04 серпня 2016 рокусправа № 183/2687/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.,
за участю: позивача: - ОСОБА_1,
представників:
позивача: - ОСОБА_2 (довіреність від 03 серпня 2016 року),
відповідача: - Устименка Д.О. (довіреність від 29 квітня 2016 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Новомосковської міської ради Дніпропетровської області
на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 червня 2016 року
у справі №183/2687/16
за позовом редактора колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» ОСОБА_1
до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області
про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
У травні 2016 року редактор колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» ОСОБА_1 звернувся у Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області з позовом до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірною бездіяльності щодо не розгляду пропозиції трудового колективу колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» від 18 лютого 2016 року стосовно участі в реформуванні та способу реформування газети і редакції; зобов'язання розглянути на пленарному засіданні сесії подану пропозицію в строки та в порядку, передбаченому Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства, рішення.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 червня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність Новомосковської міської ради Дніпропетровської області щодо неприйняття рішення на пленарному засіданні рішення про вихід з засновків (співзасновників) друкованого засобу масової інформації газети «Новомосковська правда», зобов'язано Новомосковську міську раду Дніпропетровської області розглянути на пленарному засіданні сесії в строки і порядку передбаченому Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства рішення. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Новомосковська міська рада Дніпропетровської області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та залишити позовну заяву без розгляду.
У судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.
Позивач та його представник у судовому засіданні заперечили проти вимог апеляційної скарги та просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції установлено, що співзасновниками газети «Новомосковська правда» є Новомосковська міська рада і трудовий колектив редакції газети. Рішенням Новомосковської міської ради від 30 січня 2009 року №700 затверджено Статут колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» (нова редакція). Статутом колективного підприємства редакції газети «Новомосковська газета» відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» передбачено інформування громадян про діяльність Новомосковської міської ради. Газета «Новомосковська правда» має статус комунального засобу масової інформації.
01 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», який визначає механізм реформування друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування.
Статтею 4 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» визначено про порядок прийняття рішення про реформування друкованих засобів масової інформації та редакції.
У відповідності до вимог зазначеного Закону, на зборах трудового колективу колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» 17 лютого 2016 року прийнято рішення щодо участі трудового колективу редакції у реформуванні друкованого засобу масової інформації - газети «Новомосковська правда» та колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда», а також способу їх реформування, а саме шляхом виходу органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у суб'єкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації.
18 лютого 2016 року на ім'я виконуючого обов'язки міського голови м. Новомосковська позивачем подана пропозиція трудового колективу колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда» стосовно участі в реформуванні та способу реформування газети і редакції.
Між тим, Новомосковська міська рада фактично не розглянула пропозицію колективу редакції, в результаті чого редакція газети не може продовжити виконання заходів з реформування, передбачених Законом та «Дорожньою картою» реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації, розробленою спілкою журналістів України.
Позивач неодноразово звертався до виконуючого обов'язки міського голови ОСОБА_4 стосовно порушення Новомосковською міською радою порядку та строків розгляду питання про спосіб реформування друкованого засобу масової інформації та редакції, а також про вихід зі складу співзасновників газети «Новомосковська правда» та колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда». Крім того, позивач направив на підпис виконуючого обов'язки міського голови м. Новомосковська ОСОБА_4 «Угоду про взаєморозуміння та спільні дії співзасновників у процесі реформування комунального друкованого засобу масової інформації газети «Новомосковська газета» та колективного підприємства редакції газети «Новомосковська правда». При цьому, станом на 05 травня 2016 року угоду не підписано і причин не приписання редакцію не повідомлено.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що спірні правовідносини сторін поширюється юрисдикція адміністративного суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції врахував, що Новомосковська міська рада проявляє бездіяльність, а саме: вимоги, що були зазначені в пропозиції редакції, не передані для вирішення цього питання на розгляд пленарного засідання сесії Новомосковської міської ради, та як наслідок не розглянуті Новомосковською міською радою в місячний строк. Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог суд виходив з того, що вирішення питання щодо прийняття рішення щодо пропозиції редакції належить до виключної компетенції Новомосковської міської ради, як співзасновника газети.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з правовою позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом установлено, що відповідно до Статуту редакції газети «Новомосковська правда» співзасновниками підприємства є Новомосковська міська рада і трудовий колектив редакції.
У зв'язку з набранням чинності з 01 січня 2016 року Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», який визначає механізм реформування друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, між співвласниками редакції газети «Новомосковська правда» виникли спірні відносини стосовно участі в реформуванні та способу реформування газети і редакції.
Отже, в даному випадку спір виник між учасниками корпоративних відносин з приводу реформування друкованого засобу масової інформації, у зв'язку з чим даний спір не є публічно-правовим.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, справи, які виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, підвідомчі господарським судам.
Проте зазначені обставини залишилися поза увагою суду першої інстанції, хоча вони мають істотне значення для вирішення питання щодо можливості розгляду справи за правилами, встановленими Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що компетентним судом для вирішення вказаних правовідносин є суд господарської юрисдикції, розгляд справи судом першої інстанції на підставі норм Кодексу адміністративного судочинства України суперечить статті 17 цього Кодексу, якою визначені межі компетенції адміністративних судів.
Згідно з частиною 1 статті 203 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, даний спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції і повинен вирішуватись у порядку господарського судочинства.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що даний спір може бути вирішений місцевим господарським судом відповідно до Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, то суд закриває провадження у справі, у зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги щодо залишення адміністративного позову без розгляду є необґрунтованими та задоволенню в цій частині не підлягають.
Керуючись статтями 157, 196, 198, 200, 203, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу Новомосковської міської ради Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 червня 2016 року - скасувати.
Провадження у справі закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя І.Ю. Богданенко
суддя С.А. Уханенко
суддя Ю.М. Дадим