Постанова від 16.08.2016 по справі 823/542/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2016 року справа № 823/542/16

м. Черкаси

15 год. 42 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря: Цаплі І.Ю.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про продовження строку для оплати залишкової вартості автомобіля,

встановив:

19 травня 2016 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить продовжити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, шестимісячний строк для викупу та оплати залишкової вартості автомобіля ЗАЗ 11027, 2005 року випуску, колір білий, шасі №У6Д11027050410146, реєстраційний номер НОМЕР_2, який безкоштовно надавався інваліду війни 2 групи ОСОБА_2, померлому 17.10.2010.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ним з поважних причин пропущений шестимісячний строк для оплати залишкової вартості автомобіля, оскільки право на викуп автомобіля мав використати його батько ОСОБА_1, який цього не зробив. Позивач в свою чергу не скористався правом викупу автомобіля через свою участь в АТО, так як є волонтером Білоцерківської волонтерської групи і перебував у систематичних відрядженнях.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що 04.09.2012 позивач звернувся до ОСОБА_3 управління та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації з метою переоформлення автомобіля, але відповідно до п. 16 Порядку надано відповідь, в якій зазначено, що ним пропущено 6-ти місячний для звернення з подібною заявою.

Окрім того, відповідач наголосив, що постановою Кабінету Міністрів Країни № 999 від 19.07.2006 затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями. Вказаним Порядком не передбачено право чи обов'язок повідомляти позивача про можливість викупу автомобіля членами сім'ї померлого інваліда.

Заслухавши пояснення позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.

Відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 999, інваліду війни другої групи ОСОБА_4 надано у користування безкоштовно автомобіль “Таврія”, марка - ЗАЗ, модель - 110207.

Рішенням колегії ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації № 12-2 від 27.10.2005 право керуванням автомобілем передано ОСОБА_5.

17 жовтня 2010 року ОСОБА_2 помер.

18 липня 2012 року помер син ОСОБА_2 ОСОБА_2 ОСОБА_6.

04 вересня 2012 року ОСОБА_1 подав до ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації заяву, в якій просив надати дозвіл на викуп автомобіля ЗАЗ 11027.

ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації № 77-05 від 12.02.2013 ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до пункту 16 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом. В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (виплачується) головному, районному управлінню соціального захисту у повному комплекті.

10 серпня 2015 року департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації звернувся до Христинівського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_5 про повернення та вилучення транспортного засобу забезпеченого на пільгових умовах. Ухвалою Христинівського районного суду Черкаської області про відкриття провадження від 21 липня 2015 року відкрито провадження у справі.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

За приписами ч. 8 ст. 26 зазначеного Закону України перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» після смерті інваліда, дитини-інваліда, автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм забезпечення легковими автомобілями, зазначеними в абзаці шостому статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - автомобіль), інвалідів, зокрема дітей-інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах, є громадянами України і місце проживання яких зареєстровано (далі - місце реєстрації) в Україні в установленому законодавством порядку врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999 (далі по тексту - Порядок).

Пунктом 3 Порядку передбачено, що підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є заява, документи, зазначені у пункті 34 цього Порядку, та висновок обласної, центральної міської у м. Києві та Севастополі, республіканської в Автономній Республіці Крим медико-соціальної експертної комісії (далі - відповідно облМСЕК, ЦМСЕК, КрМСЕК) про наявність в інваліда медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним залежно від умов забезпечення автомобілем, зазначених у пунктах 29 - 31 цього Порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку реєстраційні документи на автомобіль оформлюються на інвалідів, а недієздатним інвалідам і дітям-інвалідам - на їх законних представників.

Згідно з пунктом 16 Порядку автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (Пунктом 16 Порядку передбачено, що інваліду, законному представнику недієздатного інваліда чи дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за їх бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації. Після смерті інваліда, дитини-інваліда такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену його (її) сім'ї (за бажанням такого члена сім'ї), який на час смерті інваліда були зареєстровані за місцем реєстрації інваліда, дитини-інваліда.

Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.

Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.

В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.

Таким чином, позивач (як член сім'ї померлого інваліда, який проживав та зареєстрований за місцем постійного проживання і реєстрації інваліда, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Верхняцької селищної ради №875 від 17.03.2016), мав право на залишення вказаного автомобіля у разі сплати ним протягом шести місяців після смерті діда відповідних сум. Разом з тим, позивач шестимісячний строк оплати вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом, пропустив, подавши заяву щодо надання дозволу на викуп автомобіля 04.09.2012.

Обґрунтовуючи поважність причин пропуску даного строку, позивач зазначив, що він є волонтером Білоцерківської волонтерської групи і в якості волонтера бере участь в АТО. Також зазначив, що автомобіль ЗАЗ 11027 використовується волонтерською організацією для перевезення продуктів харчування, медикаментів, тощо. Крім того, в матеріалах справи є звернення Громадського формування з охорони громадського порядку «Патріот», в якому Христинівське районне громадське формування «Патріот» просить залишити для волонтерських потреб волонтеру волонтерської групи Христинівського районного громадського формування «Патріот» ОСОБА_1.

За таких обставин шестимісячний строк пропущено з поважних причин.

Натомість, суд зазначає, що діючим законодавством не передбачено можливості продовження встановленого шестимісячного строку з дня смерті інваліда для сплати до бюджету розрахункової суми судовим рішенням.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на викладене, суд вважає що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації визначити розрахункову суму для викупу автомобіля ЗАЗ 11027, 2005 року випуску, колір білий, шасі №У6Д11027050410146, реєстраційний номер НОМЕР_2.

У зв'язку з тим, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом обрано неправильний спосіб захисту, а порушення його прав, за захистом яких останній звернувся до суду, в ході судового розгляду підтвердилося, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з метою захисту порушеного права позивача зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації визначити розрахункову суму для викупу автомобіля ЗАЗ 11027, 2005 року випуску, колір білий, шасі №У6Д11027050410146, реєстраційний номер НОМЕР_2.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації визначити розрахункову суму для викупу автомобіля ЗАЗ 11027, 2005 року випуску, колір білий, шасі №У6Д11027050410146, реєстраційний номер НОМЕР_2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18033, м. Черкаси, вул. Громова, 10, ідентифікаційний код 03195719) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 272 (двісті сімдесят дві) грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 18 серпня 2016 року