м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, http://voas.gov.ua, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
05 серпня 2016 р. Справа № 802/1041/16-а
За позовом: ОСОБА_1
до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про: визнання дій протиправними та вчинення дій
Суддя: Дмитришена Руслана Миколаївна
05.08.2016 Вінницьким окружним адміністративним судом розглянуто адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та вчинення дій.
Під час розгляду даної справи встановлено ряд обставин, які вимагають окремого реагування з боку суду.
Так, відповідно до статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належить також Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.09.2008 року відповідно до Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" у зв'язку із зміною розміру посадового окладу посади, яку він займав при виході на пенсію. Зазначену заяву було зареєстровано за вх. №68/П-12 від 01.02.2016 року.
08.02.2016 року позивач подав заяву щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2010 року відповідно до Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" у зв'язку з підняттям премії до 55 відсотків посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України №576 від 05 листопада 2010 року. Вхідний номер головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області №68/П-12/1 від 08.02.2016 року.
15.02.2016 року позивачем була направлена заява (вх.№68/П-12/2 від 15.02.2016 року) щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.08.2011 року відповідно до Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" у зв'язку з підняттям розміру премії до 90 відсотків посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року.
За наслідком розгляду цих звернень 25.02.2016 року за вих.№68/П-12 позивачу надано одну відповідь на три заяви, якою зазначено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою відповіддю позивач звернувся до адміністративного суду з відповідним позовом, за наслідком розгляду якого винесено постанову від 05.08.2016р., якою ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Разом з тим, при розгляді даної справи, судом встановлено наступне.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Частинами 3 та 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Згідно зі ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у звернення питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Натомість, Головним управлінням Пенсійного фонду у Вінницькій області звернення розглянуті протягом місячного терміну. Підтверджень того, що зазначені заяви потребували додаткового вивчення суду не надано. Тому, звернення позивача підлягало розгляду протягом 15 днів з моменту отримання.
Крім того, звернення інваліда війни 3 групи підлягало розгляду в першочерговому порядку.
Як встановлено судом, заяви, що подавались громадянином ОСОБА_1 стосуються перерахунку пенсії відповідно до Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" у зв'язку із зміною розміру посадового окладу посади, яку він займав при виході на пенсію, у зв'язку з підняттям премії до 55 відсотків посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України №576 від 05 листопада 2010 року" та у зв'язку з підняттям розміру премії до 90 відсотків посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року. Тобто, позивачем були подані заяви щодо різних обставин перерахунку пенсії, тому вони повинні розглядатись окремо та прийматись рішення стосовно кожної заяви.
Крім того, відповідь відповідача від 06.04.2016 року за вих. №220/П12 щодо розгляду скарги від 25.03.2016 підписана заступником начальника головного управління Пенсійного фонду України ОСОБА_2, виконавець - ОСОБА_3. В той час скарга була розглянута не начальником Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, а його заступником, на дії якої скаржаться.
Вказане суперечить вимогам частини 3 та 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян». Разом з тим, відповідно до ст.7 Закону України «Про звернення громадян» забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Разом з тим, у відповіді від 06.04.2016 на скаргу позивача від 25.03.2016 не було роз'яснено порядку оскарження прийнятого рішення.
Як вбачається з реєстраційно-контрольної картки позивача віднесено до категорії/соц.стан заявника до Інваліда ВВВ. Однак, як встановлено судом та підтверджено відповідними доказами ОСОБА_1 є інвалідом війни 3 групи і не відноситься до інвалідів Великої вітчизняної війни. Тобто, відповідач без належних підстав зарахував позивача до пільгової категорії інвалідів Великої вітчизняної війни. Крім того, відповідач надавав відповіді позивачу як інваліду Великої вітчизняної війни, всупереч встановленому статусу ОСОБА_1 як інваліда війни 3 групи. Наведене свідчить про формальне ставлення до розгляду звернень позивача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає за необхідне довести до відома керівника Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про дані факти для належного реагування та недопущення порушень в подальшому.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
З метою усунення викладених в даній ухвалі порушень, запобігання їх повторення, керуючись ст. 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу керівника Головного управління пенсійного фонду у Вінницькій області на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
Ухвалу направити керівнику Головного управління пенсійного фонду у Вінницькій області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Про вжиті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна