Ухвала від 10.08.2016 по справі 428/4724/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Баронін Д.Б.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2016 року справа №428/4724/16-а

84301, Донецька область, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2016 року у справі № 428/4724/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2016 року ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (надалі пенсійний орган, УПФУ в Сєвєродонецькому Луганської області) про:

- визнання протиправними дії пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії у розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року № 18-249 вих. 16;

- скасування рішення пенсійного органу від 08.04.2016 року № 1406/1823/2016 щодо відмови у перерахунку пенсії;

- зобов'язання пенсійного органу здійснити, починаючи з грудня 2015 року, перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90% від розміру заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року №18-249 вих. 16, без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язання відповідача виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 року. (а.с. 1-6)

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково:

- визнано протиправними дії пенсійного органу щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року № 18-249 вих. 16;

- скасовано рішення пенсійного органу від 08.04.2016 року № 1406/1823/2016 щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії;

- зобов'язано пенсійний орган здійснити, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 80% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року № 18-249 вих. 16, без обмеження граничного розміру пенсії;

- зобов'язано пенсійний орган виплатити ОСОБА_2, недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою згідно із цією постановою суду пенсію за період з 01 січня 2016 року. (а.с. 47-49)

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити. (а.с. 53-55)

В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії прийнято з дотриманням положень діючого законодавства. Під час вирішення питання про перерахунок пенсії позивача необхідно керуватись нормами права, які чинні на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, яку ОСОБА_2 подав 01.04.2016 року, а не нормами, які були чинні у 2002 році та застосовувались під час призначення пенсії, оскільки 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року. Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ втратив чинність. Крім того, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Згідно абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, а тому у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.

Позивач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, з клопотанням про особисту участь у розгляді справи не звертався, надав заперечення в яких просив постанову суду першої інстанції залишити без змін та заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, з клопотанням про особисту участь у розгляді справи не звертався, в апеляційній скарзі зазначив про розгляд справи без участі його представника.

За приписами пункту 1 та пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за вислугою років. (а.с. 9,10)

01.04.2016 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням окладів заробітної плати працівників прокуратури на підставі довідки Прокуратури Луганської області № 18-249 вих. № 16 від 01.04.2016 року. (а.с. 7, 13)

Рішенням № 1406/1823/2016 від 08 квітня 2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку згідно Закону України «Про прокуратуру», оскільки це не передбачено законом. (а.с. 8)

Згідно акту Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 19 квітня 2016 року № 316-П «Про результати перевірки достовірності даних довідки № 18-249 вих. 16 від 01 квітня 2016 року про заробітну плату для перерахунку пенсії, виданої прокуратурою Луганської області» недостовірних даних у вказаній довідці не встановлено, з результатами перевірки усі члени комісії згодні. (а.с. 43)

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії працівникам прокуратури регулюються Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII (на час призначення позивачу пенсії) та Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII (далі Закон України № 1697-VII) та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII (далі Закон України № 1697-VII), крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України № 1697-VII.

Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 статті 86 Закону України № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає що необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу.

З урахуванням цієї норми, позивачу у 2002 році було призначено пенсію за вислугою років. При призначені пенсії загальний стаж роботи позивача становив 37 років 3 міс. 24 дні, з яких 27 років 03 міс. 19 днів на прокурорсько-слідчих посадах. (а.с. 42)

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-VІ не зазнали.

Колегія суддів зазначає, що положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, зокрема, «Про прокуратуру», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд першої інстанції вірно дійшов до висновку щодо зобов'язання відповідача перерахувати з 01 січня 2016 року пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на момент призначення пенсії) з урахуванням місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Луганської області № 18-249 вих. 16. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Щодо встановленого Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон № 3668-VI) обмеження виплати пенсії максимальним її розміром, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з цим, як встановлено п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Аналогічна позиція викладена у рішеннях Верховного Суду від 10.12.2013 року (№ 21-348а13), від 06.10.2015 року (№ 21-2432/15), яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідно до абз. 2 частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України в якій викладено, що висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 8, 20, 160, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області - залишити без задоволення.

Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2016 року у справі № 428/4724/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий: І.В.Геращенко

Судді: Т.Г.Арабей

Г.М. Міронова