'єктах конкурсу: 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106; 9+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (ДП ДОПАС вул. Артемівська) 106-А; 10+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АВ-1) № 106-Б. 24 вересня 2010 року відбулось засідання конкурсного комітету Донецької обласної адміністрації, на порядку денного якого були поставлені питання щодо, зокрема, визначення переможців та підведення підсумків конкурсу № 45. За результатами засідання було прийнято рішення, яке оформлено п.4 протоколу засідання конкурсного комітету № 181/45 від 24.09.2010 року та яким були визначені переможці зазначеного конкурсу. ТОВ «Авто-Експрес» було визначено переможцем по наступних об'єктах конкурсу: 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106; 9+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (ДП ДОПАС вул. Артемівська) 106-А; 10+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АВ-1) № 106-Б. Рішення комісії № 181/45 від 24.09.2010 року було введено в дію наказом Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації від 30.09.2010 року № 131-нк, окрім пункту 4 стосовно об'єктів конкурсу 8+, 9+, 10+ у зв'язку з тим, що інформація надана ТОВ «Авто-Експрес» для участі в конкурсі № 45 викликає сумнів щодо її достовірності. 24.09.2010 року ТОВ «Фаетон», яке також брало участь у конкурсі № 45, надіслано лист на адресу Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, в якому зазначило, що у ТОВ «Авто-Експрес» не достатня кількість транспортних засобів для обслуговування маршрутів, на які вони претендують. На підставі зазначеного просили провести ретельну перевірку з врахуванням міжобласних маршрутів для з'ясування достовірності наданих даних. Наказом № 136-нк від 01.10.2010 року створено робочу групу для перевірки достовірності інформації, наданої ТОВ «Авто-Експрес».

Перевіркою достовірності інформації, наданої ТОВ «Авто-Експрес», робочою групою встановлено, що стосовно об'єкту конкурсу 9+ маршрут № 106-а порушень з боку ТОВ «Авто-Експрес» робочою групою не виявлено. Щодо об'єктів конкурсу 8+ маршрут № 106 та 10+ маршрут № 106-б виявлено подання підприємством недостовірної інформації. За результатами перевірки складена доповідна записка, в якій відображені встановлені факти та запропоновано , згідно п. 54 Положення, не вводити в дію рішення конкурсного комітету стосовно об'єктів конкурсу «8+» маршрут Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок)№ 106 та «10+» маршрут Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-б.

Відповідно до пункту 54 Порядку організатор має право не вводити в дію рішення конкурсного комітету стосовно окремих конкурсів у разі виявлення та підтвердження фактів подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу, недостовірної інформації. У такому разі перевізнику-претенденту, який подав недостовірну інформацію, не повертається плата за участь у конкурсі, а надсилається відповідне повідомлення протягом 30 днів з дня проведення конкурсу.

Не введення в дію наказу за результатами конкурсу законодавець пов'язує лише з наданням недостовірної інформації.

Встановлені робочою групою факти подання ТОВ «Авто-Експрес» підприємством інформації щодо об'єктів конкурсу 8+ маршрут № 106 та 10+ маршрут № 106-б не заперечувалось представником позивача у суді.

07.10.2010 року головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації був виданий наказ № 137-нк, п.1 якого введено в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу від 24.09.10 року № 181/45 щодо об'єкта конкурсу 9+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (ДП ДОПАС вул. Артемівська) 106-А та укласти договір перевезення з ТОВ «Авто-Експрес» по зазначеному маршруту у термін до 07.10.2010 року У п. 3 наказано не вводити в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу від 24.09.10 року № 181/45 щодо об'єктів конкурсу 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106 та 10+Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-Б. Зазначена інформація за об'єктами конкурсу 8+ та 10+ була спростована в газеті «Жизнь» від 08.10.10 року № 147. Листом від 07.10.10 року № 1.11/1704 начальника головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації було повідомлено ТОВ «Авто-Експрес» про не введення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу від 24.09.2010 року № 181/45 щодо об'єктів конкурсу: 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106 та 10+Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-Б, у зв'язку з наданням ТОВ «Авто-Експрес» на участь у конкурсі № 45 недостовірної інформації по вищезазначеним об'єктам конкурсу. Також даним листом повідомлено, що зазначені маршрути в подальшому будуть виставлені на конкурс.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «Авто-Експрес» подана недостовірна інформація , щодо об'єктів конкурсу Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106 та 10+Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-Б. Зазначена обставина, у відповідності до пункту 54 Порядку, давала право відповідачу, як організатору не вводити в дію рішення конкурсного комітету стосовно окремих конкурсів.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації видаючи наказ № 137-нк від 07.10.2010 року діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги про скасування наказу головного управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації № 137-нк в частині не введення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу від 24.09.10 року № 181/45 щодо об'єктів конкурсу 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106 та 10+Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-Б та зобов'язання головного управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації ввести в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу від 24.09.10 року № 181/45 щодо об'єктів конкурсу 8+ Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС) - Донецьк (АС Критий ринок) № 106 та 10+Ясинувата (ЗА Головконтора) - Ясинувата (АС)- Донецьк (АВ -1) № 106-Б задоволенню не підлягають у повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального, що є підставою для скасування судового рішення та прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позову.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 11, 160, 184, 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, 211, 212, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаетон» - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року у справі № 2а-24804/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Донецька обласна державна адміністрація про скасування наказу щодо не ведення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу засідання конкурсного комітету № 181/45 від 24.09.2010 року та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Донецька обласна державна адміністрація про скасування наказу щодо не ведення в дію рішення конкурсного комітету, яке оформлено п.4 протоколу засідання конкурсного комітету № 181/45 від 24.09.2010 року та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова прийнята колегією суддів у нарадчій кімнаті. Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 21.12.2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.

Постанова складена у повному обсязі 24.12.2010 року.

Головуючий А.А. Блохін

Судді : І.В. Геращенко

ОСОБА_7