25 січня 2010 року справа № 2а-6474/09/2370
м. Черкаси
10 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі - Чалій А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені на загальну суму 6 761 грн. 71 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем згідно картки особового рахунку обліковується заборгованість перед Пенсійним фондом на загальну суму 6 761 грн. 71 коп., в тому числі зі сплати страхових внесків за 2006 рік в сумі 1 391 грн. 25 коп. та за 2007 рік в сумі 1 079 грн., зі сплати штрафу в розмірі 4 335 грн. та пені в розмірі 71 грн. 98 коп., що станом на 17.12.2009р. фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не сплачена.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р. (далі за текстом - Закон).
Страхувальниками, що згідно статті 17 Закону зобов'язані, окрім іншого нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду є:
роботодавці, зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;
застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 Закону, як то фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності та особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду зазначені вище страхувальники набувають з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Христинівською районною державною адміністрацією Черкаської області 17.11.2005р. (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 № 545434), номер запису про державну реєстрацію 20160000000000488, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
З огляду на викладені вище норми Закону відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований згідно даних з реєстраційної картки як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України за реєстраційним номером НОМЕР_2.
Обов'язок страхувальника (платника страхових внесків) нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, визначено, як зазначалось вище, статтею 17 Закону.
Так, згідно з ч. 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
При цьому базовим звітним періодом для страхувальників-роботодавців, зокрема підприємств, установ і організацій, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб - є календарний місяць;
а для страхувальників-застрахованих осіб, в тому числі фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, з урахуванням тих, які обрали особливий спосіб оподаткування, та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності; осіб, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності - квартал.
В той же час, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, крім тих, які обрали особливий спосіб оподаткування, за підсумками року надають органу Пенсійного фонду за місцем проживання розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за звітний рік до 01 квітня наступного за звітним роком.
Нараховуються страхові внески для роботодавців - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності; для застрахованих осіб, в тому числі фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності - на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ч. 1 статті 19 Закону).
Обчислення страхових внесків здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які нараховуються страхові внески.
Перераховуються страхові внески страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
У разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.
24 червня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області у зв'язку з неподанням відповідачем у встановлений термін обов'язкової звітності без поважних причин проведено перевірку фінансово-господарської діяльності щодо достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., за результатами якої винесено акт № 2, яким встановлено порушення ч. 1 статті 19 та ч. 6 статті 20 Закону, а саме ненадання відповідачем управлінню Пенсійного фонду розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2006 рік, чистий дохід фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за який згідно акту звірки з державною податковою інспекцією у Христинівському районі Черкаської області від 21.03.2007р. склав 4 165 грн., в результаті чого відповідачу у відповідності зі статтею 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997р. донараховано внесків з чистого доходу за 2006 рік в розмірі 33,2% на суму 1 391 грн. 25 коп.
18 липня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області у зв'язку з неподанням відповідачем у встановлений термін обов'язкової звітності без поважних причин проведено перевірку фінансово-господарської діяльності щодо достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р., за результатами якої винесено акт № 21, яким встановлено порушення ч. 1 статті 19 та ч. 6 статті 20 Закону, а саме ненадання відповідачем управлінню Пенсійного фонду розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2007 рік, чистий дохід фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за який згідно акту звірки з державною податковою інспекцією у Христинівському районі Черкаської області від 17.04.2008р. склав 3 250 грн., в результаті чого відповідачу у відповідності зі статтею 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997р. донараховано внесків з чистого доходу за 2007 рік в розмірі 33,2% на суму 1 079 грн.
Керуючись п. 8.2 п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області на підставі даних проведеної 24.06.2008р. перевірки результатів діяльності відповідача за 2006 рік, за результатами якої фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 донараховано страхові внески в сумі 1 391 грн. 25 коп., на адресу відповідача направлена вимога № Ф-15/2 від 25.06.2008р., загальна сума боргу зі сплати страхових внесків згідно якої складає 1 391 грн. 25 коп., отримана відповідачем особисто 03.07.2008р.
18 липня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області на підставі даних проведеної 18.07.2008р. перевірки результатів діяльності відповідача за 2007 рік, за результатами якої фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 донараховано страхові внески в сумі 1 079 грн., на адресу відповідача направлена вимога № Ф-15/3, загальна сума боргу зі сплати страхових внесків згідно якої складає 1 079 грн., отримана відповідачем особисто 24.07.2008р.
Частиною 3 статті 106 Закону визначено, що протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
У разі ж незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимоги про сплату недоїмки № Ф-15/2 від 25.06.2008р. та № Ф-15/3 від 18.07.2008р. в порядку узгодження не оскаржувались, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в розмірі 2 470 грн. 25 коп. протягом встановленого для їх сплати строку не сплачені.
Разом з тим, відповідно до п. 3 ч. 9 статті 106 Закону за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу).
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області № 400 від 23.07.2008р. на підставі акту № 2 від 24.06.2008р. відповідно до п. 3 ч. 9 статті 106 Закону до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 4 165 грн. Дане рішення отримане відповідачем особисто 26.07.2008р.
Окрім того, відповідачем в порушення вище зазначених термінів сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в період з 03.08.2007р. по 09.11.2009р. неодноразово затримувалась сплата страхових внесків у зв'язку з чим управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області, на підставі п. 2 ч. 9 статті 106 Закону, яка передбачає за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладення штрафу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум та одночасне нарахування пені в розмірі 0,1 відсотка сум своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій, розрахованої за кожний день прострочення платежу, прийняті рішення № 417 від 11.06.2009р. (отримане відповідачем особисто 13.06.2009р.), № 764 від 14.10.2009р. (отримане відповідачем особисто 17.10.2009р.) та № 824 від 10.11.2009р. (отримане відповідачем особисто 12.11.2009р.), загальний розмір нарахованої відповідачу пені згідно яких складає 71 грн. 98 коп.
Згідно рішення управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області № 213 від 14.05.2008р. до відповідача за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2007 рік у строки, визначені законодавством, на підставі п. 5 ч. 9 статті 106 Закону, яка передбачає в разі неподання, несвоєчасного подання звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладення виконавчими органами Пенсійного фонду на страхувальників штрафу у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, застосовано також фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 170 грн., дане рішення отримане відповідачем особисто 21.05.2008р.
Відповідно до ч. 13 статті 106 Закону суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій та пені не оскаржив, визначені в них суми штрафів та пені не сплатив.
Оскільки, суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків (ч. 14 статті 106 Закону), право територіального органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення якої передбачено ч. 3 статті 106 Закону, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені, що з урахуванням часткової сплати в сумі 115 грн. 52 коп., складає 6 761 грн. 71 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області 6 761 (шість тисяч сімсот шістдесят одну) грн. 71 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 29 січня 2010 року.