10 серпня 2016 рокусправа № 396/2333/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05 жовтня 2015 року по справі № 396/2333/15-а за позовом ОСОБА_1 до Інспектора взводу ДПС ВДАІ з обслуговування м.Кіровограда та Кіровоградського району старшого сержанта міліції Люльченка Ігора Олеговича про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати неправомірними дії інспектора взводу ДПС ВДАІ з обслуговування м.Кіровограда та Кіровоградського району УМВС України в Кіровоградській області старшого сержанта міліції Люльченко І.О., щодо винесення постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 190267 від 26 вересня 2015 року, а також визнати протиправною та скасувати постанову ПС2 № 190267 від 26 вересня 2015 року у справі про адміністративне правопорушення, стосовно притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
Ухвалою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05 жовтня 2015 року даний позов залишено без руху у зв'язку з тим, що позивачем не доданий документ про сплату судового збору.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матреіального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги вважає, що останню необхідно задовольнити з наступних підстав.
Залишаючи без руху адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позов не відповідає вимогам частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивачем не додано документ про сплату судового збору та запропоновано усунути недолік позовної заяви з урахуванням положень Закону України "Про судовий збір".
Суд апеляційної інстанції не погоджується з правовою позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з положеннями частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини другої статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України "Про судовий збір" особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Проте, Закон України "Про судовий збір" не містить застережень про те, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать йому, а лише доручає Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям цього Закону (пункт 1 частини третьої статті 10 Закону України "Про судовий збір").
Таким чином, відносини щодо звільнення від сплати судового збору врегульовуються не тільки статтею 5 Закону України "Про судовий збір", яка містить вичерпний переліку пільг щодо сплати судового збору, а й іншими законами України.
Частиною 4 статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, норми якої є спеціальними порівняно з нормами Закону України "Про судовий збір" встановлено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом України "Про судовий збір".
Така правова позиція викладена у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо необхідності сплати судового збору позивачем за подання позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, і, як наслідок, безпідставно залишив позов без руху, що призвело до неправильного вирішення питання та є порушенням норм процесуального права.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 199, пунктом 4 частини 1 статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Отже, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись статтями 24, 195, 197, 199, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05 жовтня 2015 року по справі № 396/2333/15-а - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає, оскільки не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко