79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"09" серпня 2016 р. Справа № 914/170/16
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Юрченка Я.О.
суддів Зварич О.В.
ОСОБА_1,
за участю секретаря судового засідання Лялька Н.Р.
та представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - представник (довіреність в матеріалах справи);
від відповідача: ОСОБА_3 - представник (довіреність в матеріалах справи);
від третьої особи: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, № 2302-вих-1937 від 27.05.2016
на рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 (суддя Юркевич М.В.)
у справі № 914/170/16
за позовом: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Фієста-Фантастика”, м. Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
про стягнення 179 615, 38 грн.
Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до ТОВ “ Фієста-Фантастика ” про стягнення 179 615, 38 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконання відповідачем п. 2.2.2 договору на право тимчасового користування окремим конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди та розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення № Г-59-14(П) від 24.04.2014 щодо своєчасної та повної сплати орендної плати в період з 01.05.2015 по 01.10.2015 та невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту в частині площі відкритого літнього майданчика, за що п. 4.2. договору, передбачена відповідальність у вигляді збільшення у десять разів ставки орендної плати на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 у справі № 914/170/16 в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Місцевий господарський суд при прийнятті рішення, виходив, зокрема з того, що поточна заборгованість по сплаті орендної плати у відповідача відсутня, що підтверджується копіями платіжних доручень про сплату відповідних помісячних орендних платежів на рахунки орендодавця з 01.04.2015 по 30.10.2015.
Щодо невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту в частині площі відкритого літнього майданчика, суд встановив, що районна адміністрація проводячи відповідну перевірку не залучала районного архітектор як члена комісії, а також особу, що погоджувала проект літного майданчика відповідача. Крім того, акти якими встановлено невідповідність літнього майданчику складалися в односторонньому порядку без залучення відповідального представника відповідача. Доказів надсилання таких актів відповідачу та вимоги про усунення відхилень позивачем суду не надано, як і не надано належних та допустимих доказів порушення з боку відповідача правил розміщення літнього майданчика відповідно до погодженого проекту.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач - Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 та прийняти нове судове рішення, яким присудити до стягнення з відповідача на користь позивача 155 074, 72 грн донарахованої орендної плати (10-ти кратний розмір), мотивуючи свої доводи порушенням місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права.
Зокрема, покликається на те, що Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності не встановлено обов'язку адміністрації для надсилання актів обстеження і вимог із метою усунення невідповідності із доказами їх відправки. Зазначеним порядком дозволяється проста форма направлення поштою або ж подання уповноваженим працівникам особисто. Приписи про усунення порушень скеровувались відповідачу поштою.
29 червня 2016 року відповідач, скориставшись правом, передбаченим ст. 96 ГПК України, подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказував про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі та законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду. Отже, просив залишити рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
В даному судовому засіданні представник позивача підтримала доводи, викладені апеляційній скарзі, просила скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 та прийняти нове судове рішення, яким присудити до стягнення з відповідача на користь позивача 155 074, 72 грн донарахованої орендної плати.
Представник відповідача підтримала доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, просила залишити рішення місцевого господарського суду без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Третя особа явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила, причини неявки суду не повідомила, хоча про час, дату та місце розгляду даної справи була повідомлена належним чином.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 у справі № 914/170/16 - залишити без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 01.04.2014 Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради відповідачу видано НОМЕР_1 відкритого літнього майданчика по пл.. Підкови, 1 у м. Львові.
Надалі, 24.04.2014 Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Фієста-Фантастика” (орендар) було укладено договір №Г-59-14 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.
Предметом цього договору є надання відповідачу в оренду конструктивний елемент благоустрою для розміщення відкритого літнього майданчика площею 192,00 кв. м., за адресою: м. Львів, пл. І. Підкови, 1.
Пунктом 2.2.2 договору встановлено обов'язок відповідача своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.
Згідно з п. 3.1 договору, орендар сплачує орендодавцеві плату за користування об'єктом оренди в розмірі 2 743, 38 грн (2014 рік) та 3 425, 66 грн (за 2015 рік) щомісячно до 25 числа поточного місяця.
Відповідно до п. 4.2. договору, при невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.
Термін дії договору встановлено в п. 7 договору.
Ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 №2452 “Про затвердження порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності” передбачено, що районні адміністрації здійснюють перевірку літніх майданчиків на відповідність об'єктів погодженим проектам, про що складається відповідний акт з переліком всіх відхилень.
На виконання вказаної ухвали міської ради, Галицькою районною адміністрацією 19.05.2014 було проведено обстеження об'єкта відповідача, за наслідками якого було складено акт про те, що літній майданчик відповідача не відповідає погодженому проекту в частині площі. Зокрема, площа відкритого літнього майданчика згідно паспорта складає 192 кв. м., а фактична площа, яка була встановлена перевіркою складає 288 кв. м.
27 червня 2014 року було проведено повторне обстеження даного об'єкта, за наслідками якого складено акт в якому комісія зазначила, що вимогу привести відкритий літній майданчик у відповідність до погодженого проекту відповідачем не виконано.
З огляду на це комісія з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень, актом №182 від 30.12.2014, вирішила: провести донарахування відповідачу орендної плати на підставі п.4.2 договору ОКЕБ № Г-59-14 (П) за період з 19.05.2014 до 27.06.2014 в сумі 36 194,92 грн.
В подальшому, Галицькою районною адміністрацією було проведено ще ряд обстежень об'єкта відповідача про що було складено акти від 24.07.2014, 30.10.2014, 06.11.2014 на підставі яких комісією з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень здійснено донарахування орендної плати: актом №133 від 30.09.2014 на суму 24 896, 91 грн; актом №173 від 26.12.2014 на суму 86 726, 21 грн; актом №182 від 30.12.2014 на суму 7 256,68 грн.
Отже, загальна сума всіх донарахувань орендної плати відповідачу на підставі п.4.2 договору ОКЕБ № Г-59-14 (П), заявлених позивачем до стягнення складає 155 074,72 грн.
Також, позивачем заявлено до стягнення 24 540, 66 грн поточної заборгованості по орендних платежах, яку останній підтверджує довідкою про заборгованість від 24.11.2015 № 2302-вих2655.
Згідно з статтею 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Статтею 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
За приписами частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Матеріали справи містять копії платіжних доручень відповідача про сплату ним відповідних помісячних орендних платежів на рахунки орендодавця за 2014 рік та за період з 01.04.2015 по 30.10.2015.
Відтак, позовна вимога позивача щодо стягнення 24 540, 66 грн поточної заборгованості по орендних платежах є безпідставною та правомірно відхилена місцевим господарським судом.
Більше того, як вбачається з апеляційної скарги, позивач не оскаржує рішення в цій частині.
Щодо порушення відповідачем погодженого проекту літнього майданчика в частині його фактичної площі, колегія суддів також погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення, з огляду на її документальну непідтвердженість, виходячи з наступного.
Пунктом 2.4 договору передбачено, що при невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту, ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.
Відповідно до п.4.2.2 Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009, районні адміністрації звертаються до суб'єктів підприємницької діяльності з вимогою, щодо усунення порушень у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги - вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування дозволу.
Згідно з п.4.2.9 зазначеного вище Порядку у разі встановлення невідповідності об'єкта погодженому проекту (про що складається відповідний акт з переліком всіх відхилень) дія дозволу на встановлення відкритого літнього майданчика призупиняється на термін до 1 місяця. Протягом цього терміну суб'єкт господарювання зобов'язаний усунути всі відхилення від погодженого проекту. У разі не приведення об'єкта у відповідність до погодженого проекту продовж терміну призупинення дозволу, він анулюється.
Відповідно до п.4.2.8 Порядку отримання дозволів, щороку після встановлення літнього майданчика районний архітектор та працівник районної адміністрації (член комісії) здійснюють його перевірку за місцем встановлення відкритого літнього майданчика на відповідність об'єкта погодженому проекту.
У разі встановлення невідповідності об'єкта погодженому проекту складається відповідний акт з переліком всіх відхилень (п.4.2.9. Порядку)
Відповідно до п. 4.2.4, всі приписи і повідомлення про усунення порушень цього Порядку направляються суб'єктам підприємницької діяльності у письмовій формі поштою або подаються уповноваженим представником особисто і реєструються у відповідному журналі.
З долучених до матеріалів справи актів обстеження вбачається, що районна адміністрація проводячи відповідну перевірку не залучала, відповідно до вищенаведеного порядку, районного архітектора як члена комісії, що володіє відповідними спеціальними знаннями, а також як особу, що погоджувала проект літнього майданчика відповідача.
Крім того, до участі в неодноразових обстеженнях об'єкта оренди не було залучено й самого орендаря, а відповідні акти за наслідками такого обстеження складалися в односторонньому порядку працівниками Галицької районної адміністрації.
Разом з тим, долучений позивачем та третьою особою до матеріалів справи супровідний лист районної адміністрації від 26.05.2014 з вимогою до відповідача привести у відповідність до погодженого проекту літній майданчик, не може бути доказом повідомлення останнього про складений акт та виявлене порушення, оскільки відсутні належні та допустимі докази направлення цього листа або його вручення безпосередньо орендарю відповідно до п. 4.2.4 вищезгаданого Порядку. А наданий суду вихідний документ № 31вих-755 від 26.05.2014 районної адміністрації жодним чином не підтверджує факт надсилання відповідачу повідомлення та вимоги про усунення порушення. Вказаний документ в графі «одержувач» не містять жодних відомостей, а адресатом вказано ПП «Флінт І». Отже, колегія суддів не вважає вказаний вихідний документ належним та допустимим доказом у справі. Інших доказів позивачем чи третьою особою до матеріалів справи не долучено.
Також позивачем не було представлено суду жодних доказів направлення відповідачу й наступних актів складених Галицькою районною адміністрацією за наслідками проведених обстежень. Зокрема це акти від 24.07.2014, 30.10.2014, 06.11.2014, на підставі яких, в подальшому, комісією з розгляду нарахувань та заборгованості і було здійснено донарахування орендної плати в розмірі 155 074, 72 грн, які просить стягнути позивач.
Більше того, представник відповідача в судовому засіданні заперечувала факт отримання поштової кореспонденції від позивача чи третьої особи.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. А акти обстеження, повідомлення та вимоги про усунення порушення є доказами по справі, які повинні оцінюватись в сукупності з усіма іншими доказами. Однак, позивачем не подано суду жодних інших належних документів, які б свідчили про порушення з боку відповідача правил розміщення літнього майданчика відповідно до погодженого проекту, відсутні графічні матеріали, фотозображення, абриси території чи інші документи, які могли б фіксувати дане порушення.
Аналогічну правову позицію займає Вищий господарський суд України у своїй постанові від 19.01.2016 у справі № 914/1342/15. Також, слід зазначити, що управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради подало заяву про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 19 січня 2016 року у справі № 914/1342/15. На підтвердження неоднакового застосування норм матеріального права заявником подано постанову Вищого господарського суду України від 19 січня 2016 року у справі № 914/1502/15. У своїй постанові Верховний Суд України дійшов висновку, що обставини, які формують зміст правовідносин та впливають на застосування норм матеріального права у справах № 914/1342/15 та № 914/1502/15, не можна визнати подібними. Аналіз зазначеного рішення суду касаційної інстанції не дає підстав для висновку про різне застосування положень статей 11, 526, 627, 628, 629 ЦК, оскільки воно ухвалено з урахуванням інших фактичних обставин, встановлених судами попередніх інстанцій. Отже, у задоволенні заяви управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 19 січня 2016 року у справі № 914/1342/15 відмовлено.
З огляду на вищевикладене, доводи скаржника є безпідставними, необґрунтованими та спростовуються вищевикладеним.
Відповідно до ст. 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Статтею 32 ГПК України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
У зв'язку з відсутністю доказів, які б обґрунтовували правомірність та підставність заявленого позову, апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Львівської області відповідає законодавству, матеріалам та дійсним обставинам справи, а тому не вбачає підстав його для зміни чи скасування.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
1. Рішення Господарського суду Львівської області від 15.03.2016 у справі № 914/170/16 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Справу повернути до місцевого господарського суду.
Повна постанова складена 15.08.2016
Головуючий суддя Юрченко Я.О.
Суддя Зварич О.В.
Суддя Хабіб М.І.