Постанова від 16.08.2016 по справі 822/1012/16

Копія

Справа № 822/1012/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій , третя особа на стороні відповідача ОСОБА_6 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій в якому просить Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, як інваліду ІІ групи та зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІ групи у розмірі 42 місячного грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи, відповідач виходив лише з розміру окладу за спеціальним званням - 60,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років - 260,75 грн., посадового окладу за останньою посадою - 685,00 грн. без врахування інших складових грошового забезпечення ОСОБА_5.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги викладені у позовній заяві та просила задоволити їх в повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, в задоволенні позову просила відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх єдності взаємному зв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що наказом головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 22.05.2015 року №331 ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про хворобу ЦЛЕК ДСНС України від 21.05.2015 року №610 звільнено зі служби та виключено з кадрів ДСНС України у відставку за станом здоров'я у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Згідно витягу з наказу головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 21.12.2015 року №918 на підставі протоколу №6 засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту від 16.12.2015 року вирішено згідно п.п.2 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу у розмірі 42241,50 грн. Одноразову грошову допомогу ОСОБА_5 отримав 25.12.2015 року, що підтверджується банківською випискою по картковому рахунку від 24.05.2016 року.

Відповідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача на дату звільнення №65 від 16.08.2016 року виданою т.в.о. начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області грошове забезпечення позивача складалось з таких видів нарахувань , а саме: оклад за звання - 60,00 грн., посадовий оклад - 685,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 260,75 грн., надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя 50% - 186,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 502,88 грн., премія 76% - 520,60 грн. Разом грошове забезпечення становить - 2215,48 грн.

При розрахунку і виплаті сума одноразової грошової допомоги позивачу визначена виходячи з розміру грошового забезпечення до якого включено оклад за спеціальним званням 60,00 грн., посадовий оклад - 685,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 260,75 грн.. Разом грошове забезпечення становить - 1005,75 грн.

Проте відповідно до грошового атестата №41 від 25.05.2016 року та довідки №65 від 16.08.2016 року позивачу було встановлено ще й інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя 50% - 186,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 502,88 грн., премія 76% - 520,60 грн., які не були враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати позивачу.

Відповідно до ч.2 ст. 118 Кодексу цивільного захисту України України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908, (далі - Порядок №908), розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Згідно підпункту 2 пункту 2 Порядку №908, грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, зокрема у розмірі 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальних) званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Кодекс цивільного захисту України, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанова Кабінету Міністрів України №1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.

Відповідно до пунктів 1 - 2 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294), установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення в тому числі особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Державною службою з надзвичайних ситуацій.

Європейський суд з прав людини у рішеннях від 14.10.2011 року у справі "Щокін проти України" (заява №23759/03) та від 07.07.2011 року у справі "Серков проти України" (заява №39766/05), дійшов висновку, про те що, по-перше національне законодавство не було чітким та узгодженим та не відповідало вимозі "якості" закону і не забезпечувало адекватного захисту від свавільного втручання у майнові права заявника; по-друге, національними органами не було дотримано вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника-платника податку, коли в його справі національне законодавство допускало неоднозначне трактування.

Частиною 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, відповідачем не доведено правомірність дій щодо нарахування і виплати позивачу одноразової грошової допомоги виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою без врахування інших складових грошового забезпечення позивача, а тому адміністративний позов ОСОБА_5 слід задоволити.

Керуючись ст.ст.9,11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, як інваліду ІІ групи, зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІ групи у розмірі 42 місячного грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2016 року

Головуючий суддя судді /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1