18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"11" серпня 2016 р. Справа № 925/824/16
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Черкаська область, м. Жашків, вул. Гагаріна, 4
до Черкаської обласної державної адміністрації, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 185
про визнання договору оренди землі поновленим,
за участю повноважних представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - підприємець - особисто,
ОСОБА_2 - за довіреністю;
від відповідача: не з'явився.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до Черкаської обласної державної адміністрації, в якому просить суд визнати укладений 01.10.2009р. між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Жашківською районною державною адміністрацією і зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру 24.12.2009р. за №040978200005 договір оренди земельної ділянки під водою загальною площею 4,4233 га, у тому числі землі водного фонду 4,4233 га, кадастровий номер 7120983800:02:001:0459, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту, - поновленим на термін до 26.09.2026р.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, відзив на позов не надав, представника у судове засідання не направив, витребувані документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Ухвалу суду від 21.07.2016р. про порушення провадження у справі вручено уповноваженому представнику відповідача 22.07.2016р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Неподання відповідачем відзиву на позовну заяву та нез'явлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними доказами відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, оскільки належно повідомлений відповідач без поважних причин не направив свого представника в судове засідання. Адреса відповідача в позовній заяві відповідає адресі, вказаній в реєстраційних документах.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, судом встановлені та перевірені доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.
20.10.2005р. між приватним підприємцем ОСОБА_3 та Жашківською районною державною адміністрацією був укладений договір оренди землі (а.с. 11-12), за умовами якого було передано в строкове платне користування земельну ділянку під водою загальною площею 4,433 га, у тому числі землі водного фонду 4,433 га, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області - за межами населеного пункту.
Договір був зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру 10.11.2005р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040578200343. Договір укладено на термін до 13. 11.2015р.
16.05.2008р. ОСОБА_3 померла, що підтверджено свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 І-СР- №091821 (а.с. 14).
До фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в силу положень ст.7 Закону України «Про оренду землі», як до спадкоємця ОСОБА_3, - перейшло право оренди за Договором. ФОП ОСОБА_1 прийняв весь обсяг спадкових прав, звернувшись у встановлений законодавством України строк до нотаріуса, про що свідчить довідка державного нотаріуса ОСОБА_5 від 14.07.2015р. №882/02-14 (а.с. 15).
Після смерті приватного підприємця ОСОБА_3, Позивач звертався до Жашківської райдержадміністрації з відповідною заявою про оформлення переходу прав оренди земельної ділянки до ФОП ОСОБА_1.
01.10.2009р. між Жашківською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар, позивач у справі) був укладений договір оренди землі під водою загальною площею 4,433 га, у тому числі землі водного фонду 4,433 га, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту (далі - Договір).
З урахуванням змісту ст. 7 Закону України «Про оренду землі», за умовами договору, в порядку ст. 520 Цивільного кодексу України здійснено заміну первісного орендаря (ПП ОСОБА_3О.) на ФОП ОСОБА_1
В пункті 7 Договору встановлено термін його дії - з 01.01.2005р. до 13.11.2015р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Договір зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2009р. за №040978200005.
15.03.2011р. між Орендодавцем та Орендарем була укладена додаткова угода до Договору про збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку. Додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему в Жашківському районі Черкаської області 11.04.2011р. за №712098384000414 (а.с. 18).
Орендарем протягом терміну дії Договору належно виконувались всі його умови, у тому числі й умови щодо розмірів і строків внесення орендної плати за земельну ділянку, що підтверджується довідкою Жашківської райдержадміністрації від 03.02.2016р. №30101-13 (а.с. 19).
13.11.2015р. термін дії договору оренди закінчився.
Оскільки за приписами ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України розпорядником земель державної власності водного фонду, які знаходяться за межами населених пунктів, є обласні державні адміністрації, Орендар, з метою реалізації передбаченого ч.1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк, починаючи з липня 2015 року, неодноразово письмово звертався до Черкаської обласної державної адміністрації (Відповідача по справі) з пропозиціями про поновлення Договору на той самий строк.
Відмов у продовженні договору від Черкаської ОДА не було.
Представниками Відповідача було повідомлено Орендаря, що для позитивного вирішення поставленого питання слід виготовити паспорт водного об'єкта.
На замовлення Орендаря, відповідно до умов тристороннього договору від 20.10.2015р. №151 на виконання науково-дослідних та вишукувальних робіт (а.с. 25-26), де Відповідач виступив замовником, ДП «Черкасириба 2011» - виконавцем, а Орендар - платником, були виготовлені паспорти водних об'єктів. Вартість послуг склала 35 000,00 грн.
Вказаний паспорт разом з усіма запитуваними документами (схемою земельної ділянки, кадастровим планом земельної ділянки, витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, витягом з Державного земельного кадастру, актом визначення в натурі меж земельних ділянок, документацією із землеустрою та ін.) було надано Відповідачу у жовтні 2015 року, про що свідчить відмітка на поданій Орендарем заяві за вх. №4942/01-23/2 (а.с. 23), а також на супровідному листі ДП «Черкасириба 2011» вх. №6656/01-23/3 (а.с. 29).
У подальшому департамент агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації підтвердив отримання паспорту водного об'єкту та всіх необхідних документів, та зазначив, що питання поновлення договірних відносин буде розглянуто після погодження в установленому законодавством порядку паспортів водних об'єктів Державним агентством водних ресурсів України (а.с. 24).
Оскільки після закінчення терміну дії Договору Орендар продовжив користуватися земельною ділянкою, земельна ділянка не вилучалась з користування позивача, а від Відповідача протягом одного місяця з моменту закінчення строку дії Договору не надходив лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди, Договір вважається поновленим на тих самих умовах до 26.09.2026р.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. №161-XIV (із змінами) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
01.06.2016р. Орендар повторно надіслав Відповідачу листа з проектом додаткової угоди про поновлення Договору на тих самих умовах до 26.09.2016р. та іншими необхідними для продовження договірних відносин документами.
Проте, жодної реакції на звернення Орендаря від Відповідача не надійшло і, всупереч положенням ч.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі», у місячний термін з моменту отримання листа Відповідач додаткової угоди до Договору не підписав, що призвело до порушення права Орендаря на поновлення Договору до 26.09.2026р.
Таким чином, належно виконуючи всі умови Договору, продовжуючи користуватись після закінчення терміну дії Договору земельною ділянкою, неодноразово звертаючись до Відповідача з пропозиціями поновити Договір, зважаючи на відсутність зі сторони Відповідача протягом місяця з моменту закінчення терміну дії Договору письмового повідомлення про заперечення у поновленні Договору, Орендар має право на поновлення Договору на термін до 26.09.2026р. у порядку, передбаченому ч.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі».
Відповідач, в порушення вимог ст. 19 Конституції України, не заявив претензій до користувача спірною земельною ділянкою та не назвав вагомих та законних підстав не продовжити використання ним земельної ділянки за призначенням.
Ухилення відповідача від продовження договірних відносин та підписання відповідного договору стало причиною звернення позивача до суду за захистом порушеного права титульного користувача земельною ділянкою (під водою).
На запитання головуючого присутні учасники заявили:
про відсутність будь-яких інших доказів на підтвердження своїх доводів і пояснень;
про відсутність потреби у витребуванні інших доказів від учасників провадження у справі та інших осіб;
про можливість завершення дослідження обставин справи.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення представників позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Сторони у справі є суб'єктами господарювання та самостійними юридичними особами, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст. 93 ЦК України.
Діяльність відповідача також регламентована положеннями Конституції України (ст. 19) та ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р., нормами ЗК України, ГК України та ЦК України в частині укладання та продовження договорів оренди, ЗУ «Про аквакультуру» (ст. 11).
Між сторонами наявні продовжувані договірні відносини з оплатного користування земельною ділянкою під водою загальною площею 4,433 га, у тому числі землі водного фонду 4,433 га, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту, що виникли з письмового двостороннього строкового консенсуального оплатного договору.
Орендодавцем та уповноваженою особою з правами власника земельної ділянки від імені держави виступала Жашківська районна державна адміністрація на підставі положень ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», Земельного кодексу України, ЗУ «Про аквакультуру» у спірних правовідносинах.
Використання землі в Україні є платним та врегульоване положеннями Конституції України, Земельним кодексом України, ЗУ «Про оренду землі», Податковим кодексом України в частині внесення плати за користування землею тощо.
Статтею 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не інакше.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами частини першої статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, в тому числі, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до частини 4 якої (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) обласним державним адміністраціям надано право передавати земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Водночас, згідно з приписами частини 3 статті 122 вказаного Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення лісового і водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
З матеріалів справи вбачається, що 01.10.2009р. між Позивачем та Жашківською РДА був укладений договір оренди землі, відповідно до якого позивач отримав у користування земельну ділянку під водою загальною площею 4,433 га, у тому числі землі водного фонду 4,433 га, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту.
Згідно з пунктом 7 Договору він укладений на строк до 13.11.2015р.
Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державна реєстрація наведеного правочину - Договору оренди землі здійснена 24.12.2009р.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно з частиною 1 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Тобто, з урахуванням положень статті 18 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, строк спірного договору закінчився 13.11.2015р.
Пунктом 7 Договору встановлено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за шістдесят днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про вжити його дію.
Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XTV (із змінами) у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Суд враховує, що межі та площі ділянки, цільове призначення та використання ділянки водного фонду з гідротехнічною спорудою - не змінені. Претензій стосовно способі чи режиму використання ділянки до позивача не заявлено.
З матеріалів справи вбачається, що заявою від 06.10.2015р. та від 01.06.2016р. позивач пропонував поновити термін дії договору оренди землі від 01.10.2009р. - з текстом додаткової угоди (а.с. 23, 30-32).
Позивач наполягав саме на поновленні договору оренди землі від 01.10.2009р. на той же термін і на тих же умовах.
Порядок поновлення договорів оренди передбачений частинами 3-6 статті 33 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до частин 3-4 статті 33 Закону України «Про оренду землі» до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Виходячи зі змісту наведених норм матеріального права, реалізація орендарем його права саме на поновлення договору оренди земельної ділянки вимагає від нього надіслання про це на адресу листа-повідомлення разом із примірником відповідної додаткової угоди, що було дотримано позивачем і це підтверджується матеріалами справи та не спростовано сторонами протягом вирішення спору.
При цьому, частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Як роз'яснено у пункті 2.17. постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. № 6 (далі - Постанова), у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності з 12.03.2011р.).
Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.
Одночасно, згідно з приведеними вище положеннями статті 33 Закону України «Про оренду землі» та роз'ясненнями Постанови від 17.05.2011р. № 6 для поновлення договору оренди земельної ділянки, належної до комунальної або державної власності, не є необхідним прийняття її власником відповідного рішення.
Господарському суду необхідно встановити, чи висловлювалися власником земельної ділянки заперечення щодо продовження орендних відносин шляхом надсилання орендареві відповідного листа-повідомлення та фактичного користування орендарем спірною земельною ділянкою після припинення строку дії договору оренди.
Доказів скеровування Черкаською обласною державною адміністрацією на адресу позивача листа-повідомлення про незгоду у продовженні спірного договору у строк до 26.09.2026р., всупереч приписів статей 33,34 Господарського процесуального кодексу України, відповідач суду не надав.
Закон України «Про аквакультуру», що вступив у силу з 01.07.3013р., визначає принципи державної політики, основні засади розвитку і функціонування аквакультури, правові основи діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури.
Згідно вимог статті 11 ЗУ «Про аквакультуру» до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері аквакультури належать:
- участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних програм розвитку аквакультури;
- надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України;
- здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Згідно статті 1 ЗУ «Про аквакультуру» аквакультура (рибництво) - це сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації.
Згідно вимог статті 14 ЗУ «Про аквакультуру», рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду).
Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі.
Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок під водним об'єктом та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму (водний простір) та розраховується згідно Методики, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013р. №236.
Типовий договір оренди водних об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013р. № 420.
Відповідач не довів суду правомірності своїх дій, незважаючи на те, що обов'язок доказування лежить саме на Черкаській ОДА.
Суд вважає неприпустимим зловживання Черкаською обласною державною адміністрацією правом на продовження чи не продовження орендних відносин з сумлінним Орендарем, про що прямо застережено п.п. 2 та 5 ст. 13 ЦК України.
Суд зазначає, що не знайшли свого підтвердження доводи відповідача щодо висловлення ним у встановленому законом порядку незгоди з продовженням спірного договору.
Крім того, з урахуванням ненадання відповідачем підписаного сторонами акту приймання-передачі з користування спірної земельної ділянки після закінчення строку дії спірного договору, суд вважає доведеним фактичне користування позивачем об'єктом оренди за договором від 01.10.2009р. до даного часу, що підтвердив представник позивача в судовому засіданні.
Слід також звернути увагу на те, що після припинення строку дії договору оренди землі від 01.10.2009р. у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено, позивач здійснював сплату орендних платежів, які приймалися і приймаються орендодавцем без заперечень.
Отже, сукупність встановлених обставин справи вказує на правомірність доводів позивача, що фактично спірний договір оренди землі, укладений між сторонами, є поновленим, а укладення між сторонами додаткової угоди до зазначеного правочину є лише документальним оформлення цього факту, яке не потребує прийняття відповідного рішення Черкаською обласною державною адміністрацією.
Згідно з частиною 5 статті 33 Закону України «Про оренду землі» орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Як встановлено судом, до даного часу запропонована позивачем до укладення додаткова угода відповідачем не підписана. Жодні заперечення щодо її умов, змісту, тощо Черкаською обласною державною адміністрацією у встановленому діючим законодавством порядку - не висловлені.
Дослідивши умови наведеної додаткової угоди, судом встановлено, що вони відповідають приписам діючого законодавства та фактично зводяться виключно до продовження дії спірного договору на тих же самих умовах. Тобто її укладення між сторонами є тільки документальним оформленням вже існуючого факту продовження спірних орендних правовідносин з 14.11.2015р.
Запропонована позивачем форма захисту порушеного права відповідає частині 2 ст. 16 ЦК України та ст. 33 ЗУ «Про оренду землі».
З огляду на викладене, та приймаючи до уваги порядок укладення господарських договорів, встановлений статтею 188 Господарського кодексу України, суд визнає позовні вимоги обґрунтованими, а тому вимоги підлягають до задоволення.
Аналогічні правові позиції викладені в постанові Вищого господарського суду України від 12.02.2013р. у справі №5002-20/1965-2012.
На підставі ст.111-28 ГПК України при розгляді справи судом враховані правові позиції Верховного Суду України (ВСУ) щодо застосування земельного законодавства, зі спорів, які випливають із договірних земельних правовідносин, а саме: поновлення договору оренди землі, порушення переважного права орендаря перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), зокрема, викладені у постанові №6-219цс14 від 25.02.2015р.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір від 01 жовтня 2009 року оренди землі під водою загальною площею 4,4233 га, у тому числі землі водного фонду 4,4233 га, кадастровий номер 7120983800:02:001:0459, яка знаходиться в адміністративних межах Леміщиської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту, укладений між Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області, Черкаська область, м. Жашків, вул. Костромська, 19, код ЄДРПОУ 04061174, номер рахунку в банку невідомий
та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, Черкаська область, м. Жашків, вул. Гагаріна, 4, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1, номер рахунку в банку невідомий
та зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2009р. за №040978200005
на термін до 26 вересня 2026 року на умовах договору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду є невід'ємною частиною договору оренди землі від 01.10.2009р., який зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2009р. за №040978200005
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 12.08.2016р.
Суддя Г.М. Скиба