Справа № 817/1261/16
17 серпня 2016 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Шарапа В.М., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою
ОСОБА_1
доДепартаменту Державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень (скорочено) ДДВС ВПВР
про скасування постанови
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту Державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень (скорочено) ДДВС ВПВР про скасування постанови ВП №3804679 про повернення виконавчого документа від 27.07.2016 року.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач просить скасувати постанову ВП №3804679 про повернення виконавчого документа від 27.07.2016 року, яка стосується прав та обов'язків ОСОБА_2, позовна заява підписана ОСОБА_2, однак позивачем у адміністративному позові зазначено ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 року №928-VIII визначено, що з 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата установлена на рівні 1378,00 грн./міс.
Отже, позивачу за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка містить вимогу немайнового характеру належало сплатити судовий збір у сумі 551,20 грн.
Крім того, у позовній заяві позивач просить звільнити від сплати судового збору згідно закону та додано копію посвідчення дружини померлого громадянина із числа потерпілих першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Пільги щодо сплати судового збору визначено ст.5 Закону України "Про судовий збір".
За змістом вказаної статті до переліку осіб, що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, не віднесено дружину померлого громадянина із числа потерпілих першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Вказаною нормою передбачено таку пільгу лише для позивачів - громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім цього, за змістом вказаного посвідчення, пред'явник має право на пільги і компенсації, передбачені ст. 20, п. 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23, 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В зазначеному переліку відсутня вказівка на наявність у пред'явника даного посвідчення пільг по сплаті судового збору відповідно до положень Закону України «Про судовий збір».
За таких обставин, у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Крім того, згідно з п.3 ч.1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби визначені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачами у справах цієї категорії відповідно до частини третьої статті 181 КАС України є відповідний орган державної виконавчої служби.
Відповідно до статті 3 Закону України від 24.03.1998 року №202/98-ВР "Про державну виконавчу службу" органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Отже, відповідний відділ примусового виконання рішень входить, зокрема, до складу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, та є його структурним підрозділом, та, в силу частини третьої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби.
Такий висновок відповідає правовій позиції, зазначеній в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року №3.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Позивачу недоліки позовної заяви усунути шляхом поданням до суду належним чином оформленої позовної заяви відповідно до ст.106 КАС України та оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 551,20 грн.
Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 06 вересня 2016 року
Керуючись частиною 1 статті 108 КАС України, суддя, -
У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту Державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень (скорочено) ДДВС ВПВР про скасування постанови - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 06 вересня 2016 року
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Шарапа В.М.