про повернення позовної заяви
10 серпня 2012 року м. Чернівці Справа №2а/2470/1912/12
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренич І.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, як органу опіки та піклування, третя особа ОСОБА_2,-
В поданій до суду позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 27.03.2012 року №17-03-12, як органу опіки та піклування.
Вирішуючи питання про пред'явлення адміністративного позову до Чернівецького окружного адміністративного суду, позивачем не враховано вимоги предметної підсудності.
Так відповідно до ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до частини 2 статті 5, частин 1 та 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування»у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
За правилами предметної підсудності адміністративних справ, відповідно до п.1 ч.1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування. Загальне правило, яке встановлено цією статтею полягає в тому, що предметна підсудність адміністративних справ не може бути змінена.
Як вбачається з адміністративного позову, позивачем пред'явлено позов до органу місцевого самоврядування про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 27.03.2012 року №17-03-12, як органу опіки та піклування, який повинен бути розглянутий відповідно до предметної підсудності місцевим загальним судом.
Враховуючи наведене, Чернівецький окружний адміністративний суд неповноважний щодо розгляду спорів предметом оскарження яких є рішення, дії чи бездіяльність органу місцевого самоврядування. Крім того, вирішення справи з порушенням правил предметної підсудності є підставою для скасування такого рішення.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що вона підлягає поверненню позивачу з наступних підстав.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. Позовна заява помилково подана до Чернівецького окружного адміністративного суду з порушенням правил предметної підсудності і підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до належного адміністративного суду.
За таких обставин позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 18, п.6 ч.3 ст.108, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву та додані до неї документи повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу негайно. Роз'яснити позивачу, що він має право на повторне звернення за предметною підсудністю до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Ухвала відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Згідно із ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.В. Маренич