Рішення від 15.08.2016 по справі 638/12933/16-а

Справа № 638/12933/16-а

Провадження № 2-а/638/465/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Шишкіна О.В.,

за участю секретаря Голуб Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області до ОСОБА_1 Віллі про продовження стоку затримання,

ВСТАНОВИВ:

09.08.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить продовжити строк затримання громадянина республіки Камерун ОСОБА_1 Віллі, ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном на три місяці. Звернути постанову до негайного виконання.

В обґрунтування свого позову посилається на те, 01.04.2015 співробітниками ГУ ДМС України в Харківській області на території ТЦ “Барабашова” в м. Харкові був виявлений громадянин ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_2, який знаходився на території України незаконно. На територію України громадянин ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі прибув через КП “Бориспіль” 23.01.2011 року, паспортний документ №01161848, виданий 25.06.2007 термін дії до.25.06.2012, з метою навчання. Громадянин ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі був відрахований з Харківського національного автомобільно-дорожнього університету наказом № 362 від 18.08.2011 року, після відрахування територію України не покинув, термін дії реєстрації закінчився 01.02.2012 року. За порушення правил перебування іноземних громадян на території України громадянин ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_2, був притягнутій до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП (адміністративний протокол ПР МХК 086697 від 13.08.2015).

03.11.2015 року ГУ ДМС України в Харківській області звернулось до Дзержинського районного суду м. Харкова із адміністративним позовом про примусове видворення за межі території України громадянина ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1.

03.11.2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова постановив: адміністративний позов ГУ ДМС України в Харківській області задовольнити; примусово видворити за межі території України громадянина

ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1; допустити негайне виконання постанови.

03.11.2015 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області відносно громадянина ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1 було складено протокол про адміністративне затримання та прийнято рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців (далі - ПТПІ).

Зважаючи на те, що відповідач не має документа, який дає йому право на виїзд з України ГУ ДМС України в Харківській області вжиті заходи для виконання рішення про примусове видворення за межі території України громадянина ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме звернувся до посольства ОСОБА_2 Камерун з проханням прискорення процедури ідентифікації та документування даного громадянина паспортним документом. На даний час відповідь на вищезазначене прохання не надходила.

Під час перебування в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні відповідач не звертався з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі території України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як вісімнадцять місяців.

Вищевказані обставини і стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

У відповідності до ч. 9 ст. 183-7 КАС України адміністративні справи, передбачені цією статтею, розглядаються судом у день подання відповідного клопотання чи позовної заяви, крім справ щодо примусового видворення та оскарження рішень про примусове повернення іноземця або особи без громадянства в країну походження або третю країну, які суд розглядає у п'ятиденний строк з дня подання позовної заяви.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовну заяву підтримав з підстав в ній наведених, просив суд позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 Віллі у судове засідання не з'явився у зв'язку з тим, що на теперішній час перебуває в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в якому, як повідомив представник позивача, відсутня можливість здійснити судове засідання у режимі відео конференції.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши позицію представника позивача, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити з наступних підстав.

Згідно зі статтею 2 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд в Україну та виїзд іноземців та осіб без громадянства з України здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України. За правилами частин першої, другої статті 16 цього Закону, реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.11.2015 року у справі № 638/18187/15-а було задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України у Харківській області до громадянина республіки Камерун ОСОБА_1 Віллі, в результаті чого відповідача примусово видворено за межі території України.

03.11.2015 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області відносно громадянина республіки Камерун ОСОБА_1 Віллі, ІНФОРМАЦІЯ_1 було складено протокол про адміністративне затримання та прийнято рішення про поміщення останнього у Чернігівський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають та території України, для підготовки відповідних матеріалів на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова про примусове видворення.

Зважаючи на те, що відповідач не має документа, який дає йому право на виїзд з України ГУ ДМС України в Харківській області вжиті заходи для виконання рішення про примусове видворення за межі території України громадянина ОСОБА_2 Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме звернувся до посольства ОСОБА_2 Камерун з проханням прискорення процедури ідентифікації та документування даного громадянина паспортним документом.

Як зазначив представник позивача, на даний час відповідь на вищезазначене клопотання не надходила.

Відповідно до частини 4 статі 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі території України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

18.06.2016 року набрав чинності Закон України від 19.05.2016 року № 1376-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень судового захисту іноземців та осіб без громадянства і врегулювання окремих питань, пов'язаних з протидією нелегальній міграції».

Частиною 7 статті 183-7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців. У разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більше як на дванадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніше як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні три місяці подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для виконання рішення про примусово видворення або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо забезпечити примусове видворення, є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.

Згідно з частиною 1статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про продовження строку затримання громадянина республіки Камерун ОСОБА_1 Віллі ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до п.5 ч.2ст. 256 КАС України, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України та про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців чи осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню, або з метою ідентифікації та забезпечення передачі іноземців та осіб без громадянства відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Частиною 10 статті 183-7 КАС України передбачено, що судові рішення в адміністративних справах, передбачених цією статтею, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку в п'ятиденний строк з дня їх проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України « Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.11, 17, 18, 94, 160-163, 183-5, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області до ОСОБА_1 Віллі про продовження стоку затримання - задовольнити.

Продовжити строк затримання громадянина республіки Камерун ОСОБА_1 Віллі, ІНФОРМАЦІЯ_1, терміном на три місяці.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі через Дзержинський районний суд м. Харкова апеляційної скарги.

Суддя